Nutukusių žmonių skaičius didėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Nutukimo prevencija gali prasidėti tik gimus vaikeliui. Vaikai – visuomenės dalis, priklausanti nuo suaugusiųjų. Kokioje aplinkoje vaikas auga, tokius įpročius ir perima iš jį supančių aplinkinių, šeimos narių. Vėliau suaugęs žmogus perduoda juos savo vaikams, todėl mitybos ir fizinio aktyvumo įpročiai – vieni iš svarbiausių auginant sveiką vaiką.
Per didelis svoris ir nutukimas yra papildomi rizikos veiksniai asmens sveikatai, didinantys sergamumą ir galintys sukelti priešlaikinę mirtį. Nutukimas vaikystėje dažnai pereina į nutukimą sulaukus pilnametystės. Vaikų antsvorio ir nutukimo padidėjimas yra vienas pagrindinių neigiamų suaugusiųjų nutukimo epidemijos veiksnių. Taigi lygiagrečiai su pasauliniu vaikų antsvorio ir nutukimo plitimu, reikšmingai kyla suaugusiųjų nutukimo lygis. Vaikų nutukimas sukelia daugybę sveikatos problemų suaugusiame amžiuje, sukelia diabetą, širdies ligas, insultą, įskaitant aukštą kraujo spaudimą, didelį cholesterolio kiekį kraujyje ir rezistentiškumą insulinui, kartais ligos susigrupuoja į vadinamąjį metabolinį sindromą. Be to, nutukimas daro reikšmingą neigiamą įtaką bendrai vaiko ar paauglio psichologinei būsenai (sukelia depresiją, patyčias, dalinę socialinę izoliaciją ir diskriminaciją). Visa tai neigiamai įtakoja nutukusio vaiko savivertę ir savo kūno suvokimą. Tyrimo „Ar gali būti prognozuojama širdies ir kraujagyslių rizika pagal kūno sudėjimą naujagimiams, vaikams ir paaugliams?“ metu nustatyta, kad nutukę septynerių metų amžiaus vaikai suaugę turėjo beveik 4,5 karto didesnę riziką susirgti metaboliniu sindromu, nei jų nenutukę bendraamžiai. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai nustatė, kad 60 procentų antsvorio turinčių 5-10 metų amžiaus vaikų jau turi bent vieną rizikos faktorių susirgti širdies ligomis.
Lietuvoje nėra atlikta daug tyrimų, kurie išsamiai apibrėžtų vaikų antsvorio bei nutukimo paplitimą bei jų dinamiką. Nutukimo rodikliai dėl kalorijų pertekliaus per pastaruosius 4 metus Jonavos r. sav. moksleivių tarpe svyravo tiek tarp mergaičių, tiek tarp berniukų (1 pav.).
1 pav. Jonavos r. 1-12 klasių moksleivių skaičius (%), kurie nutukę dėl kalorijų pertekliaus (pagal vaiko sveikatos pažymėjimą-Forma Nr.027-1/a ) 2012-2015 m.
Šaltinis: Jonavos visuomenės sveikatos biuras, SB informacinė sistema
Pagrindinės nutukimą keliančios priežastys:
- mityba (gausus ir dažnas valgymas, netinkamas maitinimas);
- nepakankamas fizinis aktyvumas;
- sveikatos problemos;
- genetinis polinkis;
- psichologinės vaiko problemos;
- neigiamas socialinės aplinkos ir šeimos poveikis;
- kitos priežastys.
Mityba. Per pastaruosius dešimtmečius visame Europos regione labai pasikeitė pramoniniu būdu gaminamo maisto kokybė, sudėtis, maistinė bei energetinė vertė, labai padidėjo maistinių priedų naudojimas, išaugo maisto produktų importas – eksportas. Maisto
sąvoka šiuolaikinėje visuomenėje vartojama ne kaip fiziologinės būtinybės, o kaip tam tikros gyvensenos ar net socialinio įvaizdžio dalis ar reklamuojamo malonumo šaltinis. Tai, savaime suprantama, įtakoja vaikų ir jų tėvų mitybos įpročius. Greitas maistas, kuriame gausu kalorijų mėgstamas daugelio vaikų. Vaikai mėgsta kramsnoti užkandžius žiūrėdami TV, žaisdami prie kompiuterio. Taip leisdami laisvalaikį vaikai užmiršta apie fizinį aktyvumą. Tokio menko fizinio aktyvumo pasekmė yra ta, kad vaikai šiuo metu yra vidutiniškai sunkesni, nei buvo prieš kelis dešimtmečius.Šiuo metu vaikai suvartoja daugiau maisto produktų, kuriuose yra sudėtingų angliavandenių ir riebalų, mažiau ląstelienos, vaisių ir daržovių.Tiek suaugusiems, tiek vaikams antsvoris traktuojamas kaip b
logos mitybos ir mankštos trūkumo padarinys. Skatinti sveikesnį gyvenimo būdą yra daug geriau nei priversti vaiką laikytis dietos. Dieta daugeliui žmonių reiškia nepriteklių ar net badavimą. Nustojus laikytis dietos, svoris grįžta ir dažnai tampa didesniu nei buvo.
Nepakankamas fizinis aktyvumas. Fizinio aktyvumo trūkumas yra svarbus rizikos veiksnys, kuris, kaip teigiama daugumos Lietuvos ir užsienio mokslininkų, tiesiogiai prisidėjo prie globalaus nutukimo paplitimo. Vaikai, kurie praleidžia daug laiko žiūrėdami televizorių, skaitydami, besimokydami ar žaisdami kompiuterinius žaidimus, yra padidintos rizikos grupėje, palyginant su tais, kurie eina į lauką ar salę aktyviai žaisti, padeda tėvams namų ruošoje, aktyviai sportuoja mokykloje ar už mokyklos ribų, ar pasirenka kitas fizinio aktyvumo formas.
Paveldimumas. Jau nuo seno buvo manyta, kad genetinis veiksnys tiesiogiai atsakingas už vaikų nutukimą. Atskiri mokslininkai pažymi, kad kai kurie vaikai turi natūralų polinkį tukti. Tokie vaikai jau gimsta su tam tikra genų kombinacija, kuri skatina užsiauginti svorį daug greičiau, negu kiti to paties amžiaus vaikai. Apibendrinant mokslinę literatūrą galima teigti, kad jei vaikų vienas ar abu tėvai buvo nutukę, yra reali tikimybė, kad vaikai turės reikalų su tomis pačiomis antsvorio problemomis.
Psichologinės problemos ir nervinė įtampa. Didelė dalis vaikų mokykloje patiria nuolatinių ar trumpalaikių sunkumų ir susiduria su nuolatine psichologine įtampa, kurią galima būtų apibrėžti ilgalaikio ir trumpalaikio streso sąvokomis. Gali pasitaikyti įvairių sudėtingų, skausmingų įvykių vaiko ar paauglio gyvenime tokių kaip artimųjų mirtis, tėvų skyrybos, ar globėjų bei tėvų fizinis bei seksualinis išnaudojimas, smurtas namuose ar mokykloje ir kt.
Depresija gali sukelti persivalgymą ir paprastas vaiko nutukimas gali (kartu su kitais veiksniais) įtakoti depresijos pradžią. Vaikai (kaip ir suaugę) kartais valgo tam, kad patirtų paprastą malonumą, kaip papildomą teigiamų emocijų šaltinį, ypač kai jie emociškai blogai jaučiasi ar yra prislėgti. Dalis vaikų yra linkę gausiu valgymu atsakyti į tokias neigiamas emocijas kaip nerimas, baimė, susierzinimas ar pyktis ir daro įtaką antsvorio ar nutukimo formavimuisi. Išimtinais atvejais, vaiko ar paauglio nutukimas gali net provokuoti polinkį į savižudybę.
Socialinės aplinkos ir (ar) šeimos poveikis. Kaip teigia daugelis mokslininkų, socialinė aplinka (šeima, draugai, mokykla, televizija, reklama ir kt.) vaidina ypač svarbų vaidmenį vaikų nutukimo formavimesi. Šeima ir namai vaikui yra pati svarbiausia vieta, kur galima išmokti deramai maitintis ir įvaldyti įvairias fizinės veiklos rūšis. Požiūriai, įpročiai ir nuostatos apie maisto pasirinkimą ir šeimos laisvalaikį – yra pamatiniai veiksniai formuojant vaiko sveiką gyvenseną. Net vaikų (9–14 metų) pietavimo su šeima dažnumas neabejotinai turi prevencinį poveikį prieš vaikų antsvorį ir nutukimą. Kadangi vaikai daug laiko praleidžia mokykloje (vidutiniškai 4–6 valandas ir daugiau), tai ir jų maisto pasirinkimo galimybės mokykloje tampa svarbiu veiksniu, galinčiu tiesiogiai paveikti maitinimosi įpročius.
Sveikatos problemos. Vaikų ir paauglių nutukimo problemas lemia ne daugiau kaip 1-2 proc. sveikatos problemų.
Kitos priežastys. Mokslinėje literatūroje randama daug darbų, tiriančių kitus, galbūt mažiau svarbius bei mažiau ištirtus faktorius, galinčius įtakoti vaikų nutukimą: per mažas ar per didelis naujagimio svoris, mažas kalcio kiekis maiste, greitas svorio augimas per pirmus dvejus gyvenimo metus, nepakankamas vitaminų kiekis maiste, miego stygius ir miego sutrikimai ir kt.
Pagrindinė prevencinė priemonė vaikų nutukimui – TINKAMAS PAVYZDYS – sveikai besimaitinantys ir aktyviai laisvalaikį leidžiantys tėvai.
Livija GRINIOVA
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė
Informacija parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro duomenimis