Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) vertinimu pasaulyje kasmet nusižudo apie 800 tūkst. žmonių. Tai yra viena savižudybė kas 40 sekundžių. Tikėtina, kad per metus iš gyvenimo pasitraukti bando dar bent 25 kartus daugiau asmenų. Ir dar daugiau žmonių yra vienaip ar kitaip paliesti savižudybės. Tarpe jų yra tie, kurie išgyveno artimųjų netektis arba jų mėginimus nusižudyti. Didžiuliai skaičiai įvairiais būdais paveiktų asmenų, nepaisant to, jog savižudybių įmanoma išvengti.
„Prisijunk. Bendrauk. Rūpinkis“ – tai 2016 metų Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos pagrindinė tema. Šie trys žodžiai atspindi savižudybių prevencijos esmę.
PASAULINĖ SAVIŽUDYBIŲ PREVENCIJOS DIENA – JUNKIMĖS, BENDRAUKIME IR RODYKIME DĖMESĮ
Junkimės
Skatinimas užmegzti ryšius su tais, kurie prarado mylimą žmogų dėl savižudybės arba patys bandė tai padaryti – labai svarbus veiksnys tolesnėms savižudybių prevencijos pastangoms. Nors kiekvienas pasitraukimas iš gyvenimo yra unikalus, iš jų galima pasimokyti ir suprasti keletą bendrų dalykų. Pirma, asmenys, kurie buvo ant pasitraukimo iš gyvenimo slenksčio, gali mums atskleisti sudėtingą įvykių ir aplinkybių sąveiką, kuri juos paskatino ketinti arba bandyti nusižudyti. Taip pat šie žmonės gali pasidalinti svarbiais pastebėjimais, kas juos išgelbėjo nuo savižudybės ar padėjo persigalvoti. Antra, asmenys, išgyvenę artimo savižudybę, gali suteikti svarbių įžvalgų, kaip jiems pavyko išgyventi tokią netektį. Jei visus šiuos žmones sujungtume į vieną tinklą, išeitų viena didžiausių grupių, narių skaičiumi prilygstanti populiariausiems socialiniams tinklams.
Žinoma, tokie ryšiai turėtų būti abipusiai. Minėti asmenys ne tik gali pagelbėti spręsti savižudybių prevencijos klausimus, jiems ir patiems dažnai reikia paramos. Rodomas dėmesys ir elementarus pasidomėjimas, ar asmuo gerai jaučiasi, dažnai gali viską pakreipti į teigiamą pusę. Tokia socialinė jungtis ir formali bei neformali pagalba mažina savižudybių riziką.
Bendraukime
Atviras bendravimas yra labai svarbus, jei norime veiksmingai kovoti su problema. Daugelyje bendruomenių apie artimų asmenų pasitraukimą iš gyvenimo kalbama tylomis, pusę lūpų. Jei norime išsklaidyti mitus bei stigmas, turime kalbėti apie savižudybę kaip apie bet kurią kitą visuomenės sveikatos problemą. Tiesa, tai būtina daryti atsargiai, nes persistengus galima pasiekti savižudybės normalizavimą. Teikiama informacija apie savižudybes ir jų prevenciją turi būti apgalvota ir pateikta atsižvelgiant į adresatą, nes kiekviena asmenų grupė gali ją savaip interpretuoti.
Labai svarbi savižudybių prevencijos strategijos dalis yra mokymai apie efektyvų bendravimą su žmonėmis, kurie gali būti paveikti savižudybių. Pasitraukimas iš gyvenimo – tai sunki pokalbio tema, įprasta jos vengti. Tačiau yra keletas paprastų patarimų, kurie padeda pralaužti ledus. Pavyzdžiui, užuojautos ir empatijos rodymas pokalbio metu, išklausymas neteisiančiu būdu. Suicidinio mąstymo epizodus turėję žmonės dažnai teigia, kad jautrūs, atjaučiantys pokalbiai su kitais padėdavo jiems atsigauti.
Žiniasklaida taip pat turi didžiulę įtaką savižudybių prevencijai. Kai kurie pranešimai apie pasitraukimus iš gyvenimo (pvz. apie garsius asmenis) yra susiję su staigiais savižudybių „šuoliais“ visuomenėje, o kiti (pvz. apie vyraujančias savižudybių krizes) turi apsauginį poveikį informacijos gavėjams. PSO paruošė žurnalistams skirtą leidinį apie tinkamą savižudybių pranešimą žiniasklaidoje. Jį rasite internete:
http://www.vpsc.lt/images/stories/leidiniai_savizudyb/suicide_leidinukas_ziniasklaida_1.pdf
Leidinys aktualus visiems, kas ruošia ar perduodą informaciją žiniasklaidai.
Rūpinkimės
Vien aukščiau minėtos susijungimo ir bendravimo iniciatyvos neturės jokio poveikio be pagrindinio veiksnio – priežiūros. Mes turime rūpintis, kad politikos formuotojai ir planuotojai pakankamai rūpintųsi savižudybių prevencija ir skirtų šiai veiklai pirmenybę bei reikiamo lygio finansavimą – proporcingą visuomenės sveikatai daromai įtakai.
Kiekvienam visuomenės nariui turi rūpėti savižudybių prevencija. Neužtenka vien medikų dalyvavimo, turi keistis ir visuomenės nuostatos. Turime atkreipti dėmesį į aplinkinius žmones ir leisti jiems išsakyti savo istorijas jiems priimtinu būdu ir tempu.
Rugsėjo 10 dieną simboliškai susijunkime su tais, kurie visame pasaulyje dirba dėl bendro savižudybių prevencijos tikslo. Prisijunkime prie Tarptautinės savižudybių prevencijos asociacijos dviračių žygio aplink pasaulį, taip parodydami, jog siekiame užkirsti kelią savižudybėms.
Paruošta pagal Tarptautinės savižudybių prevencijos asociacijos informaciją