Menu Close

SVEIKINAME RAJONO ODONTOLOGUS SU PROFESINE ŠVENTE –TARPTAUTINE ODONTOLOGŲ DIENA

 

 

Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir Bukonių pagrindinės mokyklos vaikučiai, projekto „Mano dantys bus sveiki“ dalyviai sveikina ir išsiuntė po pieštą sveikinimą visiems Jonavos rajono odontologams ir linki, kad Jų kasdienybėje sveikatos saugojimas ir stiprinimas suteiktų energijos naujiems siekiams, kad išsipildytų visos Jų profesinės ir asmeninės svajonės.

Tegul kasdien visus Jūsų darbus lydi odontologų globėja Šventoji Apolonija.

ŠIANDIEN IR DANTŲ SKAUSMO DIENA

Šventoji Apolonija yra ne tik odontologų bet ir kenčiančių nuo dantų skausmo globėja, tad šiandien minima ir dantų skausmo diena.

Kviečiame gyventojus pasirūpinti savo dantų skylutėmis ir prisiminti, kuo gali baigtis, jei laiku nesirūpinsime savo burnos sveikata.

 

APIE ŠV. APOLONIJĄ

 

Tarptautinė odontologų diena Vasario-9 švenčiama visame pasaulyje. Istorija byloja, kad III amžiuje Aleksandrijoje gyveno krikščionė moteris, vardu Apolonija. Ji buvo nukankinta dėl tikėjimo į Kristų išraunant visus dantis. Pasakojama, kad liepsnose Apolonija šaukė žmonėms, jog kai skaudės dantį, tereiks ištarti jos vardą ir skausmas nurims. Teigiama, kad po 300 metų ji paskelbta šventąja, o vasario 9-oji iki šiol laikoma Šv. Apolonijosdiena. Jos kultas greitai paplito po visą Europą. Ilgą laiką ji buvo dantų skausmą kenčiančiųjų globėja, tačiau XVIII a garsaus prancūzų chirurgo– odontologo Pjero Fošaro (Pierre Fauchard, kartais rašoma Fouchard), daugelio vadinamu šiuolaikinės (mokslinės) odontologijos tėvu, tapo ir odontologų globėja. Nors Eusebijus „Bažnyčios istorijoje“ Apoloniją vadina „sena mergina“, bet, kaip ir dauguma šventųjų mergelių ji simboliškai yra vaizduojama jauna stovinti, vilkinti ilgu rūbu ir apsiaustu, rankose laikanti palmės šakelę (kankinių simbolį) ir reples su dantimi (jos kankinimo įrankį).

Vis dažniau vasario 9 dieną tenka girdėti palinkėjimą: „Tegloboja jus Šventoji Apolonija, vardan to, kad jos globą pajustų ir jūsų pacientai“.

Lietuvoje išpopuliarėjęs Šv. Apolonijos atvaizdas yra skulptūra, esanti Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje, šios skulptūros nuotrauka puošia kiekvieną „Stomatologijos“ žurnalo numerį. Lietuvos odontologų rūmai kasmet paskelbia Šv. Apolonijos nominantus ir apdovanoja juos dailininko Romualdo Inčirausko iš bronzos ir marmuro sukurta Šv. Apolonijos statulėle bei diplomu.

Ina Kazakevičienė

Jonavos rajono savivaldybės

Visuomenės sveikatos biuro direktorė

2014-04-09

 

Paruošta pagal prof. Irenos Balčiūnienės monografijoje „Lietuvos stomatologijos istorija”, Vilnius, 1998 pateikta medžiagą.

Skip to content