Visa, kas didinga pasaulyje, nublanksta prieš kūdikių didingumą.
V. Hugo
Lapkričio 17d. pirmą kartą Lietuvoje minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena
Daugumoje šeimų kūdikio atėjimas į pasaulį yra šventė, tačiau ne visi kūdikiai ateina numatytu jiems laiku. Kai kurie iš jų susiruošia atkeliauti, kai jų tėveliai būna tam visiškai nepasiruošę. Tokių naujagimių pasaulyje per metus gimsta apie 13 milijonų, gaila, tačiau daugiau kaip milijonas jų neišgyvena. Lietuvos statistika – apie 2000 naujagimių per metus. Šiuolaikinų technologijų ir pažangios medicinos dėka dauguma neišnešiotų naujagimių išgyvena. Neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, šiomis dienomis išaugo – mažaiu nei kilogramas sveriančių naujagimių – nuo 12 proc. iki 57 proc., o sveriančių daugiau nei kilogramą (1000-1499 g), – nuo 48 proc. iki 94 proc.
Neišnešiotu laikomas naujagimis, gimęs tarp 22-os ir 37-os nėštumo savaitės arba sveriantis 500 – 2500g. Neišnešioti naujagimiai neturi išsivysčiusių atitinkamų refleksų – čiulpimo ir rijimo, todėl negali užtikrinti savo egzistavimo – negali patys valgyti ir yra zonduojami. Tokiems vaikučiams yra skiriamos lašinės infuzijos. Dažnai dėl surfaktanto, medžiagos, kuri palaiko plaučius išsiplėtusius, stokos, jie negali patys kvėpuoti, todėl jų kvėpavimas palaikomas aparatais. Kadangi neišnešiotukai neturi pakankamo poodinio sluoksnio, jie neapsisaugo nuo šalčio streso, todėl jiems reikalingi specialūs palaikantys šilumą inkubatoriai. Neišnešiotukų imunitetas nesubrendęs, todėl jie yra linkę sirgti infekcinėmis ligomis, ypač – sepsiu. Naujagimis gali vykti iš ligoninės namo tik tada, kai pats valgo ir jam nebereikia papildomo šilumos šaltinio.
Priešlaikinį gimdymą gali nulemtidaugybė priežasčių – infekcinės motinos ligos, gretutinės mamos ligos ir nėštumo patologija-preeklampsija, polihidramnionas, lyties organų displazijos, placentos atšoka, neurohormoniniai sutrikimai, cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos. Jei moteris nešioja du ir daugiau kūdikių-tokie nėštumai taip pat dažnai baigiasi per ankstyvu gimdymu. Naujagimiai per anksti gali gimti ir dėl chromosominėmių bei genetinių anomalijų. Stresas, netinkamas gyvenimo būdas, sunkus darbas, mamos amžius iki 16- kos metų ir virš 35 erių – taip pat turi įtakos gimdymui per anksti.
Norint išvengti priešlaikinio gimdymo yra svarbu planuoti nėštumą, laiku diagnozuoti ir tinkamai gydyti ligas. Apsigimimo profilaktikai patartina bent vieną mėnesį iki nėštumo ir pirmus tris nėštumo mėnesius naudoti folinę rūgštį. Nėštumo metu būtina atsikratyti žalingų įpročių, tinkamai maitintis, nepervargti, nedirbti kenksmingomis sąlygomis.
Parengė:
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Ingrida Kazokienė