Minime Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną
PSO duomenimis kasmet pasaulyje nusižudo apie 800 tūkst. žmonių. 2015 metais Jonavoje buvo užregistruoti 4 savižudybės atvejai 19-29 m. amžiaus grupėje. Kas 40 sekundžių netenkama žmogaus. Kiekviena tokia netektis skaudžiai paliečia bent 6 žmones. Savižudybė gali paliesti kiekvieną šeimą, kiekvieną iš mūsų. Gana dažnai, kad padėtum žmogui reikia labai nedaug – palaikymo, supratimo, ištarti gerą žodį, išklausyti, suprasti ir įsijausti į jo jausmus, parodyti rūpestį.
Rugsėjo 10 – ąją minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ja kviečiama atkreipti dėmesį į savo aplinką, dėmesingai pasikalbėti su žmonėmis, kuriems galbūt reikia pagalbos.
„Prisijunk. Bendrauk. Rūpinkis“ – tai 2016 metų Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos pagrindinė tema. Šie trys žodžiai atspindi savižudybių prevencijos esmę.
Junkimės
Skatinimas užmegzti ryšius su tais, kurie prarado mylimą žmogų dėl savižudybės arba patys bandė tai padaryti – labai svarbus veiksnys tolesnėms savižudybių prevencijos pastangoms. Nors kiekvienas pasitraukimas iš gyvenimo yra unikalus, iš jų galima pasimokyti ir suprasti keletą bendrų dalykų. Pirma, asmenys, kurie buvo ant pasitraukimo iš gyvenimo slenksčio, gali mums atskleisti sudėtingą įvykių ir aplinkybių sąveiką, kuri juos paskatino ketinti arba bandyti nusižudyti. Taip pat šie žmonės gali pasidalinti svarbiais pastebėjimais, kas juos išgelbėjo nuo savižudybės ar padėjo persigalvoti. Antra, asmenys, išgyvenę artimo savižudybę, gali suteikti svarbių įžvalgų, kaip jiems pavyko išgyventi tokią netektį.
Bendraukime
Atviras bendravimas yra labai svarbus, jei norime veiksmingai kovoti su problema. Daugelyje bendruomenių apie artimų asmenų pasitraukimą iš gyvenimo kalbama tylomis, pusę lūpų. Jei norime išsklaidyti mitus bei stigmas, turime kalbėti apie savižudybę kaip apie bet kurią kitą visuomenės sveikatos problemą. Tiesa, tai būtina daryti atsargiai, nes persistengus galima pasiekti savižudybės normalizavimą. Teikiama informacija apie savižudybes ir jų prevenciją turi būti apgalvota ir pateikta atsižvelgiant į adresatą, nes kiekviena asmenų grupė gali ją savaip interpretuoti.
Rūpinkimės
Vien aukščiau minėtos susijungimo ir bendravimo iniciatyvos neturės jokio poveikio be pagrindinio veiksnio – priežiūros. Mes turime rūpintis, kad politikos formuotojai ir planuotojai pakankamai rūpintųsi savižudybių prevencija ir skirtų šiai veiklai pirmenybę bei reikiamo lygio finansavimą – proporcingą visuomenės sveikatai daromai įtakai. Kiekvienam visuomenės nariui turi rūpėti savižudybių prevencija. Neužtenka vien medikų dalyvavimo, turi keistis ir visuomenės nuostatos.
Rugsėjo 10 d. 20 val. visus kviečiame savo namuose prie langų uždegti žvakutę.
Parodykime vieningumą, išreikškime paramą išgyvenusiems savižudybę asmenims ir pagerbkime iš gyvenimo pasitraukusių artimųjų atminimą.
Mes visi reikalingi vieni kitiems.
Irena Pratkelienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė (jaunimo sričiai)
Paruošta pagal Valstybinės psichikos sveikatos centro informaciją