Tuberkuliozė (toliau – TB) yra viena seniausių ir grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių infekcinių ligų. Kasmet beveik du milijonus gyvybių pasaulyje nusinešančios infekcijos ligi šiol suvaldyti nepavyko nė vienai valstybei. Ne išimtis – ir Lietuva, kuri, pagal tuberkuliozės sergamumą ne tik suaugusių, bet ir vaikų tarpe, yra tarp pirmaujančiųjų Europoje. Galima pasidžiaugti, kad sergamumo aktyvia tuberkulioze situacija Lietuvoje po truputį gerėja – vis mažiau užregistruojama naujų tuberkuliozės atvejų. Tuo tarpu Jonavos r. sav. šie rodikliai auga – vyrų sergamumas 3,2 karto didesnis nei moterų, kaimo gyventojų sergamumo rodikliai buvo 2,3 karto aukštesni nei miesto. Didžiausias sergamumas tuberkulioze registruojamas darbingiausio amžiaus, t.y. 35-64 m. žmonių grupėje.
Kaip galima užsikrėsti šia liga
Tuberkuliozė (TB) – oro lašiniu būdu plintanti užkrečiamoji liga, kurios metu gali būti pažeisti įvairūs žmogaus organai, dažniausiai – plaučiai. Trečdalis visos pasaulio populiacijos yra užsikrėtę TB bakterija, bet tik apie 5-10 proc. užsikrėtusiųjų suserga. Negydomas ligonis gali mirti.
Pagrindinis šios ligos šaltinis yra atvira plaučių tuberkuliozės forma sergantis žmogus, nesilaikantis elementariausių asmens higienos taisyklių. Jam kalbant, kosint čiaudint ir neprisidengiant nosine burnos, nosies, mikrobai patenka į aplinkos orą, kur gyvybingi gali išlikti kelias valandas.
Užsikrečiama įkvėpus TB sukėlėjais užkrėsto oro, taip pat šio susirgimo sukėlėjai gana ilgai išlieka gyvybingi nusėdą ant aplinkos daiktų, ypač tamsiose ir prastai vėdinamose vietose, kurių nepasiekia saulės spinduliai.
Kokios priežastys lemia tuberkuliozės plitimą
TB plitimą daugiausiai lemia šios priežastys: socialinės (nedarbas, skurdas, alkoholio, narkotikų vartojimas, blogos gyvenimo sąlygos, nevisavertė mityba ir kt.); psichologinės (dalies sergančiųjų TB nesuvokimas šios ligos sukeliamų sveikatos sutrikimų sunkumo, nenoras gydytis ir baigti kursą, gydimo režimo pažeidimai), organizacinės (nėra nemokamai duodamų vaistų, pacientai neturi lėšų pasiekti gydymo įstaigas ir pan.). Moksliniais tyrimais įrodyta, kad piktnaudžiaujantiems asmenims alkoholiu yra 10 kartų didesnė rizika susirgti TB, todėl TB paliečia ne tik asocialius asmenis, socialiai remtinas šeimas, bet ir jaunus ir dirbančius žmones. Didelę įtaką užsikrėsti TB taip pat turi artimas kontaktas su sergančiuoju TB, aplinkinių „pasyvus rūkymas“, nepilnamečių aktyvus rūkymas, ventiliacijos namuose nebuvimas, nereguliarus maitinimasis.
Vaikų tuberkuliozė – tai dažniausiai suaugusiųjų tuberkuliozės pasekmė, kadangi juos plaučių tuberkulioze dažniausiai užkrečia suaugusieji, sergantys atvira šio susirgimo forma.
Kiekvienas sergantysis atvira plaučių TB ir nesilaikantis higienos reikalavimų gali užkrėsti 15-20 žmonių per metus. Didelė rizika susirgti šia liga yra asmenims, užsikrėtusiems žmogaus imunodeficito virusu, sergantiems cukriniu diabetu bei kitomis ligomis, slopinančiomis imuninį atsaką.
Kokie šiam susirgimui būdingi požymiai
Infekcija dažniausiai pažeidžia plaučius, bet taip pat gali pažeisti ir kitus žmogaus organus ar audinius: smegenis, inkstus, kaulus ir stuburą.
Ligai pažeidus plaučius, dažnai sergantieji tuberkulioze nesiskundžia bloga savijauta, bet juos gali kamuoti ligai būdingi požymiai: bendras organizmo silpnumas, sutrikęs miegas, svorio kritimas, ilgalaikė neaukšta temperatūra (apie 37 °C), naktinis prakaitavimas, kosulys, kai skrepliuojama ilgiau nei 2 savaites, atkosima kraujo, jaučiamas dusulys, kartais – krūtinės skausmai..
Kiti simptomai priklauso nuo pažeistos vietos: kai pažeista kaulų ir sąnarių sistema, pasireiškia sąnarių pokyčiai ir skausmai, ęsant gerklų pažeidimui, būdinga užkimęs balsas, gerklės skausmas ir kt.
Susirgimas diagnozuojamas tik atlikus specialius laboratorinius tyrimus.
Ar tuberkuliozė išgydoma?
Taip, jeigu pacientas nori pasveikti ir kartu su medikais, palaikant šeimos nariams aktyviai gydosi ir laikosi visų reikalavimų. Susirgęs tuberkulioze žmogus, anksti nustačius ligą, gydomas 6–8 mėnesius. Užleistų, išplitusių, ne iki galo pagydytų, atsparių medikamentams formų gydymas užtrunka žymiai ilgiau (9-24 mėn.) ir deja… ne visada tai sėkmingai gydomos, nes pagydomi tik apie 25 procentai sergančiųjų.
Pagrindinės tuberkuliozės profilaktikos priemonės
Neignoruokime mokslo ir gyvenimo praktikos įrodytų tiesų – skiepykime naujagimius, aktyviai profilaktiškai tikrinkimės sveikatą, na o susirgusieji turi atsakingai gydytis. Lietuvoje nuo tuberkuliozės visi naujagimiai per pirmąsias 24 valandas po gimimo yra skiepijami BCG vakcina pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Ši vakcina apsaugo vaikus nuo sunkių tuberkuliozė formų.
Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, sveikatą, bet taip pat – užkirsti kelią infekcijos plitimui bei aplinkinių žmonių užsikrėtimui.
Siekiant sumažinti vaikų sergamumą TB, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka kasmet atliekami tuberkulino mėginiai siekiant nustatyti, ar vaikai neužsikrėtę TB septynių metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (neskiepytiems nuo tuberkuliozės BCG vakcina, bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis bei lėtinėmis ligomis, gydomiems kortikosteroidais, infekuotiems ŽIV arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms, iš socialinės rizikos šeimų, gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, migrantams). 2015 m. Lietuvoje šis mėginys buvo atliktas tik kiek daugiau nei 31 tūkst. vaikų (deja, tik 52,3 proc., kuriems toks mėginys turėjo būti atliktas). Šio mėginio pagalba buvo išaiškinti 45 tuberkulioze susirgę vaikai (2014 m. – 62 vaikai). Kaip ir kiekvienais metais, daugiausia tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie bendravo su sergančiais tuberkulioze artimoje aplinkoje: 2015 m. –20 atvejų, iš jų –3 atviros tuberkuliozės formos, 2014 m. – 32 atvejai, iš jų – 5 atviros tuberkuliozės formos).
Darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.
Taip pat būtina stiprinti imunitetą sveikai gyvenant: pilnavertė reguliari mityba, tinkamas poilsis, nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu, laikytis asmens higienos, dažnai vėdinti kambarius, valyti juos drėgnu būdu. TB sukėlėjas itin jautrus saulės spindulių žudančiam poveikiui, todėl stenkimės, kad į gyvenamas patalpas patektų kuo daugiau saulės, ypač į vaikų ar silpnesnės sveikatos žmonių kambarius. Venkite kosinčių ar čiaudinčių žmonių, o jei tokių atsiranda šalia, pasiūlykite jiems veidą prisidengti vienkartine servetėle.
Rūta Pugačiauskienė,
Jonavos rajono visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Naudoti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenys. Daugiau informacijos galite rasti adresu www.ulac.lt