Tai ūmi, mirtina virusinė užkrečiamoji liga, kuri sukelia galvos ir stuburo smegenų uždegimą. Žmonės pasiutlige užsikrečia jiems įkandus, įdrėskus, apseilėjus sergančiam naminiam ar laukiniam gyvūnui, su kurio seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Labai pavojinga kai pasiutę laukiniai gyvūnai giliai sukandžioja žmogui veidą: jam būdingas trumpesnis inkubacinis periodas ir didesnis pavojus susirgti pasiutlige.
Koks gydymas?
Deja, pasaulyje dar nėra išrasto medikamento, kuris galėtų išgelbėti pasiutlige susirgusį asmenį. Mokslininkai, gydytojai atlieka įvairius tiriamuosius darbus, kad būtų surasta galimybė išgelbėti susirgusį pasiutlige žmogų nuo mirties.
Vienintelė galimybė apsisaugoti nuo pasiutligės susirgimo ir išvengti mirties – laiku kreiptis į gydymo įstaigą, kad būtų atlikta pasiutligės imunoprofilaktika (kursui skiepijamos penkios vakcinos dozės: 0, 3, 7, 14, 28 dieną nuo įkandimo ar sužalojimo).
Pagrindiniai pasiutligės sukėlėjo platintojai Lietuvoje yra rudosios lapės, usūriniai šunys ir kiaunės
Lietuvoje, kaip ir kasmet, jau pradėta pavasarinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės
Laukinių gyvūnų oralinę vakcinaciją kasmet du kartus per metus (pavasarį ir rudenį) vykdo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tikslas – likviduoti gamtinius pasiutligės židinius Lietuvos teritorijoje. Tai pasiteisino – Lietuvoje pavyko sumažinti užsikrėtusių pasiutligės virusu laukinių ir naminių gyvūnų skaičių: 2007 m. patvirtinti – 432, 2008 m. – 69, 2009 m. – 63, 2010 m. – 33, 2011 m. – 14, 2012 m. – 5 pasiutligės atvejai gyvūnų tarpe, 2013 m., – pasiutligė nustatyta tik 1 šuniui (Varėnos rajonas (Baltarusijos pasienis), 2014 metų pasiutligės atvejų gyvūnų tarpe neregistruota.
Šį pavasarį laukinių gyvūnų oralinė vakcinacija atlieka Lietuvos teritorijose, besiribojančiose su kaimyninėmis šalimis: Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi, Lenkija ir Baltarusija.
2011-2014 metais Kauno apskrityje gamtinių pasiutligės židinių nebuvo nustatyta. Paskutinį kartą gamtiniai pasiutligės židiniai buvo nustatyti 2010 m. – Kauno mieste (užklydo pasiutusi lapė) ir Raseinių rajone (usūrinis šuo). Atsižvelgiant į užsikrėtimo paplitimą Kauno apskrities teritorijose birželio 15 – 30 dienomis vakcinacija bus vykdama tik dalinai: pilnai vakcinuota bus tik Prienų raj. savivaldybės teritorija, dalinai jaukai bus išmėtyti Kaišiadorių, Raseinių, Kauno ir Kėdainių rajonų savivaldybių teritorijos.
Kaip elgtis radus jauką su vakcina?
Šio pavasario vakcinacijos metu iš orlaivių išmėtomi specialūs jaukai nuo pasiutligės su vakcina LYSVULPEN (gyva oralinė vakcina nuo pasiutligės). Rastų jaukų nelieskite, nes, atsitiktinai patekus šios vakcinos suspensijai į akis, burną, nosį ar ant pažeistos odos, galite užsikrėsti pasiutlige. Palietus būtina nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą (visada asmeniui turėjusiam sąlytį su vakcina skiriamas pokontaktinis imunoprofilaktinis gydymas). Patekus vakcinos suspensijai ant rankų ar kitų atvirų kūno vietų, jas būtina kruopščiai nuplauti dideliu kiekiu vandens ir muilu.
Apie rastus Jonavos rajone jaukus su pasiutligės vakcina prie gyvenamųjų namų prašom pranešti Jonavos valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. (8 349) 54 327.
Naminiam gyvūnui suvalgius jauką, pavojaus užsikrėsti pasiutlige nei gyvūnui, nei gyventojui nėra.
Pasiutligės situacija Lietuvoje
Kasmet į gydymo įstaigas kreipiasi 5- 6 tūkstančiai asmenų, nukentėjusių nuo laukinių ar naminių gyvūnų (daugiausiai suaugusiųjų ir vaikų nukenčia nuo šunų ir kačių). Per pastaruosius 12 m. (2003-2014 m.) Lietuvoje nuo pasiutligės mirė 2 žmonės.
Pasaulyje
- Kasmet pasiutligės atvejai gyvūnų tarpe užregistruojami daugiau nei 150 šalių;
- Kasmet daugiau nei 55 000 žmonių miršta nuo pasiutligės, daugiausia Azijoje ir Afrikoje;
- 2005 – 2013 m. Europoje registruota nuo pasiutligės 18 žmonių mirties atvejų;
- Pasiutligę sergantys gyvūnai apkandžioja apie 40 proc. vaikų iki 15 metų;
- Dažniausia žmonių mirties priežastis nuo pasiutligės – pasiutusių šunų įkandimai, įbrėžimai ar apseilėjimai;
- Daugiau nei 15 milijonų žmonių kasmet ,visame pasaulyje yra paskiepijami nuo pasiutligės, po įvykusio sąlyčio su gyvūnu, ko dėka pavyksta nuo mirties išgelbėti šimtus tūkstančių gyvybių.
Pasiutligės paplitimas tarp laukinių ir naminių gyvūnų pasaulyje 2013 m.
Karantinas dėl pasiutligės 2015 m. paskelbtas:
- 6 mėnesių gyvūnų karantinas nuo gegužės 25 d. Turkijos pietryčiuose, netoli Antalijos ( gegužės 25 d. 19 metų asmenį apkandžiojo pasiutlige sergantis šuo);
- Prancūzijoje, šių metų gegužės 21 dieną (Veterinarijos tarnyba pasiutligės atvejį patvirtino šuniui, kuris su savo šeimininkais, gegužės pradžioje buvo nuvykęs į Alžyrą. Sugrįžus į Prancūziją, šuo tapo agresyvus ir apkandžiojo šeimininką, kaimyną bei kitą šunį. Kritusiam šuniui nustatytas toks pat pasiutligės virusas, kaip ir cirkuliuojantis Alžyre. Visiems asmenims, turėjusiems sąlytį su šunimi, sirgusiu pasiutlige, skirta pasiutligės imunoprofilaktika.
Šalyse, kuriuose paplitusi pasiutligė, rekomenduojama
Venkite kontakto su laukiniais ir naminiais gyvūnais (nelieskite, neglostykite, neleiskite, kad gyvūnas aplaižytų kūno vietas, nemaitinkite gyvūnų).
Pirmoji pagalba
Jeigu įtariamas užkrėstas, užsikrėtęs ar sergantis pasiutlige gyvūnas įkando arba kitaip sužeidė žmogų arba jo audiniai pateko ant pažeistos odos ar gleivinių:
- žaizda plaukite vandeniu su muilu apie 5 minutes;
- dezinfekuokite 40–70proc. alkoholio arba jodo tirpalu;
- kuo skubiau kreipkitės į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kad gydytojas, įvertinęs situaciją ir galimą riziką, paskirtų pasiutligės imunoprofilaktiką;
- nedelsdamas informuokite teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, nurodant galimo ar žinomo gyvūno laikytojo vardą, pavardę, adresą ir telefono numerį (tel. Jonavoje 8 349 54 327).
Primename gyventojams gyvūnų laikytojų pareigas
Gyvūnų savininkai privalo garantuoti, kad gyvūnų ir pavojingų gyvūnų auginimas ir laikymas nekels grėsmės žmonių ramybei, sveikatai, gyvybei, nuosavybei, nepažeis kitų asmenų teisių ir interesų. Laikyti šunis, kates bute, privačiame name, kur gyvena kelios šeimos, leidžiama tik turint raštišką visų jame gyvenančių pilnamečių asmenų sutikimą. Geriausia naminių gyvūnų apsauga nuo pasiutligės – kasmetinis skiepijimas. Dėl naminių gyvūnų vakcinacijos galima kreiptis į artimiausią veterinarijos kliniką ar veterinarijos gydytoją. Lauke laikomus naminius gyvūnus būtina apsaugoti nuo plėšrūnų. Jei šuo, katė ar kitas gyvūnas apkandžiojo, apdraskė ar kitaip sužeidė žmones, gyvūnus, apie tai savininkas nedelsdamas turi pranešti sveikatos apsaugos ir veterinarijos tarnyboms.
Jonavos rajono savivaldybės gyvūnų laikymo gyvenamosiose vietovėse savivaldybės teritorijoje taisykles galite rasti adresu https://www.jonava.lt/gyvunu-laikymo-ir-auginimo-taisykles.
Daugiau apie pasiutligę rasite čia:
- http://www.ulac.lt/ligos/P/pasiutlige
- http://vmvt.lt/lt/gyvunu.sveikata/gyvunu.ligos/pasiutlige/
- http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/rabies/Pages/index.aspx
- http://www.who.int/rabies/en/
Naudoti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Lietuvos Užkrečiamų ligų ir AIDS (ULAC) duomenys.
Rūta Pugačiauskienė,
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė