Menu Close

Sveikiau gyventi verta! Susitinkame širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto prevencijos mokymuose

Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena dažniausių mirties priežasčių Lietuvoje. Tai didelė įvairių ligų grupė, kurios dažniausiai pasireiškia ūmia forma. Pačios dažniausios yra išeminė (koronarinė) širdies liga, miokardo infarktas ir galvos smegenų insultas. Nuo šių ligų, ar jų sukeltų komplikacijų miršta net iki 54 proc. šalies gyventojų, susirūpinimą kelia tai, jog sergančiųjų amžius jaunėja – širdis vis dažniau sustreikuoja 40-mečiams ar jaunesniems žmonėms.

2 tipo cukrinis diabetas  (CD) – lėtinė angliavandenių apykaitos surikimų liga, kurios pasekoje organizme taip pat  sutrinka ir baltymų bei riebalų apykaita, pažeidžiami organai (dažniausiai – akys, inkstai, nervai, širdies ir kraujagyslių sistema). Sergamumas 2 tipo CD sparčiai didėja ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, dažniausiai serga vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės.

Įvairios priežastys lemia sergamumą šiomis ligomis, tačiau dauguma jų yra susijusios su mūsų gyvensena, t. y. su elgesio rizikos veiksniais, tokiais kaip mitybos įpročiai, kūno svoris, fizinis aktyvumas, rūkymas, alkoholio vartojimas, patiriamas stresas, miegas, jo trukmė.

Daugelio širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto atvejų galima išvengti. Jonavos visuomenės sveikatos biure reguliariai vyksta Sveikatos stiprinimo programa (mokymai) 40-60 m. amžiaus asmenims, kuriems Jonavos rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigose šeimos gydytojai nustatė labai didelę ir didelę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ar cukriniu diabetu. Pagrindinės mokymų temos: širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniai  jų įtaka sveikatai, profilaktika, mitybos reikšmė lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimui ir profilaktikai, sveikatai palankaus maisto gaminimo principai, stresas, jo įtaka šių ligų atsiradimui ir vystymuisi, streso išvengimo ir įveikos būdai, fizinio aktyvumo reikšmė, fizinio pajėgumo vertinimo būdai, fizinio aktyvumo rekomendacijos.

Mokymus veda įvairių sričių specialistai: dietologas, psichologas, fizinio aktyvumo specialistas, visuomenės sveikatos specialistas.

Skip to content