Menu Close

Užsienyje prireikus gydymo paslaugų gali praversti Europos sveikatos draudimo kortelė

 

Laikinai išvykus į svečią šalį ir prireikus skubių gydymo paslaugų ar tam tikros specialisto konsultacijos, padėti gali nemokamai Lietuvoje išduota Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Tam tikrais atvejais ji garantuoja ne tik nemokamą skubią medicinos pagalbą, bet ir kitas žmogui tuo metu reikalingas gydymo paslaugas. Apie tai kalbamės su Algiu SASNAUSKU, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriumi.

Kaip mūsų kraštiečiai, studijuojantys ar laikinai komandiruoti dirbti į Europos Sąjungos šalis, prireikus gali gauti medikų pagalbą? Ką jiems reikia padaryti prieš išvykstant iš Lietuvos?

Prieš išvykstant į užsienį, labai svarbu apsilankyti teritorinėje ligonių kasoje (TLK) ir pasiimti ESDK, kuri išduodama nemokamai visiems Lietuvoje privalomuoju sveikatos draudimu (toliau – PSD) apdraustiems asmenims. Tuomet užsienyje nekils problemų ir prireikus būtinosios medicinos pagalbos, ji bus suteikta.

Ar žmogus, kuris yra Lietuvoje draustas PSD ir turėdamas ESDK, gali gauti nemokamai užsienyje tik būtinosios medicinos pagalbos paslaugas?

Taip, ši kortelė garantuoja tų sveikatos priežiūros paslaugų, kurios buvimo kitoje šalyje metu yra būtinos, išlaidų apmokėjimą. Svarbu žinoti, kad gydantis gydytojas, skirdamas gydymą, privalo atsižvelgti į žmogaus buvimo trukmę toje šalyje ir tai, ar toks gydymas pacientui tikrai reikalingas. Kitaip tariant, vienokių paslaugų nemokamai galima tikėtis trumpam išvykus atostogauti į užsienį, kitokių praleidžiant užsienio šalyje ilgesnį laiką (pvz. studijuojant ar vykstant į ilgesnę komandiruotę). Taigi ESDK garantuoja ne tik skubios ar neatidėliotinos medicinos pagalbos, bet prireikus ir kitų būtinų sveikatos priežiūros paslaugų suteikimą ar kompensuojamųjų vaistų išrašymą. Pavyzdžiui, su ESDK į gydymo įstaigą galima kreiptis paūmėjus lėtinei ligai, patyrus įvairias traumas ar prireikus medicinos pagalbos paslaugų nėštumo atveju.

Kokios tos paslaugos? Ar už jas reikia kažkiek prisimokėti, ar jos yra pilnai kompensuojamos pagal ESDK?

Suteiktos medicinos paslaugos gali būti pačios įvairiausios. Galbūt vienu atveju pacientui bus suteikta tik skubi pagalba, stabilizuota jo būklė, o tolimesnį gydymą jis galės tęsti grįžęs į šalį, kurioje yra apdraustas PSD. Tuo tarpu kitu atveju, jei pacientas ilgam išvykęs, ESDK pagrindu suteiktos medicinos pagalbos apimtis gali būti žymiai platesnė. Pavyzdžiui, jei užsienyje studijuojančiam ir lėtine liga sergančiam žmogui prireiktų gydytojo konsultacijos, kitų paslaugų (tarkim, dializės paslaugų)  arba kompensuojamų vaistų (tarkim, padidėjusiam krausjospūdžiui ar astmai gydyti), jis turėtų pasinaudoti šia kortele ir kreiptis į vietos gydytoją. Tokia pagalba jam bus suteikta.

Svarbu žinoti, kad ESDK pagrindu suteiktų gydymo paslaugų išlaidas apmoka paslaugas teikiančios šalies ligonių kasa pagal toje šalyje galiojančią tvarką. Taigi, jei ten pacientai privalo patys padengti dalį gydymo paslaugų išlaidų, tai padaryti privalės ir ESDK  turintis pacientas. Tačiau, jei į kitą Europos šalį vykstama turint tikslą gauti konkrečią gydymo paslaugą, žmogus privalės pats padengti visas išlaidas. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, pacientas priėmimo kambaryje pirmiausia privalo užpildyti blanką, kuriame pažymi atvykimo į  šalį tikslą bei pasirenka Vokietijos ligonių kasą, kuri padengs ESDK pagrindu suteiktų gydymo paslaugų išlaidas.

Ar bus suteiktos gydymo paslaugos nemokamai turint ESDK, jei žmogui reikės, tarkim, akių specialisto konsultacijos, pašalinti karpą, kuri trukdo vaikščioti, atlikti apendicito ir neplanuotas, bet būtinas operacijas, kurių netikėtai gali prireikti?

Spręsdamas, ar gydymo paslauga gali būti suteikta ESDK pagrindu, gydytojas atsižvelgia į paciento buvimo šalyje laiką bei atvykimo tikslą. Gydytojas turi išsiaiškinti, ar jis atvyko gauti gydymo paslaugų, ar ne. Taigi, jei žmogus atvyko kitais tikslais, gali būti, kad prireikus bus suteiktos ir klausime išvardytos gydymo paslaugos. Žinoma, jei jos tuo metu pacientui tikrai reikalingos. Be to, svarbu žinoti, jog tam tikrais atvejais, norint gauti minėtas paslaugas, kaip ir Lietuvoje, reikalingas gydytojo siuntimas.

Daugiau informacijos apie galimybę kitose šalyse gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas galima rasti VLK interneto svetainėje www.vlk.lt skyrelyje „Būtinoji pagalba keliaujantiems“ bei Europos Komisijos svetainėje http://ec.europa.eu

Ką daryti, jei žmogui būnant užsienyje ESDK galiojimo laikas baigėsi arba jis ją tiesiog pametė? Ar galima šią kortelę gauti paštu iš Lietuvos? Ar vis tik būtina parvykti į  Lietuvą jos pasiimti?

Dažniausiai tokiu atveju išduodamas ESDK pakeičiantis sertifikatas. Prireikus jis siunčiamas tiesiai gydymo įstaigai, į kurią kreipėsi mūsų šalies apdraustasis. Be to, šią kortelę atsiimti gali ir apdraustojo įgaliotas atstovas, pavyzdžiui, vienas iš tėvų, brolis ar sesuo. Na, o siekiant išvengti tokių situacijų rekomenduojame dar prieš išvykstant pasitikrinti, ar šio dokumento galiojimas nesibaigia.

Jei studijuojant ar laikinai dirbant užsienyje prireikia skiepų, pavyzdžiui, dėl erkių, gripo ar tymų, ar šios paslaugos bus suteiktos nemokamai ESDK pagrindu?

Tokios paslaugos paprastai yra iš anksto planuojamos, tad jomis reiktų pasirūpinti prieš išvykstant. Be to įvairiose šalyse yra skirtinga tvarka ir kitaip organizuojamos bei finansuojamos profilaktinių skiepijimų bei patikrų programos. Tad nebūtinai šių paslaugų išlaidos yra kompensuojamos.

Įsivaizduokite, jauna šeima, kuri laukiasi vaikelio, išvyksta laikinai gyventi ir dirbti į užsienį pusmečiui. Per šį laikotarpį, kol jaunasis tėtis svečioje šalyje dirba, gimsta mažylis. Tokiais atvejais yra rekomenduojama naujagimį paskiepyti nuo tuberkuliozės. Ar ši vakcina bus nemokama, turint ESDK?

Pirmiausia, išvykus į užsienio šalį dirbti, toje šalyje mokamos ir socialinio bei sveikatos draudimo įmokos, taigi asmuo tampa draustas PSD toje šalyje. Šiuo atveju jis nebėra Lietuvos apdraustasis, tad ir TLK išduota ESDK naudotis negali, net jei šios kortelės galiojimo laikas nepasibaigęs. Gimęs vaikelis taip pat turi teisę būti apdraustas toje šalyje kartu su dirbančiu tėvu. Tokiu atveju mažyliui priklausytų visos paslaugos, kokias gauna tos šalies naujagimiai. Taigi, jei nuo tuberkuliozės vakcinuojami tos šalies naujagimiai, tokia paslauga būtų suteikta ir jam. Kitokia situacija būtų, jei tėvelis išvyktų į užsienio komandiruotę. Tokiu atveju jis ir toliau būtų apdraustas PSD Lietuvoje. Kartu su juo užsienyje gyvenančiai sutuoktinei gimdymo paslaugos ir naujagimiui reikalinga pagalba būtų teikiama ESDK pagrindu. Be to, svarbus patarimas – jei svetur ketinama gyventi ilgiau su kūdikiu, reikėtų pasirūpinti tokiu draudimu, kuris apimtų ir planines gydymo paslaugas.

Tėveliams aktualus klausimas – kokio amžiaus vaikui galima išsiimti ESDK?

Šią kortelę galima gauti, kai vaikelis yra įregistruojamas Civilinėje metrikacijoje, t.y. kai apie jį duomenis ligonių kasa gauna iš Gyventojų registro tarnybos. Daugelis jaunų tėvų neretai keliauja į užsienį ir su savimi vežasi atžalą, tad tokiais atvejais ši kortelė išties reikalinga.

Kas yra daroma tokiais atvejais, jei žmonės neteisėtai pasinaudoja ESDK ir už jiems suteiktas paslaugas yra apmokama PSDF lėšomis?

ESDK kortele galima naudotis tik teisėtai – ja naudotis gali tik PSD apdrausti žmonės. Jei nutinka taip, kad ja pasinaudojama neteisėtai ir už paslaugas apmokama PSDF lėšomis, vėliau šią pinigų sumą reikia grąžinti.

Kokios paslaugos nėra apmokamos turint ESDK?

Ši kortelė garantuoja nemokamą būtinąją pagalbą, tačiau nėra dengiamos transportavimo iš vienos valstybės į kitą išlaidos, taip pat priemokos už gydymo paslaugas, galiojančios svečioje šalyje. Minėtas išlaidas žmogus turi apmokėti savo lėšomis arba jas dengia draudimo bendrovė, apdraudusi klientą papildomai tokiu draudimu. Pavyzdžiui, jei žmogui slidinėjant kalnuose ir patyrus traumą prireikia jį gabenti sraigtasparniu į gydymo įstaigą, šias transportavimo išlaidas turėtų padengti draudimo bendrovė arba pats asmuo, jei nėra papildomai apsidraudęs.

Per kiek laiko galima gauti ESDK?

Ją galima gauti keliais būdais. ESDK galima užsakyti internetu ir per 14 dienų ji bus pagaminta. Tuo atveju, jei apdraustasis kreiptųsi tiesiogiai į Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ar Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyrius, kortelė jam bus pagaminta ir išduota iš karto. Ilgiau reikia laukti tik, jei kortelė užsakoma TLK padaliniuose savivaldybėse. Dėl greito kortelės išdavimo sulaukiame daugybės teigiamų atsiliepimų iš mūsų apdraustųjų. Be to, Vilniaus TLK dirba ir šeštadieniais, tad čia užsukti galima ir savaitgalį.

Ačiū už pokalbį.

 

Rūpimus klausimus visi gyventojai gali pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

 

 
Skip to content