Lėtinės neinfekcinės ligos – problema, kelianti didelę grėsmę ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio gyventojų sveikatai. Šios problemos kyla tiek dėl žmonių gyvenimo būdo, tiek dėl jų genetikos. Epidemijai prilygstantį širdies ir kraujagyslių, cukrinio diabeto, onkologinių ligų išplitimą dažniau lemia ne paveldimumas, o sveikatą žalojanti gyvensena.
Jonavos visuomenės sveikatos biuras, siekdamas paskatinti mūsų rajono gyventojus gyventi sveikiau ir kuo rečiau minti šeimos gydytojo kabineto slenkstį, organizavo 4 dienų mokomąją sveikatos stiprinimo stovyklą Žemaitijos Nacionaliniame parke kaimo turizmo sodyboje „Prie Žiedelio”, kurioje savanoriškai dalyvavo 16 Jonavos rajono gyventojų, supratusių, kad atėjo laikas stabtelti ir labai rimtai pasirūpinti brangiausio žmogaus (t. y. SAVO) sveikata, na ir žinoma, nešti, perduoti įgytas vertingas žinias savo šeimai, draugams, kolegoms, kaimynams.
Programos pradžioje visi dalyviai buvo paskatinti apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, pasikonsultuoti, atlikti kraujo tyrimus. Dalyvių kūno sandaros pagrindinius rodiklius (svorį, KMĮ, riebalų – raumenų santykį, vartojamą kalorijų kiekį, metabolinį amžių, suvartojamų skysčių kiekį ir kt.) spec. kūno sudėties analizatoriumi išmatavo ir įvertino biuro specialistai.
Mokymus stovykloje dalyviams vedė, individualias konsultacijas teikė profesionali gydytoja dietologė – psichoterapeutė Kristina Jasmontienė. Dalyviai buvo supažindinti su pagrindiniais širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos veiksniais, komplikacijomis, mitybos, fizinio aktyvumo, streso reikšmę šių ligų atsiradimui, progresavimui ir prevencijai. Mokėsi streso vertinimo ir valdymo technikų, sveikatos rodiklių supratimo, sekė ir vertino savo arterinį kraujospūdį (AKS) ir rašė jo dienoraštį (namuose to daryti dažniausiai neprisiruošiame, o atsinešti tokį bent savaitės dienoraštį apsilankant pas gydytoją kardiologą būtina), gamino sveikatai palankius užkandžius, svėrė, praktiškai vertino porcijos dydžius.
Dalyviams vertingų žinių apie fizinį aktyvumą, jo būtinybę, intensyvumą, kūno rodiklių vertinimą fizinio krūvio metu suteikė kineziterapeutė Gerda Vencevičiūtė – Danilevičienė. Ji, pasitelkusi rytų šalyse įgytą išmintį, augalų kvapų nuostabų poveikį, kūno judesius, vibracijas, harmonizuojančias visą kūną, mokė rūpintis ir mylėti tiek dvasinį, tiek fizinį savo kūną (kaip vieną nedalomą visumą).
Pasyvaus laisvalaikio nebuvo – dalyviai keliavo į dešimtimis kilometrų skaičiuojamus žygius, pamatė nacionalinio parko grožį, miškus, ežerus, bebrų gyvenamąsias vietas, pažino ir rinko augalus lydimi gydytojos Kristinos. Apiplaukė Platelių ežerą kateriu, apėjo Žiedelį, plaukiojo valtimis ir vandens dviračiais, kaitinosi pirtyje, maudėsi kubile, ežere, susipažino su šio krašto istorija.
Po keturių stovykloje praleistų intensyvaus mokymosi dienų labiausiai norėjosi, kad laikas šioje nuostabioje gamtos oazėje tarp trijų ežerų (Žiedelio, Ilgio ir Platelių), puoselėjamoje nuostabių stovyklos šeimininkų, dar sustotų ir stovykla nesibaigtų.
Rudenį visi stovyklos dalyviai laukiami visuomenės sveikatos biure pasiektiems pokyčiams vertinti ir pakviesime juos dalyvauti kitose biuro vykdomose veiklose.
Visą šių nuostabių vietų grožį įamžino visi stovyklos dalyviai ir Biuro renginiuose jau ne kartą dalyvavusi fotografė Danutė Dobilaitytė – Kasperavičienė. Nuoširdžiai jai dėkojame. Pasigėrėkite nuotraukomis!
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rūta Pugačiauskienė