MESTI RŪKYTI NIEKADA NĖRA PER VĖLU
Gegužės 31 dieną Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) paskelbė „Pasauline diena be tabako” ir ji skirta įspėti politikus ir visą visuomenę apie tabako pramonės nusikalstamus ir žalingus veiksmus, šalys raginamos kovoti su tabako pramonės trukdžiais siekiant suvaldyti tabako vartojimo pasaulinę epidemiją. 2012 metų Pasaulinės dienos be tabako tema – tabako pramonės trukdžiai. Pasaulinės dienos be tabako kampanija sutelkia dėmesį į būtinybę atskleisti ir kovoti su vis agresyvesniais ir kartais tiesiog begėdiškais tabako pramonės bandymais pakenkti Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos nuostatų įgyvendinimui ir atkreipti visuomenės dėmesį į rimtą pavojų, kurį ši tabako pramonės veikla kelia visuomenės sveikatai.
Tabako rūkymas yra viena iš rimčiausių priešlaikinių mirties priežasčių pasaulyje, kurių galėtume išvengti. Tabako epidemija kasmet nusineša 6 milijonus gyvybių, kurių 600 000 – pasyvaus rūkymo aukos. Lietuvoje nuo tabako sukeltų ligų kasmet miršta apie 7000 gyventojų. Prognozuojama, kad nuo 2005 iki 2030 m. pasaulyje nuo tabako vartojimo sukeltų padarinių mirs daugiau nei 175 mln. žmonių.
Tabako rūkymas siejamas su dešimtimis mirtinų ligų – tai mirtys nuo lūpų, burnos ir ryklės ertmės, trachėjos, bronchų ir plaučių piktybinių navikų, išeminės širdies ligos, smegenų kraujotakos ligų, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos. Rūkymas vidutiniame amžiuje iki 10 kartų padidina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios kliniškai pasireiškia nestabilia krūtinės angina, ūmiu miokardo infarktu, staigia mirtimi, smegenų bei periferinių kraujagyslių ligomis, aortos aneurizma.
Lyginant su ES valstybėmis, standartizuotas mirtingumo rodiklis Lietuvoje nuo šių ligų yra didesnis daugiau nei 3 kartus, ir daugiau kaip du kartus didesnis mirtingumas dėl visų kitų priežasčių, susijusių su rūkymu.
Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių apie 200 laikomi realiai kenksmingais sveikatai, o 40 yra patvirtinti A grupės kancerogenai (t.y. sukeliantys vėžį). Tabake yra daug sveikatai kenksmingų medžiagų: nikotino, sieros vandenilio, anglies dioksido ir monoksido, kancerogeninių dervų, radioaktyviojo polonio ir kt. Tabako dūmuose esančios nuodingos medžiagos plaučiuose, kartu su bronchų gleivėmis, sudaro klijingus mišinius, vadinamus tabako dervomis, kurios, nusėsdamos bronchuose, pažeidžia jų virpamąjį epitelį.
Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, kartu su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Jonavos komiteto jaunaisiais savanoriais Ramybės skvere prisijungė prie šios dienos paminėjimo organizuodami akciją, kurios metu kvietėme visus rūkančius Jonavos rajono gyventojus nors vieną dieną nerūkyti, tuo parodant savo supratimą apie žalingą rūkymo poveikį mums, mūsų vaikams, šeimos nariams ir aplinkiniams. Renginio metu maketų, plakatų, medicininių atlasų ir kitų vaizdinių priemonių pagalba vaizdžiai demonstravome rūkymo pasekmes organizmui, pageidaujantys galėjo išsitirti specialaus matuoklio pagalba plaučių tūrį bei anglies monoksido kiekį iškvepiamame ore ir palyginti jį su rūkoriams būdingais rodikliais. Į sveikatos palapinėje apsilankiusiųjų klausimus atsakinėjo visuomenės sveikatos priežiūros specialistai.
Jaunieji Raudonojo Kryžiaus savanoriai vaizdžiai plakatuose nupiešė dešimties metų rūkoriaus organizmo pakitimus, vykstančius nikotino poveikyje, dalino Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento pagamintas simbolines „gėles”, atkreipiant dėmesį, kad rūkymas moterims yra tris kartus pavojingesnis nei vyrams, praeiviai buvo kviečiami mainyti cigaretę į saldainį. Viso išdalinta apie 200 gėlių ir 450 saldainių, 50 lankstinukų apie rūkymo žalą.
Nėra nekenksmingų cigarečių! Cigaretės su mažesniu nikotino ir dervų kiekiu taip pat yra pavojingos žmogui. Organizmas stengiasi išlaikyti tam tikrą nikotino kiekį kraujyje, todėl, rūkydami “lengvesnes” cigaretes, žmonės giliau įtraukia ir daugiau įkvepia anglies monoksido bei kitų kenksmingų medžiagų. Metęs rūkyti darbingo amžiaus žmogus sutaupo vidutiniškai 20 gyvenimo metų. Mesti rūkyti nėra niekada per vėlu ir kviečiame Jus tai padaryti kuo skubiau, nelaukiant žalingų pasekmių organizmui.
Jonavos rajono savivaldybės
visuomenės sveikatos biuro informacija