Menu Close

SAUGOKIME VAIKUS KELYJE

Gegužės 4-10 d. paskelbta Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos Trečioji Jungtinių Tautų Saugaus eismo savaitė. Šiais metais didelis dėmesys skirtas vaikų saugumui keliuose.

Kasmet pasaulio keliuose žūsta apie 1,3 mln. žmonių ir šis skaičius pastoviai auga – prognozuojama, kad 2020 m. mirčių gali padaugėti iki 1,9 mln.

ES keliuose 2014 m. žuvo apie 51 iš milijonas gyventojų. Lyginant šį rodiklį tarp skirtingų valstybių matomi skirtumai: kaip ir anksčiau, šie rodikliai santykinai mažiausi Maltos, Nyderlandų, Švedijos ir Jungtinės Karalystės keliuose – ten užfiksuota mažiau nei 30 žūčių milijonui gyventojų. Keturiose šalyse, kaip ir ankstesniais metais, žuvo daugiau nei 90 iš milijono gyventojų – tai Bulgarija, Latvija, Lietuva ir Rumunija.

2014 metais Lietuvos keliuose žuvo 265 žmonės, t.y. 4 proc. daugiau nei per 2013-uosius metus, autoįvykiuose sužeista 3889 žmonių, t.y. 3 proc. mažiau nei per 2013 metus.

Daugiausiai praeitais metais eismo įvykių užregistruota gruodžio mėnesį Vilniaus apskrityje. Jonavos rajono savivaldybėje transporto įvykiuose žuvo 7 asmenys (5 vyrai ir 2 moterys).

Eismo įvykių priežastys Lietuvoje 2014 metais

 

Lietuvos keliuose žūvantys vaikai

tai viena skaudžiausių saugaus eismo problemų. 2014 metais (iki lapkričio 1 d.), šalies keliuose žuvo 22 vaikai, t.y. 50 proc. daugiau nei 2013 metais. Daugiausiai žuvo kartu su tėvais važiavę automobilyje vaikai, viso 11. Dažniausiai keliuose nukenčia 12-15 metų dviratininkai, pėstieji vaikai miestų gatvėse, savarankiškai vairuojantys paaugliai ir 1-5 metų keleiviai tėvų automobiliuose. 

Dažna pastarųjų nelaimių priežastis – neatsakingas tėvų vairavimas, vaikų vežimas ne specialioje kėdutėje, arba vaiko neprisegimas saugos diržu.

Per pastaruosius metus taip pat žuvo 5 dviračius neatidžiai vairavę vaikai, 1 paspirtuku iš šalutinio į pagrindinį kelią netikėtai išvažiavęs vaikas ir 5 nepaisę kelių eismo taisyklių (KET) pėstieji.

 

Norime priminti visiems eismo dalyviams – būkite atidūs kelyje!

 

  • Vairuotojau,

artėdamas prie pėsčiųjų perėjų (ne tik prie mokyklų), nepamirškite sulėtinti greitį, sustoti prieš kelio ženklą „Pėsčiųjų perėja“ ir praleisti pėsčiuosius. Matydami netoli važiuojamuosius kelio dalies žaidžiančius vaikus, sulėtinkite greitį.

  • Pėstieji,

į kitą važiuojamosios dalies pusę galima eiti tik pėsčiųjų perėjomis, o kur jų nėra – sankryžose, pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Kai matomumo zonoje perėjos ar sankryžos nėra, leidžiama eiti per kelią stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, tačiau tik įsitikinus, kad eiti saugu ir nebus trukdoma judančioms transporto priemonėms. Įžengti į važiuojamąją dalį pėstiesiems galima tik įvertinus atstumą iki artėjančių transporto priemonių ir įsitikinus saugumu.

  • Tėveliai,

įsėdę į automobilį kartu su vaikais, nepamirškite pasirūpinti atžalų saugumu užsegdami jiems saugos diržus. Nesodinkite vaikų ant kelių, neleiskite stebėti kelią įsispraudus tarp dviejų priekinių sėdynių. Vaikai turi sėdėti specialiai jų ūgiui ir svoriui pritaikytose sėdynėse. Pasirūpinkite, kad vaikai dviračiu važinėtų tik leistinose vietose – kiemuose, stadionuose. Važiuodami dviračiu vaikai turi dėvėti šalmą. Tamsiu paros metu ir esant blogoms oro sąlygoms vaikai turi segėti atšvaitus arba dėvėti drabužius su atšvaitais.

 

Primename tėveliams, kad jie patys privalo būti pavyzdžiu ir, būdami su vaiku gatvėse, elgtis nepriekaištingai įvairiose situacijose.

 

Priminkime saugaus elgesio taisykles vaikams gatvėje:

  • Nežaiskite gatvėje ar arti važiuojamosios kelio dalies.
  • Į kitą kelio pusę eikite tik per pėsčiųjų perėją, o kur jos nėra – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Per gatvę eikite stačiu kampu, o ne įstrižai.
  • Būtinai praleiskite artėjantį automobilį, nes ir prieš perėją jis gali nesustoti, jį sunku staigiai sustabdyti.
  • Šaligatviu eikite toliau nuo važiuojamosios kelio dalies krašto.
  • Kitoje gatvės pusėje pamatę draugą, nebėkite per gatvę, suraskite tinkamą vietą gatvei pereiti.
  • Kai kelio pakraštyje stovi automobilis arba auga krūmai, jie trukdo matyti atvažiuojančias mašinas, todėl nueikite toliau nuo kliūties, apsidairykite ir įsitikinkite, kad jums gatvę bus pereiti saugu.
  • Perspėkite kitus netinkamai gatvėje besielgiančius vaikus.

Visi būkime atsargesni pėsčiųjų perėjose, apdairesni prieš žengdami į važiuojamąją kelio dalį, nes mes visi esame atsakingi ne tik vienas už kitą, bet ir už mūsų vaikų saugumą keliuose.

 

Kviečiame peržiūrėti video medžiagą:

Saugos diržų prisegimas

Apsvaigę nuo psichotropinių medžiagų

 

Livija Griniova

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

 

Naudoti Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie susisiekimo ministerijos eismo įvykių statistikos duomenys.

Skip to content