Skaisčiai šviečianti saulė ir kylantys termometrų stulpeliai neleidžia mąstyti apie tai, jog vasara jau skaičiuoja paskutines savo dienas ir visai čia pat nauji mokslo metai.
Primename tėveliams, kad iki rugsėjo 15 dienos į mokyklą būtina pristatyti profilaktinį vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr.027-1/a). Sveikatos patikrinimo rezultatai labai svarbūs ugdymo procese. Tokių patikrinimų metu gali būti išaiškinti ir nustatyti sveikatos sutrikimai ar ligos. Ankstyva diagnostika padeda išvengti ligų bei palengvina jų gydymą.
Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas yra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Vaikas pas šeimos gydytoją turi atvykti lydimas bent vieno iš tėvų arba globėjų. Be jų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima. Tėvai (globėjai), su vaikų atėję pas gydytoją, turėtų pateikti visą informaciją apie vaiko sveikatą (mitybą, fizinį aktyvumą, įpročius ir kt.), nes tai palengvina galimų lėtinių ligų, organizmo sutrikimų išaiškinimą.
Profilaktinio patikrinimo metu šeimos gydytojas įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Turi būti atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai, jei jie buvo daryti daugiau kaip prieš metus, o nustatytų pakitimų atveju, jei buvo atlikti mažiau nei prieš metus, tyrimus būtina kartoti. Radus pakitimų, vaikas siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Šeimos gydytojui įvertinus sveikatos būklę, privalėsite apsilankyti pas gydytoją – odontologą, dantų būklės įvertinimui.
Svarbu, kad gydytojas nurodytų moksleivio fizinį pasirengimą, įrašant kuriai fizinio lavinimo grupei – pagrindinei, parengiamajai ar specialiajai – mokykloje priskiriamas vaikas. Remdamasis gydytojo pateiktomis rekomendacijomis, sužinome kokios pagalbos gali prireikti mokiniui ugdymo proceso metu, kūno kultūros mokytojas nustato fizinio krūvio intensyvumą, o mokyklų sveikatos priežiūros specialistai, išanalizavę gautą informaciją, kryptingai vykdo prevencinę veiklą, siekdami pagerinti mokinių sveikatą.
Gavę vaiko sveikatos pažymėjimą, atkreipkite dėmesį į tai ar užpildytos visos grafos, surašytos rekomendacijos. Išduotas vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus.
Nepamirškime pasirūpinti savo vaikų saugumu kelyje į mokyklą. Prieš išleisdami vaiką į mokyklą priminkime jiems savisaugos gatvėje ir kelyje pagrindus. Labai svarbu tai, ar vaikas gatvėje elgiasi saugiai ir ar turi pakankamai žinių. Vaikui, tik pradedančiam lankyti mokyklą ir į ją einančiam vienam pėsčiomis, reikia parinkti saugiausią maršrutą. Kartu su vaiku nusibraižykite suprantamą jam kelionės schemą – piešinėlį, pažymėdami jame pagrindinius objektus, pagal kuriuos vaikas galėtų orientuotis. Išskirkite pavojingiausias ir ypatingo atidumo reikalaujančias vietas ir keletą pirmųjų dienų būtinai su vaiku nueikite iki mokyklos ir atgal. Priminkite, kad per gatvę galima eiti tik pėsčiųjų perėjomis, o ten kur jų nėra – sankryžose pagal šaligatvių ar kelkraščių linijas. Nesant perėjų ar sankryžos – gatvę reikia pereiti gerai apžvelgiamose gatvės ar kelio vietose, įsitikinus, kad tai saugu. Akcentuokite tai, kad vaikas įžengtų į pėsčiųjų perėją ne staiga, o tik įsitikinęs, kad tai saugu – automobiliams sustojus. Net ir degant žaliam šviesoforo signalui nevertėtų beatodairiškai žengti į gatvę – prieš tai reikia pasižiūrėti į sankryžos šonines gatves. Pavojinga išbėgti į gatvę iš už stovinčio automobilio ar kitos kliūties, nes keliu važiuojantys vairuotojai gali nepastebėti staiga į gatvę išbėgusio vaiko ir nespėti sustabdyti automobilio. Paaiškinkite šviesoforų signalų ir pagrindinių kelio ženklų reikšmes ir pasirūpinkite, kad vaikas segėtų atšvaitus ar dėvėtų drabužius su atšvaitais.
Smagiai praleisti likusias vasaros atostogų dienas.
Irena Pratkelienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas (jaunimo sričiai)