Menu Close

PENKI ŽINGSNIAIS SVEIKOMS PĖDOMS

Ortopedai rekomenduoja

Kaip dažnai rūpinatės savo pėdomis?

Atlikti tyrimai rodo, kad pėdos yra ta kūno dalis, kuria rūpinamės mažiausiai. Apie jas dažniausiai pagalvojame tik tuomet, kai pajuntame nemalonius simptomus – skausmą, deformacijas, nuospaudas ir pan. Retai susimąstome kaip sunkiai dirba mūsų pėdos, kokios jos apkrautos: juk ši 26 kaulų – raiščių – raumenų sistema kasdien perneša visą mūsų svorį,  amortizuoja kūnui tenkantį smūgį kiekvieno žingsnio metu, garantuoją saugų, subalansuotą judėjimą.

Problemų, varginančių pėdas, yra labai daug: nemalonus pėdų kvapas, įaugę nagai, sutrūkinėjusi oda, nusileidę skliautai, grybelinės infekcijos, deformacijos. Nors kai kurios problemos būna įgimtos, paveldimos, tačiau daugelio jų galite išvengti. Tinkamiausias ir lengviausias būdas išvengti šių problemų – tinkama  tai kasdienė pėdų priežiūra.

Tai kokie tie penki pėdų priežiūros žingsniai, kuriuos atlikdami kasdien išvengsite daugelio nemalonių simptomų bei susirgimų?

  • Pirmas žingsnis – avėkime TIK patogią avalynę.

Netinkama avalynė  sukelia labai daug pėdos susirgimų: per maži ar per siauri batai skatina atsirasti įvairias deformacijas (plaktukiniai pirštai, hallux valgus), tai viena iš įaugusių nagų, nuospaudų, skausmo priežastis. Per dideli batai skatina nutrynimų bei nuospaudų atsiradimą.

Teisingai parinktas batų dydis taip pat labai svarbus. Dienos eigoje kojos šiek tiek patinsta, tad batų pirkti keliaukime jau po darbo.

Nors ir tinkamo dydžio, tačiau aukštakulniai – avalynė, kuri nėra rekomenduojama pastoviam avėjimui – avint juos dažnai stipriai apkraunate priekinę pėdos dalį, kas skatina įvairių deformacijų atsiradimą.

Kitas labai svarbus apsektas renkantis avalinę – medžiagos, iš kurių ji yra pagaminta. Labiausiai rekomenduojamos natūralios medžiagos, tokios kaip oda ar medvilnė bei specialios medžiagos, kurios išgarina prakaitą ir neleidžia pėdoms būti drėgnoms.

  • Antras žingsnis – vaikščiojimas.

Tam, kad pėdos būtų sveikos, būtina treniruoti jų raumenis. Rekomenduojame daug vaikščioti minkštu paviršiumi: žole, smėliu, ar netgi purvu. Kasdienis vaikščiojimas įvairiais paviršiais padeda išvengti plokščiapėdystės. O jei jau tokią bėdą turime ir ji kelia nemalonius pojūčius vaikštant, rekomenduojama įsigyti specialius ortopedinius vidpadžius, kurie šiuos simptomus jei ne pašalins, tai bent jau sumažins.

  • Trečias žingsnis – kasdienė pėdų higiena.

Jūsų kojos didžiąją dienos dalį praleidžia būdamos vienokioje ar kitokioje avalynėje. Taip koja nekvėpuoja, prakaituoja, o tai tampa puikia terpe įvairių bakterijų ir grybelių dauginimuisi, kas skatina ir nemalonaus kojų kvapo atsiradimą. Norint to išvengti būtina kiekvieną vakarą nusiplauti kojas. Pėdų plovimas neturi būti kažkokia speciali procedūra, tereikia jas gerai išmuiluoti, nepamirštant tarpupirščių, gerai nuskalauti vandeniu bei sausai jas nušluostyti, (taip pat nepamirštant tarpupirščių).

  • Ketvirtas žingsnis – pėdų odos maitinimas.

Labai dažnai, ypatingai vasara, pėdų oda išsausėja, pradeda skilinėti kulnai, juose gali  apsigyventi bakterijos ir grybeliai. Būtina peržiūrėti kasdienį maisto racioną. Jei to nepakanka – profilaktiškai rytais patepkite pėdas specialiu drėkinamuoju kremu, praleidžiant tarpupirščius. Jei pėdos jau sausos, kulnai suskilinėję, vakare įtrinkite pėdas specialiais  kremais (rekomenduojama su šlapalu), apsiaukite medvilninėmis kojinėmis ir palaikykite taip kojas per naktį. Ryte pastebėsite, kad pėdų oda tapo minkštesne.

  • Penktas žingsnis – kojinių dėvėjimas.

Kalbėdami apie pėdas, dažnai diskutuojama apie tinkamą avalynę, tačiau visiškai be reikalo pamirštame kojinių svarbą. Kojinės atlieka kelias svarbias funkcijas: apsaugo pėdas nuo pažeidimų, leidžia pėdoms išlikti sausoms, suteikia papildomą amortizaciją, padeda išvengti nuospaudų bei nutrynimų. Rekomenduojama rinktis natūralaus pluošto kojines (medvilnės, vilnos, šilko, bambuko ir kt.), kurios ne tik gerai sugeria, bet ir išgarina prakaitą. Tiesa, galima rasti ir gerai išdirbto sintetinio pluošto kojinių, pavyzdžiui skirtų sportininkams, kurios taip pat puikiai išgarina prakaitą.

Pasitikime vasarą gražiomis (BŪTINAI – SVEIKOMIS) kojomis ir rūpinkimės jų sveikata visus metus.

 

Jonavos Ortopedija ortopedę technikę Erika Kazakevičienę kalbino Jonavos Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Rūta Pugačiauskienė

2017 m. balandžio 10 d.

Skip to content