Menu Close

Žmonės aktyviau nemokamai tiriasi dėl klastingų ligų

Vis daugiau gyventojų išgirsta raginimus nelikti abejingais savo sveikatai ir nemokamai išsitiria pagal Lietuvoje vykdomas prevencines programas. Šiais metais taip išsityrusių žmonių skaičius gerokai išaugo ir jiems suteikiama paslaugų daugiau nei pernai. Tikimasi, kad ši gera tendencija išliks ir ateinančiais metais, todėl 2015 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete šioms paslaugoms apmokėti bus numatyta daugiau lėšų.

„Labai džiugina tai, kad vis daugiau žmonių išgirsta raginimus labiau rūpintis savo sveikata, nemokamai išsitirti pagal prevencines programas dėl gimdos kaklelio, krūties, priešinės liaukos (prostatos), storosios žarnos vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Tai teikia vilčių, kad nuo šių klastingų ligų galėsime išgelbėti dar daugiau žmonių gyvybių. Jau ne vienerius metus vykdomos šios programos suteikia puikią galimybę privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms nemokamai pasitikrinti savo sveikatą“,– tvirtina Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas.

Šioms prevencinėms programoms įgyvendinti iš PSDF šiemet buvo skirta 36,3 mln. litų, o per pirmąjį šių metų pusmetį buvo panaudota daugiau nei 20 mln. litų.

„Tai akivaizdus įrodymas, kad gyventojų dalyvavimas programose viršijo ligonių kasų lūkesčius. Tačiau tai nereiškia, kad paslaugos liks neapmokėtos. Lėšų bus rasta ir gydymo įstaigoms, sudariusioms sutartis su ligonių kasomis, pagal šias programas suteiktų paslaugų išlaidos bus visiškai apmokėtos. Todėl gyventojus ir toliau kviečiame aktyviai naudotis galimybėmis nemokamai išsitirti dėl šių klastingų ligų, nes kuo anksčiau diagnozuojama bet kokia liga, tuo daugiau yra galimybių ją pagydyti. Taigi raginame nedelsti ir kreiptis į medikus“,– ragina V. Zaksas.

Todėl, V. Zakso teigimu, ateinančių metų biudžete, šioms paslaugos apmokėti preliminariai planuojama skirti gerokai daugiau lėšų nei šiemet – maždaug 47 mln. litų.

„Prevencinių programų rezultatai yra džiuginantys, nes kasmet vis daugiau žmonių pavyksta išgelbėti nuo klastingiausios šio amžiaus ligos – vėžio. Štai jau dešimtmetį Lietuvoje moterys gali nemokamai išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio, o jų mirtingumas per šį laikotarpį sumažėjo beveik trečdaliu. Be to, moterims vis dažniau diagnozuojamas dar neišplitęs ankstyvosios stadijos vėžys, o vėlyvosios – vis rečiau. Svarbu žinoti, kad vėžį diagnozavus ankstyvojoje stadijoje, pacientą galima sėkmingai išgydyti. Na, o programos, pagal kurias galima išsitirti dėl krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų veikia daugiau nei kelerius metus“,– sakė V. Zaksas.

Viena prevencinė programa yra skirta ir vaikams. Pagal ją vaikų krūminiai dantys nemokamai dengiami silantais – specialia apsaugine medžiaga, kuri vaikų dantukus apsaugo nuo karieso ir neleidžia pradėti anksti gesti. Tai viena iš priemonių apsaugoti augančios kartos dantis.

Norint nemokamai išsitirti pagal minėtas prevencines programas, reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs paciento amžių, sveikatos būklę, plačiau supažindins ne tik su šiomis prevencinėmis programomis, bet ir kitomis nemokamomis paslaugomis ir skirs reikiamus tyrimus.

Tad VLK kviečia žmones nebūti abejingais savo sveikatai ir išnaudoti visas valstybės siūlomas galimybes nemokamai ją išsitirti. Laiku užkirtus kelią ligai, išsaugoma sveikata, darbingumas, taupomas gydytojų darbo laikas, išvengiama didesnių gydymo išlaidų. Net jei žmogus jaučiasi gerai, vis vien svarbu pasitikrinti savo sveikatą. Juk geriausias vaistas nuo ligų – jų prevencija.

Lietuvoje vykdomos prevencinės programos

 

Programa

Programa skirta

Programos priemonės

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš PSDF biudžeto lėšų, finansavimo programa

Moterims

nuo 25 iki 60 m.

Kartą per 3 metus pacientei atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Jei tyrimo atsakymas geras – pacientė sveika, jei atsakymas leidžia įtarti patologiją – šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą, diagnozei patikslinti.

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa

Moterims

nuo 50 iki 70 m.

Kartą per 2 metus pacientei atliekamas mamografinis tyrimas, gavus šeimos gydytojo siuntimą, gydymo įstaigoje, turinčioje mamografijos įrenginį. Jei tyrimo atsakymas geras – pacientė sveika, jei atsakymas leidžia įtarti patologiją – šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą, diagnozei patikslinti.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa

Vyrams nuo 50 iki 75 m. ir vyrams nuo 45 m., jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu

Kartą per 2 metus pacientui atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei tyrimo atsakymas geras – pacientas sveikas, jei atsakymas leidžia įtarti patologiją – šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą, diagnozei patikslinti.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa

50–74 m. žmonėms

Kartą per 2 metus pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei tyrimo atsakymas neigimas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas– šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą, diagnozei patikslinti.

Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa

Vyrams nuo 40 iki 55 m. ir moterims nuo 50 iki 65 m.

 

Kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Prireikus jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, jei reikia – skiriamas gydymas.

Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis finansavimo programa

Vaikams

nuo 6 iki 14 m.

Vaikų krūminius dantis silantais – specialia apsaugine medžiaga nuo dantų ėduonies, gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai.

 

 

Skip to content