Lietuvoje dėl vyraujančios psichikos sveikatos stigmos, dalintis savo jausmais ir išgyvenimais vis dar yra ganėtinai sudėtinga, todėl Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama skatinti atvirai kalbėtis apie psichikos sveikatą, pradeda įgyvendinti Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyvą. Šia iniciatyva bus siekiama įgalinti asmenis, patyrusius arba patiriančius psichikos sveikatos sunkumų ar susidūrusius su artimųjų psichikos sveikatos sunkumais, tapti psichikos sveikatos ambasadoriais savo bendruomenėse ir dalintis savo patirtimi.
SAM visus šia iniciatyva susidomėjusius asmenis ir organizacijas kviečia 2022 m. rugsėjo 29 d. 10–12 val. atvykti į MO muziejų (Pylimo g. 17, Vilnius), kur iniciatyva bus pristatyta išsamiau. Apie savo atvykimą prašome pranešti ČIA. https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=8rbEmjKJsUyOJYvxIeqSR9Qd6cofkTZInH_BaiAetRtUNko5RjlITVVJSUxUU1RUNzdON1hRRjFFWi4u&web=1&wdLOR=cF8CB0A9E-37E3-47E9-9485-9D5E71A3056A
„Gyvenime kiekvienas iš mūsų galime susidurti su įvairiais psichikos sveikatos sunkumais, kurie gali neigiamai paveikti mūsų savijautą – padidėti jautrumas, nemiga, apnikti depresyvios mintys, išaugti nevilties jausmas. Tokiomis akimirkomis labai svarbu žinoti, kad tu esi ne vienas, kad ir kiti, susidūrę su sunkumais, išgyveno panašius jausmus ir emocijas. Todėl psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva atveria galimybę į savo problemas pažiūrėti per gyvą, nuoširdžią kitų išgyvenimų patirtį ir išdrįsti jas spręsti“, – sako sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė.
Pasak jos, kitose šalyse įgyvendintų panašių iniciatyvų patirtis rodo, kad dalinimasis patirtimi apie patirtus sunkumus, savo būseną padeda kitiems atrasti save, kuria bendrystę, artumą, padeda išgyventi sunkius etapus, suvokti, kad tu esi ne vienas tokioje situacijoje ir geriau suprasti, kaip gali sau padėti ar kur kreiptis pagalbos. Taip pat kalbėjimas apie psichikos sveikatos sunkumus mažina psichikos sveikatos stigmą, normalizuoja šią temą, parodoma, jog su sunkumais susiduria įvairiausi žmonės – skirtingo amžiaus, išsilavinimo, socialinės padėties ir pan.
Psichikos sveikatos ambasadorių veiklai paskatinti numatoma pasitelkti Psichikos sveikatos ambasadorių koordinatorius. Baigę valstybės finansuojamus mokymus ir valdydami tam skirtą biudžetą, jie bus atsakingi už Psichikos sveikatos ambasadorių apmokymą, organizuos įvairius renginius, kuriuose ambasadoriai dalinsis savo patirtimi su kitais, teiks reikiamus išteklius ir kitą reikiamą pagalbą. Psichikos sveikatos ambasadorių koordinatoriais kviečiami tapti nevyriausybinių organizacijų atstovai, vienijančios įvairios visuomenės grupės, turinčios patirties vedant įvairius mokymus ir organizuojant renginius bei norinčios prisidėti prie psichikos sveikatos stigmos mažinimo.