Liepos viduryje įsigaliojus naujajam Kompensuojamųjų vaistų kainynui ir padidinus vaistų kompensavimo lygius, pacientų išlaidos vaistų priemokoms jau pirmąjį pokyčių mėnesį sumažėjo beveik dvigubai – 1,8 karto. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai neabejoja, kad įvestos naujovės taps reikšminga finansine parama milijonui šalies pacientų.
VLK specialistų skaičiavimai rodo, kad įvedus vaistų kompensavimo naujoves užteko vos vieno mėnesio, kad gyventojai realiai pajustų teigiamus pokyčius. Per šį laiką beveik 300 tūkst. pacientų kompensuojamųjų vaistų priemokos sumažėjo 44 proc. Tai reiškia, kad gyventojai vaistams išleido 1,43 mln. eurų mažiau, nei tuo pačiu metu pernai.
„Tai nulėmė keletas priežasčių: padidinti vaistų kompensavimo lygiai iš 80 į 90 ir 100 proc. lygį ir tai, kad pagal naująją kompensuojamųjų vaistų kainodarą, priemoka už daugumos kompensuojamųjų vaistų pakuotę neviršija 4,11 eurų, kai vaistas kompensuojamas 100 proc. Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus kasmet vartoja daugiau nei milijonas gyventojų, todėl priimti sprendimai leis reikšmingai sumažinti finansinę naštą tikrai didelei daliai pacientų”, – sako VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė.
Jos teigimu, per kalendorinius metus nuo įvykdytų pokyčių pradžios pacientai kompensuojamiesiems vaistams galėtų sutaupyti apie 17 mln. eurų.
VLK primena, kad liepos viduryje siekiant įgyvendinti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos bei Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, buvo padidinti vaistų kompensavimo lygiai. Kardiologinėms ligoms gydyti skirtų vaistų kompensavimo lygis padidintas iš 80 į 90 proc. lygį. O infekcinėms ir parazitinėms ligoms, endokrininėms, mitybos ir medžiagų apykaitos ligoms, nervų ir virškinimo sistemos ligoms, jungiamojo audinio ir skeleto-raumenų sistemos ligoms, urogenitalinės sistemos ligoms ir kt. kompensavimo lygis pakeltas iš 80 ar 90 proc. į 100 proc. Prognozuojama, kad tam papildomai prireiks 8,2 mln. eurų PSDF biudžeto lėšų.
Ligonių kasos atkreipia dėmesį, kad nebelikus 80 proc. vaistų kompensavimo lygio, tokių kompensuojamųjų vaistų receptų vaistinėse jau neturėtų būti.