Menu Close

Susirgę gripu neužsiimkime savigyda

Gripas – tai sezoninis labai pavojingas virusinis susirgimas, kasmet visame pasaulyje nusinešantis milijonus gyvybių. Labiausiai šis virusas (ir dar daugelis kitų) suaktyvėja, greičiau plinta ir dažniau sukelia infekcijas nukritus atmosferinio oro slėgiui. Na ir mes patys šaltuoju metų laiku daug mažiau judame, valgome nesveikesnį maistą, rečiau būname gryname ore (taip silpnindami savo imunitetą) ir sudarome palankesnes sąlygas virusui plisti.

Gripo simptomai

Gripo inkubacinis laikotarpis yra 2-3 dienos, vėliau, 3-5 dienas, reiškiasi simptomai.
Pagrindiniai šių metų gripo simptomai – karščiavimas, nuovargis, ypač didelis silpnumas, viršutinių kvėpavimo takų kataro požymiai, kosulys.

Susirgus gripu paūmėja kitos lėtinės ligos, tokios kaip bronchinė astma, cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, inkstų nepakankamumas. Gripas kelia rimtą grėsmę kūdikiams, nėščioms moterims.

Kaip gydyti gripą

Pajutus pirmuosius gripo simptomus, venkite žmonių susibūrimo vietų ir neplatinkite ligos. Patariama nevesti vaikų į darželį, nelankyti mokyklos.

Jei karščiuojate ir temperatūra yra aukštesnė nei 38,5 laipsnio, jį žeminama medikamentais (tinka paracetamolis, ibuprofenas ir kt.), gerkite daug skysčių. Būklei negerėjant 2-3 dienas, kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris diagnozuos ar tai yra virusinė infekcija (negydoma antibiotikais), ar gripas. Antibiotikai skiriami tuo atveju, kai liga įsisiautėja ir prasideda komplikacijos su bakterinių infekcijų profiliu.

Neatsakingai nevartokite antibiotikų patys, nes atsiras didelė tikimybė ne tik kad nepasveikti, bet ir išsivystyti antrinei bakterinei infekcijai, kuriai įveikti prireiks dar stipresnių antibiotikų.

Gripas – tai nėra tik peršalimas su kosuliu, nosies užsikimšimu, „kaulų laužymu“ ir raumenų skausmais. Virusas gali visam likusiam gyvenimui pažeisti plaučių audinį, komplikuotis bakterinėmis infekcijomis, baigtis hospitalizacija ar net mirtimi.

 

Rūta Pugačiauskienė

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Skip to content