Prostatos vėžys yra vienas dažniausių vyrų navikinių susirgimų Lietuvoje. Juo serga 7 vyrai iš tūkstančio
Prostatos vėžys auga labai lėtai, tad jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tačiau būna tokių atvejų kai prostatos vėžys vystosi labai sparčiai ir išsiplečia į kitus organus (dažniausiai kaulus).
Vyresnių nei 50 m. vyrų prostata dažniausiai būna padidėjusi, išvešėjusi ne dėl vėžio, bet dėl daug dažniau pasitaikančios gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH).
Abiem atvejais, ar prostata būtų padidėjusi dėl vėžio, ar dėl hiperplazijos, simptomai būna panašūs:
- Pasunkėja ir padažnėja (ypač naktį) šlapinimasis;
- Šlapinimosi metu skauda;
- Kartais šlapime matomos kraujo priemaišos.
Jei pradeda varginti minėti simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į urologą. Svarbu prisiminti, kad dažniausiai prostata padidėja ne dėl vėžio. Tačiau bet kokiu atveju, sutrikdytas šlapinimasis kelia pavojų sveikatai, todėl gydymas būtinas.
Kadangi pradžioje vystantis prostatos vėžiui nejaučiami jokie būdingi simptomai, todėl visiems 50-75 m. amžiaus vyrams yra galimybė pagal valstybės finansuojamą prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą kasmet nemokamai pasitikrinti dėl šio vėžio, atliekant prostatos specifinio antigeno (PSA) lygio kraujyje tyrimą, pagal kurį galima numatyti ankstyvosios stadijos prostatos vėžį. Tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Daugiau apie šios programos vykdyma galite rasti:
http://www.ktlk.lt/istaigoms/spp/prevencines/vykdymas/priesines-liaukos/
Livija Griniova
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė