Menu Close

PRASIDĖJO „LIEKNĖK SVEIKAI“ PROGRAMA

Stabdome „augančius kilogramus“

Dailiai figūrai palaikyti žmonės neretai imasi populiariausių, o kartu ir drastiškiausių dietų, kurių dažna dar ir apipinta įvairiais mitais, neretai nutolstančiais nuo elementarių sveikos mitybos principų ar net realybės.

Gyvenimo būdo pakeitimas, esant ankstyvoms nutukimo  sindromo vystymosi stadijoms, gali atidėt į rizikos progresavimą ir medikamentinio gydymo poreikį. Mažinant svorį, svarbi tiek paties paciento motyvacija, tiek profesionali parama.

Užsiėmimų ciklo metu Lietuvos dietologų draugijos, Lietuvos enterinės ir parenterinės mitybos draugijos ir vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos narė, gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė griauna liaudyje sklandančius mitybos mitus ir moko tikslinę dalyvių grupę  pagrindinių  sveikos mitybos principų. Fizinio aktyvumo specialistė, klubo “Akvaera” vadovė Gražina Pranckevičienė 2 kartus per savaitę veda specialias fizinio aktyvumo mankštas tikslingam svorio mažinimui.

Nutukimą skatinančios priežastys

Pirminėms priežastims, sudarančioms maždaug tik 5–10 proc.visų nutukimo atvejų priskiriamos sveikatos problemos (skydliaukės, antinksčių hormonų trūkumas, kai kurių medikamentų vartojimas, paveldimo ligos ir kt.), genetinis polinkis.

Išorinėms priežastims, lemiančioms daugiau kaip 90 proc. nutukimo atvejų, priskiriama netinkama, dažniausiai iš šeimos „paveldėta“ mityba, agresyvi maisto pramonės reklama, kuriai nesugebame atsispirti, maisto perteklius, netinkamų produktų vartojimas ir kt., nepakankamas fizinis aktyvumas, psichologinės problemos (stresas, įtampa, skyrybos ir kt.).

Papildomi kilogramai – ar jie jau tokie kenksmingi mūsų sveikatai?

Pasaulio sveikatos organizacija apskaičiavo, kad visame pasaulyje net vienas iš trijų suaugusiųjų turi viršsvorį, o tai gerokai viršija badaujančių žmonių skaičių. Virš 2,8 milijono suaugusiųjų visame pasaulyje kasmet miršta dėl antsvorio padarinių. Lietuvoje viršsvorį turi  daugiau kaip 60 proc. vyrų ir daugiau kaip 40 proc. moterų.

Per didelis svoris nubraukia mažiausiai 9 žmogaus gyvenimo metus, dažnai yra daugelio ligų ir sutrikimų priežastis: sukelia 44 proc. cukrinio diabeto atvejų, 23 proc. – širdies ligų ir iki 41proc. – tam tikrų vėžio formų, apsunkina daugelio kitų susirgimų gydymo eigą.

Dėl nepakankamo fizinio aktyvumo stokos kasmet pasaulyje miršta apie 2 milijonai žmonių.

Nesveikos mitybos poveikio organizmui, deja, nepastebime iškart – rezultatai pasimato tik po kelių dešimčių metų. Paprastai sunku suvokti sveikos, pilnavertės mitybos prasmę ir todėl, kad požymiai, atskleidžiantys mūsų raciono trūkumus, yra sunkiai pastebimi: palaipsniui didėjantis kūno svoris, nepastebimai ant vidaus organų besikaupiantys papildomi riebalai, blogėjantis kraujo rodikliai, dažnai lyg ir be priežasties jaučiamas mieguistumas, nuovargis, sumažėjęs darbingumas – ką neretai nurašome su amžiumi žmogaus organizme vykstantiems pokyčiams.

 

 

Rūta Pugačiauskienė,

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Skip to content