Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad tėveliai, turintys vaikų nuo 6 iki 14 metų ir norintys savo atžaloms krūminius dantis padengti silantais, šią paslaugą gali gauti nemokamai, nes jos išlaidos yra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Todėl VLK ragina tėvelius aktyviai naudotis šia galimybe ir neskubėti už tai iš savo kišenės mokėti.
Daugelio burnos sveikatos problemų galima išvengti, ypač dantų ėduonies, kuri yra pažeidusi daugelio vaikų bei paauglių dantis. Nors dantų ėduonies profilaktika gali būti vykdoma įvairiomis priemonėmis, tačiau medicinos mokslų įrodymais pagrįsti duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Silantai – tai dantų ėduonies profilaktikai skirta skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos tik sveikų nuolatinių krūminių dantų vagelės, kad į jas nepatektų ėduonį sukeliančios bakterijos.
„Silantavimas – neskausminga, keliolika minučių trunkanti procedūra. Dantų gręžti nereikia – grąžtas, kurio vaikai paprastai bijo, nenaudojamas. Jų paviršius nuvalomas, apdorojamas specialia pasta ir specialiomis priemonėmis padengiamas silantu. Jei silantas po kurio laiko iškrenta – procedūra kartojama. Priminsiu, kad ši paslauga nekainuoja – ją apmoka ligonių kasos“, – teigia VLK Sveikatos paslaugų departamento vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė.
Specialistai rekomenduoja dengti silantais ką tik išdygusius dantis. Žinoma, įvertinti kiekvieną situaciją ir patarti turi odontologas.Pasak jų, laiku padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų. „Uždėjus silantą nereiškia, kad dantų galima nesivalyti. Silantai apsaugo tik danties vagelę, todėl dantų valytis negalima pamiršti“, – sako J. Grigarienė.
Tėveliams labai svarbu žinoti, kad nemokamai mažųjų dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai, dirbantys poliklinikose, šeimos medicinos centruose, sudariusiuose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo. Nesudarę šių sutarčių privačiai dirbantys odontologai tokių paslaugų nemokamai neteikia.
VLK Sveikatos paslaugų departamento vyriausioji specialistė atkreipia dėmesį, kad šia paslauga turėtų pasidomėti tėveliai, kurie kreipiasi į odontologus, norėdami gauti Vaiko sveikatos pažymėjimą.
„Kai artimiausiu metu tėvai su vaiku lankysis pas odontologą, jie turėtų pasidomėti nemokama krūminių dantų silantavimo galimybe. Ši procedūra gali padėti išvengti dantukų gedimų“, – pataria J. Grigarienė.
Specialistai ragina visus tėvelius pasirūpinti savo atžalų dantų sveikata ir rasti laiko nesudėtingai procedūrai atlikti.
Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.