Menu Close

Pacientui grąžinti neteisėtai paimti pinigai

 Šalies gydymo įstaigose gana dažnai pasitaiko atvejų, kai iš paciento, apdrausto privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), prašoma susimokėti už vieną ar kitą gydymo paslaugą ar reikalingą tyrimą. Tokia problema iškilo ir vienam Lietuvos gyventojui, kuris gydymo įstaigai sumokėjo 947,64 EUR (3272 Lt)

Gyventojas Petras (vardas pakeistas), gyvenantis vidurio Lietuvoje, dėl rimtos ligos buvo gydomas Santariškių klinikose. Konsultuojantis gydytojas pacientą nusiuntė atlikti pozitronų emisijos tomografijos tyrimą (PET). Ši gydymo įstaiga tuo metu dar neturėjo galimybės šio tyrimo atlikti, ir vienintelė įstaiga, galėjusi atlikti tokį tyrimą, buvo tik Kaune.

Su siuntimu, bet tyrimas mokamas

Konsultavusi gydytoja nustatyta tvarka užpildė siuntimą PET tyrimui. Pacientas telefonu kreipėsi į Kauno klinikų Radiologijos skyrių, norėdamas užsiregistruoti jo atlikimui. Tik šioje gydymo įstaigoje ponui Petrui buvo paaiškinta, nepaisant to, kad jis yra draustas PSD ir turi gydytojo išrašytą siuntimą, reikės laukti eilėje arba už tyrimą susimokėti pačiam.

Kauno klinikos paciento neregistravo nemokamam tyrimui, o jis, nerimaudamas dėl savo sveikatos, nenorėjo ilgiau laukti, nusprendė už brangų tyrimą susimokėti pats. Taigi jis už PET tyrimą sumokėjo 947,64 EUR (3272 Lt)

Vėliau pacientas raštu kreipėsi į Seimo narį, prašydamas tarpininkauti dėl pinigų grąžinimo. „Atsižvelgiant į tai, kad laikas eina, o tyrimo nemokamai man neatlieka, todėl gydymo įstaigai susimokėjau pats. Dabar norėčiau, kad ligonių kasos man kompensuotų tyrimui išleistus pinigus“, – kreipėsi su prašymu pacientas Petras.

Pacientui sugrąžino pinigus

Seimo narys persiuntė gyventojo prašymą į Valstybinę ligonių kasą, o ji – Kauno teritorinei ligonių kasai (TLK). Kontrolės skyriaus specialistai atliko patikrinimą.

„Išnagrinėjus šią istoriją nustatėme, kad pacientui brangus tyrimas turėjo būti atliktas nemokamai, t.y. apmokėtas iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto (PSDF) lėšų. Taigi mes įpareigojome gydymo įstaigą grąžinti neteisėtai paimtus pinigus, kurie, praėjus trejiems mėnesiams, buvo grąžinti ponui Petrui“, – pasakoja Kauno TLK Kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas – gydytojas Algimantas Kažemėkaitis.

Pacientas Petras džiaugėsi atgavęs nemažą pinigų sumą.

Algimantas Kažemėkaitis pastebi, kad ir kontrolės skyriaus specialistams nėra lengva įtikinti gydymo įstaigos administraciją, kad jie nėra teisūs, nes panašiose situacijose neretai „slepiamasi“ už paciento pasirašyto sutikimo – „sutinku mokėti už…“.

Neskubėkite mokėti – išsiaiškinkite

Kaip reikėtų elgtis, jei gydymo įstaigoje prašoma mokėti už gydymo paslaugas – tyrimą, konsultaciją, vaistus, kitas gydymo priemones?

„Paprašius gydymo įstaigoje susimokėti, neskubėkite to daryti. Juolab pasirašinėti, kad „sutinku mokėti“. Tuomet bus sunku net pradėti ginčą dėl neteisėtai paimtų pinigų, ypač juos išsireikalauti iš gydymo įstaigos“, – pataria A. Kažemėkaitis.

Jei vis tik prašoma mokėti, reikėtų išsiaiškinti vietoje, kodėl ir kokiu pagrindu reikėtų mokėti. Pirmiausia klausti gydytojo, skyriaus vadovo arba kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Jei netenkina žodinis atsakymas, patartina kreiptis raštu.                                                                                

Be to, pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą „į valstybės institucijas pacientai turi teisę kreiptis tik nepatenkinti skundų nagrinėjimu sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje, jų manymu, jų teisės buvo pažeistos“.                                                                            

 Veronika Pečkienė

Kauno teritorinės ligonių kasos

vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene

Skip to content