Rekomendacijose apžvelgiama informacija apie sifilio sukėlėją, perdavimo kelius, epidemiologinę situaciją, profilaktikos ir kontrolės priemones, akcentuojama nėščiųjų profilaktinės patikros dėl sifilio svarba. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) konstatuoja, kad sifilio perdavimą iš sifiliu infekuotos motinos vaikui arba įgimtą sifilį galima nesunkiai eliminuoti, nes sifilio diagnostika ir gydymas nėra brangūs. Pasak PSO, investavimas į nėščiųjų patikrą ir gydymą dėl sifilio pripažįstami kaip viena iš ekonomiškai efektyviausių nėštumo priežiūros priemonių. Diagnozavus nėščiajai sifilį, moteris turi būti gydoma, tik tokiu būdu sifilio perdavimo iš motinos vaikui galima išvengti.
Siekiant išvengti įgimto sifilio, Lietuvoje nuo 2007 m. visoms nėščiosioms sudarytos sąlygos nemokamai pasitikrinti dėl sifilio. Nėščiąsias rekomenduojama tirti dėl sifilio du kartus (kartu atliekant ŽIV tyrimą ): iki 12 nėštumo savaitės ir 29–40 nėštumo savaitę. Tyrimo išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Nustačius sifilį, skiriamas gydymas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pastaruosius septynerius (2008–2014) metus nėščiųjų patikros dėl sifilio metu Lietuvoje nustatyti 143 sifilio atvejai (sifiliu infekuotos nėščiosios). Kasmet sifilis diagnozuojamas vidutiniškai apie 20 nėščiųjų. Dažniausiai 18–24 m. amžiaus moterims. Pernai nustatyta 16 sifiliu užsikrėtusių nėščiųjų, šiemet per penkis mėnesius – 8. Per pastaruosius septynerius metus Lietuvoje iš viso užregistruota 12 įgimto sifilio atvejų, t.y. kai sifiliu serganti nėščioji infekciją perdavė savo vaikui nėštumo metu.
Nėščiosios, sergančios sifiliu ir negydomos, 70–100 proc. pagimdo užkrėstą naujagimį.
Toks naujagimis būna hipotrofiškas, gali turėti kvėpavimo sutrikimų; vėliau išryškėja centrinės nervų sistemos pažeidimai, meningitas ir kitų organų uždegimai bei pažeidimai. Vėlyvo įgimto sifilio požymiai: „balno nosis“, radialiniai įplyšimai apie burną, kurie gyja randais (Parrot randai), Hutchinsono požymių triada – intersticinis ragenos uždegimas, Hutchinsono dantys ir kurtumas, Cluttono sąnariai, aukštas gomurio skliautas, kaktikaulio iškilimai, trumpas viršutinis žandikaulis, apatinio žandikaulio išsikišimas, krūtinkaulio ir raktikaulio sąnarių sustorėjimas, kiti požymiai.
ULAC medikai primena, kad sifilis – lytiškai plintanti infekcija, kuri plinta per visų rūšių (vaginalinių, analinių, oralinių) lytinius santykius. Sifilio inkubacinis laikotarpis siekia 10–90 dienų (vidutiniškai 21 d.). Sifilio šaltinis yra bet kuria sifilio stadija sergantys asmenys. Liga vystosi lėtai. Daugeliui gali nepasireikšti jokių ligos simptomų, tačiau liga progresuoja ir sukelia komplikacijas. Persirgus sifiliu, imunitetas nesusidaro, todėl galima užsikrėsti pakartotinai.
ULAC duomenimis, šiemet nustatyti du, pernai – vienas įgimto sifilio atvejis Lietuvoje.
Pilną įgimto sifilio prevencijos metodinių rekomendacijų tekstą galima rasti čia: http://www.ulac.lt
Pranešimą parengė ŽIV/AIDS, LPI ir hepatitų priežiūros skyrius
kontaktinis asmuo:
Zigmas Nagys
8 684 33 174, zigmas@ulac.lt
Švietimo ir komunikacijos skyriaus vedėjas
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC)