Menu Close

Saugok gyvybę kelyje

                                   

Pasibaigus vasaros atostogoms visi suskubome į darbus ir mokyklas. Tamsėjantis ir vėlyvas ruduo, žiema ir pavasaris – itin pavojingas metas, anksti temsta, todėl visiems eismo dalyviams reikia ypatingo atidumo kelyje.

 

Žvelgiant į nelaimingų atsitikimų keliuose statistinius duomenis, matyti, kad Lietuvoje atšvaitų naudojimo taisyklės dar per mažai įsisavintos. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis per pirmąjį 2014 – jųjų metų pusmetį jau žuvo 116 eismo dalyvių. Tačiau žmonės turi suvokti, kad kai kurių priemonių gali imtis ir jie patys (turėti atšvaitą ir jį taisyklingai prisisegti prie drabužių). Mes privalome pasirūpinti tiek savo, tiek savo vaikų saugumu.

Ar žinote kaip taisyklingai nešioti atšvaitą?

  • Atšvaitą prie drabužių pritvirtinkite taip, kad būtų matomas iš visų pusių.
  • Pakabinamą atšvaitą segtuku prisegti prie drabužių dešinėje pusėje, kad švytuotų žmogaus kelių aukštyje.
  • Atšvaitą –juostelę lengvai uždedame ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje.
  • Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis, kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.

Tai svarbu!!! 

Jei turite tik vieną atšvaitą, jį pritvirtinkite prie drabužių dešinėje pusėje.

Pėstiesiems:

  • Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten kur jų nėra – kelkraščiu.
  • Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji turi eiti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį.
  • Pėstieji, einantys neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsios paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Traukiamas (stumiamas) vežimėlis platesnis kaip 1m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.

Dviratininkams:

  • Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui,    dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti šviesą atspindinčią liemenę arba būti prie drabužių kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje prisisegęs šviesą atspindinčius elementus. Dviračio vairuotojai (keleiviai) iki 18 metų, važiuodami (vežami) keliu, privalo būti užsidėję ir užsisegę dviratininko šalmą. Kitiems vyresniems kaip 18 metų asmenims, dviračiu važiuojantiems keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko šalmą.

                         

 Vairuotojams:

  • Tamsiu paros metu kelyje, išskyrus stovėti skirtas vietas, priverstinai sustojęs motorinės transporto priemonės vairuotojas, išlipdamas iš motorinės transporto priemonės, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prisisegęs prie drabužių atšvaitą.

Neturi atšvaito? 

 „Nebūk briedis” yra unikalus saugaus eismo projektas, skirtas sumažinti eismo nelaimių Lietuvos keliuose, kuriose žūsta ar yra sužalojami pėstieji ir dviratininkai tamsiu paros metu, skaičių.

Projekto pagrindas – vieno langelio principu ir E-sprendimais pagrįsta atšvaitų platinimo sistema, kuri turi užtikrinti efektyvų atšvaitų platinimo būdą ir vystyti jų nešiojimo kultūrą.

Paprasčiausias būdas gauti atšvaitą: https://nebukbriedis.lt/    

 

 

 

 

 

 

 

Pagal policijos departamento prie vidaus reikalų ministerijos rekomendacijas

informaciją parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Livija Griniova

 

Skip to content