Darželio vaikai kartu su sveikuole Dramblyte bendravo apie saugų elgesį žiemos metu, veiksmus sušlapus ar sušalus, tinkamą elgesį prie vandens telkinių. Žiemą esant permainingiems orams susidaro pavojingos sąlygos keliuose, šaligatviuose, pėsčiųjų takuose. Norint išvengti nemalonių įvykių ir pasidžiaugti žiemos metu, tereikia žinoti kelias veiksmingas priemones:
- Rinkitės tinkamą avalynę su tvirtai sukimbančiu protektoriumi, neaukštu kulnu.
- Renkitės šiltai, tačiau taip, kad matytumėte ir girdėtumėte, kas vyksta aplink jus.
- Visada būkite pasiruošę galimam kritimui – vertėtų rankas ištraukti iš kišenės, kad subalansuotumėt pusiausvyrą.
- Vaikščiokite lėčiau, neskubėkite. Išeikite iš namų anksčiau, kad laiku pasiektumėte kelionės tikslą ir nereikėtų skubėti.
- Atidžiai stebėkite grindinį po kojomis. Netgi gerai nuvalytas ir pabarstytas grindinys gali būti pavojingas dėl nuolat kintančių oro sąlygų.
- Eikite mažesniais žingsniais.
- Slidžiu metu neneškite sunkių nešulių, nes kūnui sunkiau balansuoti.
- Saulėtą dieną užsidėkite saulės akinius. Jie padeda geriau matyti slidžius paviršius ir išvengti grėsmės.
- Eidami arti prie pastatų, atkreipkite dėmesį į stogą – ar nėra varveklių, kokio jie storio, ar daug sniego.
- Įėję į pastatą nusikratykite sniegą nuo drabužių ir batų. Atkreipkite dėmesį į grindis, jos gali būti šlapios ir slidžios
Žiemos sporto šakos, ypač slidinėjimas slidėmis, snieglente, rogutėmis, čiuožynėmis – labai populiarios. Jos teikia didelį malonumą, teigiamai veikia sveikatą, atpalaiduoja, tačiau toks sportas gali sukelti riziką susižaloti, ypač vaikams ir jauniems žmonėms. Vaikų rizika susižaloti galvą yra didesnė dėl jų specifinių kūno proporcijų (palyginti mažesnis ūgio ir svorio santykis su galva, nei suaugusiųjų). Todėl apsaugos priemonių, tokių kaip sniego šalmai, dėvėjimas yra būtinas, kad nelaimingo atsitikimo atveju galvos sužalojimas būtų kuo mažesnis.
Sulaukus gausesnio sniego vaikams populiariausia/prieinamiausia čiuožinėti su rogutėmis, čiuožynėmis ar net plastikiniais maišais. Dažnas nepagalvoja apie tykantį pavojų dėl akmenų, šakų ar kitų nelygumų, kurie gali sukelti sunkias stuburo, galvos, galūnių traumas. Čiuožinėjimai dažnai vyksta arti aktyvaus transporto eismo, todėl lengvai galima nučiuožti ant važiuojamosios kelio dalies. Svarbu patikrinti, apžiūrėti vietovę, slidinėjimo priemones, prisiminti saugumo taisykles.
Žiemos formulė = atsargumas + tinkama avalynė ir apranga + mankšta. Būkite atsargūs ir sveiki.
Visuomenės sveikatos specialistė Simona