2013 m. gruodžio 19 d. Seimas, siekdamas pagerinti vaikų sveikatos rodiklius, skatinti su sveikata susijusių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, priėmė nutarimą „Dėl 2014 metų paskelbimo Vaikų sveikatos metais”. Atkreiptinas dėmesys, kad nuo 2001 iki 2013 metų 0–17 metų amžiaus vaikų skaičius Lietuvoje sumažėjo 36 procentais, o Lietuvos sveikatos statistikos duomenys rodo vis prastėjančią vaikų sveikatos būklę.
2010 m. atliktas Moksleivių gyvensenos tyrimas, kurio metu vertinta vaikų mityba, fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, vaikų emocinė savijauta. Paaiškėjo, kad vaikų mityba nėra visavertė. PSO rekomenduoja vaisius ir daržoves vartoti kasdien po kelis kartus, tačiau, apklausos duomenimis, kasdien daržoves vartojo 22,4 proc., vaisius – 30,7 proc. mokinių. Saldainius ir šokoladą kasdien ar keliskart per dieną nurodė vartojantys kas ketvirtas mokinys, gazuotų gėrimų kasdien vartojo kas dešimtas mokinys, o prieš eidami į mokyklą pusryčiavo tik 61 proc. mokinių, 21 proc. nurodė, kad niekada nevalgo pusryčių.
Pagal PSO rekomendacijas, vaikas kasdien turėtų būti fiziškai aktyvus ne mažiau kaip vieną valandą. Tačiau, apklausos duomenimis, tik 15,5 proc. mokinių fizinis aktyvumas atitiko rekomenduojamą normą. Vertinant mokinių pasitenkinimą jų gyvenimu, nustatyta, kad labai laimingas jautėsi kas penktas (19,4 proc.) mokinys, 16,4 proc. nesijautė laimingais, 1,8 proc. nurodė, kad jie yra visiškai nelaimingi.
Pažymėtina, kad aukšti Lietuvos paauglių ir jaunuolių savižudybių rodikliai. Mokslinių tyrimų duomenimis, 41 proc. moksleivių turi psichikos sveikatos problemų, o 13 proc. – diagnozės lygį siekiančių psichikos sutrikimų. Nerimą kelia ir faktas, kad Lietuvos vaikų dantų ligų rodikliai yra vieni prasčiausių Europoje. 2010–2012 m. duomenimis, iš ištirtų 950 Lietuvos vaikų daugiau nei pusė turėjo ėduonies pažeistų dantų.
Lietuvos vaikų sergamumas tuberkulioze (toliau – TB) išlieka vienas didžiausių Europos Sąjungoje. 2012 m. registruota 13,9 TB atvejų 100 tūkst. vaikų. Didėja atvira TB susirgusių vaikų skaičius – 23 proc. visų 2012 m. TB sirgusių vaikų. Daugėja vaistams atsparios vaikų TB atvejų. Nuo 2010 metų daugėja vaikų, kuriems pirmą kartą nustatytas neįgalumo lygis (2010 m. – 1974 vaikai, 2011 m. – 2040 vaikų, 2012 m. – 2107 vaikai).
Seimo nutarimu „Dėl 2014 metų paskelbimo Vaikų sveikatos metais” Vyriausybei pavedama patvirtinti Vaikų sveikatos metų sveikatos stiprinimo priemonių planą ir numatyti lėšas šioms priemonėms vykdyti.
Pažymint Vaikų sveikatos metų pradžią, Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Jonavos rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriumi organizavo vaikų piešinių ir darbų parodą „Augu sveikas”, kuri vyksta sausio 20-27 dienomis Jonavos rajono savivaldybėje.
Parodoje pristatomi Jonavos miesto bei rajono bendrojo lavinimo mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų vaikų darbai, kurie buvo parengti Tarptautinio mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų „Sveikuolių sveikuoliai” konkursui. Piešiniuose ir darbuose dominuoja su sveikata susijusių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimosi temos, skatinimas keisti savo ir artimųjų požiūrį į sveikatą, aplinką, kurioje mes gyvename.
Dėkojame Jonavos pradinės mokyklos direktorei Birutei Prasauskienei už geranorišką, iniciatyvų bendradarbiavimą, suteikiant molbertus darbams demonstruoti.
Visuomenes sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo priežiūros specialistė
Irena PRATKELIENĖ (parengta pagal SAM pateiktą medžiagą)
Vaikų darbai – Jonavos rajono savivaldybėje