Vėžinėms ligoms būdingas nekontroliuojamas genetiškai pakitusių ląstelių dauginimasis ir šių ląstelių sugebėjimas naikinti aplinkinius audinius bei išplisti į kitas kūno vietas (metastazės). Vėžį sukelia DNR (genetinės medžiagos) pažeidimai, veikiantys ląstelių augimo reguliavimą.
Vėžio požymiai. Nors ir neturite jokių problemų, reikėtų reguliariai tikrintis sveikatą. Turėtumėte žinoti, kad su vėžiu gali būti susiję tokie simptomai: pakitimai žarnyno ar šlapimo pūslės veikloje, neįprastas kraujavimas arba išskyros, neužgyjanti žaizda, sustorėjimas ar gumbelis krūtyje ar kitoje kūno vietoje, sutrikęs virškinimas ar sunkumai ryjant, pokyčiai karpose ar apgamuose, įkyrus kosulys ar užkimimas. Žinoma, šie simptomai nebūtinai rodo vėžį.
Jonavos onkologinių ligonių asociacija ,,ŠKAC” ir Jonavos visuomenės sveikatos biuras kvietė jonaviečius su šūkiu ,,ŠKAC prieš vėžį” paminėti šią dieną simboliniu palaikymo žygiu.
Šio žygio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į vėžio profilaktikos ir ankstyvos diagnostikos svarbą ir galimybes, ligų prevenciją, fizinio aktyvumo ir sveikos gyvenimos svarbą.
Minėjimo metu Jonavos onkologinių ligonių asociacija ,,ŠKAC” vadovė Juratė Povilavičienė ir Jonavos visuomenės sveikatos biuro specialistė Simona Pyragytė bendravo su susirinkusiais, pasakojo apie vėžio atsiradimo priežastis, vėžio prevencines programas, apie sergančių stiprybę ir jų palaikymo svarbą. Po žygio dalyviai bendravo prie arbatos puodelio.
Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai nuolat ragina gyventojus pasinaudoti galimybe nemokamai pasitikrinti sveikatą ir kuo anksčiau užkirsti kelią ligai. Kviečiame kreiptis į savo šeimos gydytoją ir dalyvauti prevencinėse programose:
Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 25 iki 59 (imtinai) metų. Pagal ją kartą per trejus metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas (PAP).
Krūties vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 50 iki 69 (imtinai) metų. Pagal programą kartą per dvejus metus atliekamas mamografinis tyrimas.
Priešinės liaukos (prostatos) vėžio prevencijos programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Pagal programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas.
Storosios žarnos vėžio prevencijos programa skirta asmenims nuo 50 iki 74 (imtinai) metų. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas slapto kraujavimo išmatose testas.
Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informaciją pranešimą parengė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Simona Pyragytė
{joomplucat:352 limit=4}