Dažniausiai nepatyrę grybautojai grybais apsinuodija supainioję valgomus su nuodingais grybais, nes dalis grybų yra panašios išvaizdos (pvz. supainioja jauną žalsvąją musmirę su ūmėde). Apsinuodyti galima ir gerais valgomais grybais, jei vartojami seni, ištižę, sukirmiję ar šalnų pakąsti grybai. Apsinuodijus grybais, kaip ir kitų apsinuodijimų atvejais, svarbiausia yra laiku suteikti pagalbą, tad būtina skubiai kreiptis į medicinos įstaigą ar gydytoją toksikologą.
Suvalgius nuodingų grybų, apsinuodijimo požymiai pasireiškia po 6-12, kartais ir daugiau, valandų. Nuodams patekus į kraują, prasideda vėmimas, viduriavimas, prakaitavimas, atsiranda dideli skrandžio skausmai, susilpnėja pulsas, šąla galūnės. Stipriau apsinuodijus, žmogus gali mirti po 5-10 dienų. Didžiausia žmonių klaida yra ta, kad jie mano, jog negalavimas praeis savaime. Apsinuodijus grybais reikia bandyti išvemti maistą. Jokiu būdu iš pradžių negerti vandens, kad nuodingos medžiagos nepatektų į žarnyną. Vėmimo negalima sukelti, jei ištiko širdies priepuolis (skausmas ar nepatogumas krūtinėje, rankos, žandikaulio arba kaklo skausmas, šaltas prakaitas, ypatingas silpnumas, alpimas, pykinimas, vėmimas, dusulys).
Jei žmogus nesąmoningas, paguldykite jį ant šono, pasirūpinkite, kad neužspringtų (jei vemia) ir kuo skubiau kvieskite greitąją med. pagalbą, o nesant galimybės ją išsikviesti, kuo skubiau gabenkite nukentėjusįjį į medicinos įstaigą, kurioje bus suteikta kvalifikuota medicininė pagalba.
Sveikatos priežiūros specialistės Ingrida Kazokienė ir Irena Pratkelienė