Menu Close

Pasirūpinkime savo vaikų sveikata

Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas

Vasara jau skaičiuoja paskutines savo dienas. Ir tai primena ne tik rudeniškai žvarbus vėjas ir beveik ištisas dienas pliaupiantis lietus, nors artimiausios prognozes nuteikia optimistiškai, bet ir besibūriuojantieji prie mokyklinių  prekių lentynų bei didėjančiose eilėse prie šeimos gydytojo kabinetų.

 

Norime priminti tėveliams,  jog ruošiant vaikus į mokyklą, būtina pasirūpinti vaiko sveikata –  iki rugsėjo 15 dienos į ugdymo įstaigą  būtina pristatyti profilaktinį vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr.027-1/a).  Sveikatos   patikrinimų metu  patikslinami ar gali būti išaiškinti  ir nustatyti nauji sveikatos sutrikimai ar ligos, suteikiamos rekomendacijos apie sveiko gyvenimo būdo formavimą, laiku pastebimi vaiko vystymosi ar raidos sutrikimai, todėl šie patikrinimo rezultatai labai svarbūs ugdymo procese, o ir  ankstyva diagnostika padeda išvengti ligų bei palengvina jų gydymą.

Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas yra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų ir galioja 12 mėnesių.  Vaikas iki 16 metų pas šeimos gydytoją turi atvykti lydimas  vieno iš tėvų ar  globėjų. Be jų sveikatos patikrinimo paslaugos nėra teikiamos. Tėvai (globėjai), su vaikų atėję pas gydytoją turi pateikti  informaciją apie vaiko sveikatą (mitybą, fizinį aktyvumą, įpročius ir kt.), nes tai palengvina  galimų lėtinių ligų, organizmo sutrikimų išaiškinimą.

Apsilankymo metu šeimos gydytojas įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Turi būti atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai,  jei jie buvo daryti daugiau kaip prieš metus, o nustatytų pakitimų atveju, jei buvo atlikti mažiau nei prieš metus, tyrimus būtina kartoti.  Jei šeimos gydytojas randa pakitimų, vaikas siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Šeimos gydytojui įvertinus sveikatos būklę, dar turėsite apsilankyti pas gydytoją – odontologą, dantų būklės įvertinimui.

Patikrinus vaiko sveikatą, gydytojas visus reikiamus duomenis įrašo į sveikatos pažymėjimą. Būtina nurodyti moksleivio fizinį pasirengimą, įrašant kuriai  fizinio lavinimo grupei – pagrindinei, parengiamajai ar specialiajai –  mokykloje priskiriamas vaikas. Remdamiesi gydytojo pateiktomis rekomendacijomis ir išvadomis, sužinome kokios pirmosios pagalbos priemonių reikėtų imtis, jei  mokiniui prireiktų skubios pagalbos, bei ugdymo įstaigos aplinka pritaikoma specialiems vaiko poreikiams. Taip pat atsižvelgiant į gydytojų išvadas,  kūno kultūros mokytojas nustato fizinio krūvio intensyvumą, o sveikatos priežiūros specialistas vykdo prevencinę veiklą.

Gavus vaiko sveikatos pažymėjimą, atkreipkite dėmesį į tai ar užpildytos visos grafos, surašytos rekomendacijos.

Skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio

Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 2012 m. pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu sirgo apie 530 000 moterų. Lietuvos vėžio registro duomenimis, kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys nustatomas nuo  400 iki 500 moterų (kasdien diagnozuojamas dviem moterims),  o mirtingumas siekia 10 atvejų 100 000 gyventojų (kas antra susirgusioji miršta) ir tai vienas iš aukščiausių rodiklių Europos regione.  Apie 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų nulemia žmogaus papilomos virusas (ŽPV).

 Skiepai nuo žmogaus papilomos viruso – vienas iš būdų užkirsti kelią grėsmingai ligai – gimdos kaklelio vėžiui.  Iki šiol Lietuvoje buvo galima skiepytis tik savo lėšomis, o nuo šiol tokie skiepai bus prieinami nemokamai. Nuo š.m. rugsėjo 1 dienos bus skiepijamos mergaitės, kurios gimė 2005 m. po rugsėjo 1 dienos ir 2016 m. rugsėjo 1 dieną  ir vėliau joms sueis vienuolika metų.

Tėveliai, norintys paskiepyti savo dukras, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

Irena Pratkelienė

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė (jaunimo sričiai)

Skip to content