Menu Close

Žiedadulkių dienoraštis!

Nemokama naudinga paslauga alergija sergantiems asmenims

 

 Dalis žmonių kiekvienais metais kenčia nuo sezoninės alergijos (šienligės), kuri dažniausiai pasireiškia pavasarį. Alergijos simptomus sukelia apie 50 rūšių augalų (dažniausiai tai vėjo apdulkinami augalai: įvairūs medžiai, žolės ir piktžolės, taip pat kitos biologinės medžiagos: bakterijos,  grybų sporos, labai maži vabzdžiai, virusai ir kt). Alergenai  juda nepaisydami valstybių sienų ir tarptautinių susitarimų kasmet didindami alergizuojantį žmonėms. Jie nusėda ant akių, kvėpavimo takų gleivinės, odos ir sukelia  specifines imuninės sistemos reakcijas, kurios pasireiškia alergijos simptomais (varvanti ir niežtinti nosis bei akys, perštinti gerklė, kosulys ir odos įjautrinimas). Žalingos medžiagos žmogaus organizme kaupiasi metų metus ir ligą gali būti sunku išgydyti.

 

Šiaulių universiteto technologijos ir gamtos mokslų fakulteto aplinkotyros katedros mokslininkų ir tyrėjų grupė Lietuvoje nuo jau trylika metų vykdo ilgamečius oru pasyviai plintančių įvairių bioorganinių dalelių tyrimus ir teikia:

  • informaciją apie atmosferos užterštumą oro alergenais;
  • žiedadulkių sezonų kalendorius (žiedadulkių prognozes);
  • įvairiapusę informaciją apie žiedadulkes ir sporas bei jų sklaidą.

Kviečiame alergiškus gyventojus pildyti Žiedadulkių dienoraštį, kuriame Jūs galite įrašyti savo kasdienius alerginius simptomus ir palyginti juos su alergeniškų žiedadulkių kiekiu ore.

Pildydami šį dienoraštį Jūs dalyvausite ir mokslininkų tyrime padėdami nustatyti Lietuvoje egzistuojančią įsijautrinimo ribą (kokiai žiedadulkių koncentracijai esant ore pasiekiama riba, nuo kurios žmonėms prasideda alerginės reakcijos).

Daugiau informacijos rasite adresu: http://ekomokslas.lt/ziedadulkes/prognoze/

 

 

Rūta Pugačiauskienė,

Jonavos visuomenės sveikatos biuro

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

2016 m. gegužės 18 d.

Skip to content