Menu Close

Vaikų sveikatos patikrinimas – būtinybė

         Tamsėjantys ir šaltėjantys vakarai, apniukęs ir darganotas dangus primena, kad vasaros atostogos baigiasi ir nauji mokslo metai jau laukia mūsų. Kad jie neprasidėtų nuo ilgų eilių bei ilgo laukimo prie šeimos gydytojo kabinetų, primename, jog ruošiant vaikus į mokyklą, būtina pasirūpinti vaiko sveikata. Prasidėjus mokslo metams, iki rugsėjo 15 dienos į ugdymo įstaigą būtina pristatyti profilaktinį vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr.027-1/a). Vaikų sveikatos patikrinimas tikrai nėra dar vienas formalumas, atimantis vaikų ir jų tėvelių laiką. Sveikatos patikrinimo rezultatai labai svarbūs ugdymo procese. Tokių patikrinimų metu gali būti išaiškinti ir nustatyti sveikatos sutrikimai ar ligos, užkertamas kelias ir prasidedančiai ligai, kurios požymių vaikas gali dar ir nejausti.Pagal gydytojo rekomendacijas mokiniams nustatomas fizinio ugdymo lygis, išaiškinama, kokios pagalbos gali jiems prireikti ugdymo proceso metu. Taip pat šie duomenys naudojami mokinių sveikatos stebėsenai bei analizei. Profilaktinis vaiko sveikatos pažymėjimas būtinas ir vaiką priimant į įvairius būrelius.

      Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas yra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Dėl mokinio sveikatos pažymos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka. Vaikas pas šeimos gydytoją turi atvykti lydimas bent vieno iš tėvų arba globėjų. Be jų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima. Tėvai (globėjai), su vaikų atėję pas gydytoją, turėtų pateikti visą informaciją apie vaiko sveikatą (mitybą, fizinį aktyvumą, įpročius ir kt.), nes tai palengvina galimų lėtinių ligų, organizmo sutrikimų išaiškinimą. Profilaktinio patikrinimo metu pamatuojamas ūgis, svoris, patikrinama rega, laikysena, išmatuojamas kraujospūdis, esant kokių nors nusiskundimų vaikas siunčiamas pas gydytojus specialistus. Turi būti atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai, tačiau jei tokie tyrimai buvo atlikti mažiau nei prieš metus ir nenustatyta pakitimų, tyrimų nereikėtų kartoti.

     Labai svarbu, kad gydytojas nurodytų moksleivio fizinį pasirengimą, įrašant kuriai fizinio lavinimo grupei – pagrindinei, parengiamajai ar specialiajai – mokykloje priskiriamas vaikas. Remdamasis gydytojo pateiktomis rekomendacijomis, sužinome kokios pagalbos gali prireikti mokiniui ugdymo proceso metu, kūno kultūros mokytojas nustato fizinio krūvio intensyvumą, o mokyklose dirbantys sveikatos priežiūros specialistai, išanalizavę gautą informaciją, kryptingai vykdo prevencinę veiklą, siekdami pagerinti mokinių sveikatą.

      Taip pat būtina apsilankyti pas gydytoją – odontologą, kad jis įvertintų mokinio dantų būklę. Gavus vaiko sveikatos pažymėjimą, būtinai atkreipkite dėmesį į tai ar užpildytos visos grafos, surašytos rekomendacijos. Išduotas vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus.

Įdomiai, smagiai ir aktyviai praleisti likusių vasaros atostogų dienas.

 

Irena Pratkelienė

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė (jaunimo sričiai)

Skip to content