Menu Close

VAIKŲ PROFILAKTINIO SVEIKATOS PATIKRINIMO METU – DĖMESYS TYMŲ IR RAUDONUKĖS IMUNOPROFILAKTIKAI

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai informuoja, kad prisidėdama prie Pasaulinės sveikatos organizacijos tikslų pašalinti tymus ir raudonukę pasaulyje Lietuva vykdo aktyvią šių ligų epidemiologinę priežiūrą bei skatina sustiprinti gyventojų kolektyvinį imunitetą, siekiant padidinti skiepijimo apimtis mažiausiai iki 95 proc. lygio.

2021 m. skiepijimai Lietuvoje tymų, raudonukės ir epideminio parotito vakcina (toliau – MMR) buvo nepakankami ir 2 m. vaikų amžiaus grupėje siekė tik 88,4 proc. (Kauno apskrityje 87,6 proc.), o 7 m. amžiaus grupėje – 88,3 proc. (Kauno apskrityje 85,6 proc.). Nuo tymų ir raudonukės šalyje liko neapsaugoti apie 3 tūkst. vaikų kiekvienoje amžiaus grupėje (Kauno apskrityje kasmet nepaskiepijama apie 500-700 vaikų kiekvienoje amžiaus grupėje). Mažėjant skiepijimo apimtims, mažėja kolektyvinis imunitetas visuomenėje ir kyla grėsmė vėl grįžti užkrečiamosioms ligoms, kurios valdomos profilaktiniais skiepais, tačiau seniai pamirštos, kaip pvz. raudonukė ar net galimi jų protrūkiai, kaip pvz. 2019 m. tymų.

NVSC Kauno departamento specialistai tėvams primena, kad vienintelė efektyvi priemonė, galinti suvaldyti tymus ir raudonukę yra profilaktinis skiepijimas. Įskiepijus dvi MMR vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga. Siekiant išvengti tymų viruso perdavimo ir šios ligos išplitimo, būtina nuolat palaikyti kolektyvinį imunitetą, paskiepijant ne mažiau 95 proc. asmenų (tiek vaikų, tiek suaugusiųjų). Lietuvoje vaikai, nuo tymų ir raudonukės skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 15-16,5 mėn. pirmąja MMR vakcinos doze, o 6-7 metų – antrąja doze.

Jei vaikas dėl įvairių priežasčių nebuvo paskiepytas laiku nuo tymų ir raudonukės, tokiu atveju gydytojas sudaro individualų skiepijimų planą, siekiant pasivyti Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje numatytus skiepijimus. Vaikams iki 18 m. skiepijimai nuo tymų ir raudonukės bei kitų užkrečiamųjų ligų numatytų kalendoriuje atliekami valstybės lėšomis.

Vasaros sezonas – vaikų profilaktinių sveikatos tikrinimų metas, tuo pačiu puiki proga paskiepyti pradedančius lankyti tiek ikimokyklinio ugdymo įstaigas, tiek mokyklas vaikus nuo tymų ir raudonukės, tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Vaikų profilaktinio sveikatos tikrinimo metu rekomenduojama aptarti kylančius klausimus su gydytoju ir dėl kitų skiepais valdomų užkrečiamųjų ligų, tolesnio skiepijimo plano, o jei reikia ir pasiskiepyti.

Skip to content