Visas pasaulis spalio 10 d. mini Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, taip siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į psichikos sveikatos temas ir jų svarbą.
Psichikos sveikata yra ne tik ligos ar sutrikimo nebuvimas – tai emocinė ir dvasinė būsena, kuri leidžia džiaugtis gyvenimo pilnatve neatmetant skausmo ir liūdesio, kaip natūralių žmogaus išgyvenimų. Tai gebėjimas užmegzti ir palaikyti sveikus tarpusavio santykius, įveikti sunkumus ir prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą.
Jau senai žinoma ir įrodyta, kad psichikos sveikata vienaip ar kitaip yra susijusi su fizine sveikata, gyvenimo kokybe ir net trukme. Taigi, jos išsaugojimas ir stiprinimas užsitęsusios pandemijos kontekste tampa itin svarbus uždavinys tiek bendruomenės, tiek asmeniniame lygmenyse.
Jei norime turėti sveiką kūną – mes sportuojame ir sveikai maitinamės. Jei norime sveikų dantų – rūpinamės jų higiena ir profilaktine patikra. Net savo automobilį reguliariai tikriname ir stengiamės, kad negestų, ilgiau mums tarnautų. O kaip su psichikos sveikata ir emocine gerove? Jei norime sėkmingiau įveikti gyvenimo sunkumus ir džiaugtis gyvenimo pilnatve, turime kasdien investuoti laiko ir energijos į savo psichikos sveikatą. Pasirūpinti savo jausmais, emociniais poreikiais, padovanoti ramybės ir atsipalaidavimo akimirkų. Laikas tik sau turėtų tapti mūsų įprotis ir rutina. Žemiau pateikiame keletą praktiškų patarimų ir nuorodų, kaip šį rudenį galime pasirūpinti savimi.
- Pradėkime nuo paprastų dalykų:
Taip, kaip dienotvarkėje planuojame savo darbus, planuokime ir poilsį. Numatykime dienoje konkretų laiką ir būdą, kaip pasirūpinsime savo emocine gerove. Tai gali būti atvirtas ir nuoširdus pokalbis su partneriu, emocinį pasaulį turtinančios literatūros skaitymas, pozityviai nuteikiančio filmo peržiūra su šeima, seno hobio prisiminimas ar atsipalaidavimo pratimas prieš miegą.
- Pasitelkime išmaniuosius telefonus:
Telefonas mums visada po ranka, tad kodėl jo nepanaudojus savo psichikos sveikatos labui? Parsisiųskite į telefoną programėlę, kurioje rasite įvairias atsipalaidavimo praktikas. Naudokite jas dienos eigoje pertraukėlių metu. Rinktis galite net iš kelių nemokamų lietuviškų programėlių: „Ramu”, „Atsipūsk”, „Antistresiniai pratimai”, „Pagalba sau”, „Pauzė”.
- Pasinaudokite nemokamomis psichologo paslaugomis Jonavos visuomenės sveikatos biure:
2021 m. spalio 13 d. – lapkričio 17 d. nuotoliniu būdu uždaroje grupėje išbandysime skirtingas atsipalaidavimo technikas. Aptarsime jas teoriškai, padėsime kiekvienam pagal savo poreikius rasti labiausiai priimtiną ir tinkamą nusiraminimo būdą. Būtina išankstinė registracija: https://forms.gle/N5HkKi4CBaGf1x9s9
Daugiau apie nemokamus grupinius užsiėmimus šį rudenį sužinoti galite čia (informacija nuolat atnaujinama): https://www.jonavavsb.lt/grupiniai-uzsiemimai/. Ir socialinio tinklo Facebook paskyroje (Jonavos visuomenės sveikatos biuras).
Jei šiuo metu išgyvenate sunkius jausmus ir neturite su kuo apie tai pasikalbėti, galite kreiptis į psichologą. Kartais užtenka tik vieno nuoširdaus pokalbio, jog geriau suprastume savo problemą ir galimus sprendimo būdus. Nemokamas, anonimiškas konsultacijas gali gauti jaunuoliai nuo 16 m., suaugę ir senjorai. Konsultacijos laikas ir būdas (kontaktiniu ar nuotoliniu būdu) derinamas individualiai el.p. Gintare.Skackauskiene@jonavavsb.lt arba tel. nr.: 8 645 44 985.
Daugiau naudingos informacijos apie psichikos sveikatą galite rasti tinklapyje https://pagalbasau.lt/
Informaciją apie nemokamas pagalbos linijas rasite čia: http://www.klausau.lt/telefonai
Jonavos r. visuomenės sveikatos biuro psichologė Gintarė Skačkauskienė