Lapkričio 6-ąją minime Atšvaitų dieną. Greitai pasibaigianti ir temstanti diena, apniūkęs dangus ir dažnai merkiantis lietus labai ryškiai sumažina matomumą gatvėje ir keliuose. Neapšviestose gatvėse vairuotojams itin sunku pastebėti pėsčiuosius ar dviratininkus, o ypač netikėtai išbėgančius į vairuojamąją kelio dalį.
Lietuvos automobilių kelių direkcijos duomenimis, 2015 m. žuvo 81 pėsčiasis ir 21 dviratininkas. 955 pėstieji ir 260 dviratininkų buvo sužeisti. Šviesiuoju paros metu buvo sužeista 2 kartus daugiau pėsčiųjų (646 pėstieji) nei tamsiuoju (309 pėstieji). Tačiau tamsiuoju paros metu žuvusiųjų skaičius buvo beveik 3 kartus didesnis nei šviesiuoju (atitinkamai 60 ir 21 žuvę pėstieji). Pateikti skaičiai parodo tai, kad eismo įvykiai įvykę tamsiuoju paros metu yra sunkesnio pobūdžio ir dažniau baigiasi mirtimi nei įvykę šviesiuoju paros metu.
Atšvaitai tamsiuoju paros metu yra vienas iš geriausių būdų apsaugantis mus keliuose. Užsidėjus atšvaitą ar kitus šviesą atspindinčius elementus eismo dalyvių matomumas padidėja apie 3 kartus. Tamsiuoju paros metu vairuotojas važiuodamas įjungtomis artimosiomis žibintų šviesomis, pėsčiąjį be atšvaitų pastebi tik iki 50 metrų atstumu, o užsidėjusį atšvaitus – iki 150 metrų. Važiuodamas su tolimosiomis žibintų šviesomis, pėsčiąjį be atšvaito mato 100 metrų atstumu, o su atšvaitu – 300 metrų.
Norime priminti, kad atšvaitus reikia segėti tinkamai. Einant užmiesčio keliu būtina dėvėti ryškiaspalvę liemenę arba turėti žibintuvėlį, neturint nei vieno iš jų, bent jau atšvaitą. Kelkraščiu pėstieji eina priešinga automobilių eismo judėjimo kryptimi, todėl atšvaitas segamas dešinėje kūno pusėje, o jei turite du – sekite iš abiejų pusių. Atšvaitus, pervertus virvele ar segtuku reikia prisegti prie drabužių, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Atšvaitas juostelė yra nešiojamas ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje. Atšvaitai ant vaikų drabužių tvirtinami suaugusio žmogaus kelių lygyje. Atšvaitai segami ir nešiojami prie rankinių ar kuprinių nepadeda būti geriau matomiems, nes yra aukščiau automobilio žibintų lygio, o kad atšvaitas galėtų atspindėti šviesą, jis turi būti automobilio žibintų aukštyje – 50–80 cm aukštyje nuo žemės paviršiaus. Svarbiausia ir pagrindinė taisyklė – atšvaitas turi būti matomas visiems ir iš visų pusių (dviratininkams ant kojos, pėstiesiems – ant rankos ir / ar kojos).
Paminint Atšvaitų dieną, Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centre šį rytą apsilankiusiems pacientams, Jonavos policijos komisariato bendruomenės pareigūnės Larisa Paklina ir Ingrida Obolevičiūtė bei Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė (jaunimo sričiai) Irena Pratkelienė dalino atšvaitus, šviesą atspindinčias liemenes, tuo pačiu palinkėdamos būti saugiais kelyje, nepatirti traumų ir būti sveikais.
Būkite atsargūs. Saugokite ir save ir kitus.
Irena Pratkelienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialiste (jaunimo sričiai).