Menu Close

Liepos 8-oji – Tarptautinė alergijos diena

Ši diena skirta atkreipti visuomenės dėmesį į alergines ligas, jų paplitimą, priežastis, kylančius sunkumus. Alergija – tai pakitusi, iškreipta organizmo imuninės sistemos reakcija į aplinkoje esančias įprastines medžiagas. Alerginė liga yra imuninės sistemos liga, pažeidžianti vieną ar kelis žmogaus organus. Sergantysis alerginėmis ligomis jautriai reaguoja į medžiagas, į kurias beveik nereaguoja sveikas žmogus.

Priežastys. Žmonės būna alergiški maistui, namų dulkių erkutėms, gyvūnų plaukams, epidermiui, žiedadulkėms, vabzdžių įkandimams, pelėsiams, vaistams, konservantams, kitoms medžiagoms, saulei, šalčiui ir net savo pačio ląstelėms. Alergijos paplitimui įtakos turi aplinkos veiksniai. Didėjant gyventojų miestuose, didėja oro tarša dėl mašinų išmetamųjų dujų, pramonės išvystymo, ozono, azoto dioksido. Pastebima, kad miestuose gyvenantys žmonės labiau serga alerginėmis kvėpavimo takų sistemos ligomis negu gyvenantys kaimo vietovėse.

Požymiai. Alergijos pasireiškia nuo lengvų simptomų tokių kaip čiaudulys iki sunkių gyvybei pavojingų reakcijų, kai pasireiškia anafilaksinis šokas. AIerginė reakcija gali pasireikšti odos bėrimais, niežuliu, tinimu; nosies simptomais (užgulimu, niežuliu, čiauduliu, sloga); akių simptomais (paraudimu, ašarojimu, niežuliu); kvėpavimo sistemos simptomais (dusuliu, kosuliu, švokštimu); virškinimo sistemos simptomais (pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais, viduriavimu). Jei tik įmanoma reikia vengti kontakto su medžiagomis, į kurias reaguojama.

Dažniausios alerginės ligos: alerginis rinitas, rinokonjungtyvitas, alerginė bronchų astma, atopinis dermatitas, ūmi ir lėtinė dilgėlinė, maisto alergija, alerginis kontaktinis dermatitas. Viena iš labiausiai paplitusių alergijos formų Europoje yra alerginis rinitas, kuris kankina apie 45 proc. gyventojų nuo 20 iki 40 metų. Ši liga dažniausiai prasideda vaikystėje. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis apie 235 milijonus žmonių serga astma, dažniausiai – vaikai.

Pirmieji alergijos požymiai dažniausiai atsiranda jau ankstyvoje vaikystėje. Alergijų galima išvengti, jeigu vaikas žindomas pirmuosius keturis-šešis mėnesius. Nėščiosios ir jų artimieji neturėtų rūkyti, vaiką reikia saugoti nuo tabako dūmų. Svarbu rūpintis tinkamu patalpų klimatu, tinkamai pasirinkti valymo priemones. Atkreipti dėmesį į kosmetikos, parfumerijos, asmens higienos priemonių sudėtį bei juose esančias medžiagas. Sezono metu įsitikinti ar augalai esantys šalia nesukelia alergijos, šienligės.

Lietuvoje ugdymo įstaigose yra sudaromi vaikų, sergančių lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, savirūpos proceso organizavimo planai. Tame tarpe nurodomi veiksmai ūmios alerginės reakcijos atveju. Esant maisto alergijoms, vaikui organizuojamas maitinimas be alergiją sukeliančių maisto produktų. Labai svarbu tėvams kreiptis į gydymo įstaigą, kad būtų nustatyta alergijos priežastys ir pagal gydytojo rekomendacijas būtų saugiai organizuojamas vaiko ugdymas.

Faktai iš istorijos:

  • Pirmoji užuomina apie alergiją daugiau kaip prieš 2 000 metų prieš Kristų, kai nuo vapsvos įgėlimo mirė faraonas Menas.
  • Apie maisto alergiją pirmasis prabilo senovės graikų išminčius Hipokratas.
  • Pirmasis šienligės aprašymas – 1819 m.
  • Terminas „alergija“ pirmą kartą paminėtas 1906 metais.
  • 1913 m. už mirtinos alerginės reakcijos tyrimus prancūzų fiziologas Charlesas Robertas Richetas 1913 m. apdovanotas Fiziologijos ir medicinos Nobelio premija.
  • Revoliuciją alergologijoje sukėlė 1967 m. dviejų mokslininkų grupių atrastas baltymas antikūnas imunoglobulinas E.
  • Lietuvoje alergologijos pradininku laikomas profesorius Vladas Lašas.
  • Lietuvoje pirmasis alergologijos kabinetas įsteigtas 1963 m. Vilniuje.

Dėmesio! Žiedadulkėms jautriems žmonėms nuolat ar bent periodiškai yra galimybė atsisiųsti ir naudotis nemokama mobiliąja programėle PASYFO, kuria galima įvertinti žiedadulkių poveikį savo sveikatai. Nustačius buvimo vietą, pateikiama bendra žiedadulkių krūvio prognozė ateinančioms trims dienoms. Daugiau apie tai skaitykite: http://smlpc.lt/lt/aplinkos_sveikata/klimatas_ir_sveikata/pasyfo_programele__individuali_apsauga_ziedadulkems_jautriems_zmonems.html

Informaciją paruošė visuomenės sveikatos specialistė Simona Metlevskienė

Informacijos šaltiniai:

https://www.laaa.eu/

https://www.lmb.lt/

http://www.smlpc.lt/lt/

Skip to content