Menu Close

Jūs turite tik vieną gyvenimą ir vienas kepenis

Jūs turite tik vieną gyvenimą ir turite tik vienas kepenis. Hepatitas gali nuniokoti abu. Jūsų kepenys kiekvieną dieną tyliai atlieka daugiau nei 500 gyvybiškai svarbių funkcijų, kad išlaikytų jus gyvus. Tačiau virusinio hepatito infekcija taip pat tyli, simptomai pasireiškia tik ligai pažengus. Nors yra daug skirtingų hepatito virusų tipų (A–E), hepatitai B ir C kelia didžiausią nerimą ir kasdien sukelia beveik 8000 naujų infekcijų, kurios dažniausiai lieka nepastebimos. Rezultatas? Kasmet miršta daugiau nei vienas milijonas žmonių dėl su hepatitu susijusių priežasčių ir kas dešimt sekundžių – viena nauja lėtinė infekcija. Štai kodėl kepenų sveikata yra labai svarbi žmogaus sveikatai.

 • Hepatito A virusu (HAV) užsikrečiama per užterštą maistą, vandenį.
 • Hepatito B virusas (HBV), hepatito C virusas (HCV) ir hepatito D virusas (HDV) plinta per kraują, lytinius santykius, taip pat gimdymo metu serganti motina gali užkrėsti naujagimį. Šie virusai neplinta per motinos pieną, maistą, vandenį ar apsikabinant.
 • Hepatito E virusas (HEV) perduodamas, daugiausia, per užterštą vandenį. Taip pat HEV galima užsikrėsti suvalgius nepakankamai termiškai apdorotą gyvūnų mėsą, ypač kiaulieną.

Efektyviausia hepatito A profilaktikos priemonė yra vakcinacija, kuri rekomenduojama keliaujantiems į didelio endemiškumo hepatito A šalis (Egiptą, Tunisą, Maroką, Indiją, Tailandą), vaikams prieš pradedant lankyti darželį ar mokyklą, dirbantiems maisto tvarkymo subjektuose, tiesiogiai dalyvaujantiems maisto tvarkyme. Pagrindinė nespecifinė profilaktikos priemonė yra tinkama rankų higiena. Hepatito B infekcijos efektyviausia prevencijos priemonė yra skiepai. Deja, nuo hepatito C infekcijos skiepų nėra, todėl reikėtų vadovautis nespecifinėmis profilaktikos priemonėmis, kurios tinka saugantis ir nuo hepatito B: lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus, nesinaudoti kitų asmenų skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, nevartoti narkotinių medžiagų, o jas vartojantiems asmenims nesidalyti adatomis ir švirkštais, dirbant su žmonių biologiniais skysčiais mūvėti pirštines ir kt. Hepatito D infekcija negali pasireikšti, jei nėra hepatito B viruso. Skiepijimas nuo hepatito B yra vienintelis būdas siekiant išvengti HDV infekcijos. Taip pat yra tinkamos nespecifinės hepatito B profilaktikos priemonės, išvardintos aukščiau. Svarbiausios HEV profilaktikos priemonės yra viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybės standartų palaikymas, tinkamas nuotekų tvarkymas, higienos taisyklių laikymasis, taip pat svarbu nenaudoti vandens ir ledo, jei nežinote, ar jis yra švarus.

Dėl virusinių hepatitų pirmiausia rekomenduojama pasitikrinti:

 • asmenims, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas ar kraujo produktai;
 • asmenims, kuriems dėl neaiškių priežasčių yra padidėję kepenų fermentai;
 • medicinos įstaigų darbuotojams;
 • nėščiosioms;
 • vaikams, kurių motinos nėštumo ar gimdymo metu sirgo virusiniu hepatitu;
 • asmenims, kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas;
 • turėjusiems daug lytinių partnerių;
 • infekuotiems ŽIV infekcija;
 • nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus;
 • buvusiems įkalinimo įstaigoje.

Tiek daug mirčių nuo hepatito būtų galima išvengti. Kadangi yra vakcinų ir veiksmingų gydymo būdų nuo hepatito B ir net vaistų nuo hepatito C – GALITE apsaugoti save ir savo artimuosius.

NVSC informacija: https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2023

 

Skip to content