Tai yra valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo sistema, kurios kriterijus Lietuvoje patvirtino sveikatos apsaugos ministras V.P. Andriukaitis 2014 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. V-50. Šio ženklo naudojimo kontrolė ir maisto produktų priežiūra rinkoje atliekama vadovaujantis ne tik Lietuvos Respublikos bet ir ES teisės aktais.
Įsakymas jau įsigaliojo ir maisto gamintojai, gaminantys šiame įsakyme nurodytus kriterijus atitinkančius maisto produktus, jau gali juos savanoriškai ir nemokamai ženklinti šiuo ženklu. Simboliu „Rakto skylutė“ ženklinami tik supakuoti maisto produktai, jis gali būti naudojamas kartu su ekologinės žemdirbystės ženklu, sąžiningo verslo bei kitais panašiais ženklais.
Šio įsakymo kontrolę vykdo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Kodėl „Rakto skylutė“?
Rakto skylutė simbolizuoja griežtus reikalavimus, pro kuriuos gali „pralįsti“ tik juos atitinkantys maisto produktai. Lietuva šį simbolį pasirinko todėl, kad jis yra nekomercinis, plačiausiai Europos Sąjungoje paplitęs, pozityvus sveikatai palankesnių produktų ženklinimo simbolis, kurį Europos Komisija laiko objektyviausiu. Šis simbolis sukurtas Švedijoje ir taikomas jau nuo 1989 metų. Dabar šis simbolis išplito visoje Skandinavijoje bei Islandijoje. Juo ženklinami dešimčių tūkstančių pavadinimų produktai. Lietuva yra pirmoji kontinentinė Europos Sąjungos valstybė, prisijungusi prie šios sistemos. Kitos šalys taip pat svarsto tokią galimybę.
Simbolio „Rakto skylutė“ tikslas
Simbolio „Rakto skylutė“ ženklinimo sistema skirta gerinti gyventojų sveikatą, skatinti maisto įmones gaminti sveikatai palankesnės sudėties maisto produktus bei mokyti vartotojus racionaliau rinktis maistą.
Maisto gamintojams šios naujos, išskirtinės produktų kategorijos atsiradimas taip pat naudingas, nes padės užpildyti iki šiol Lietuvoje neegzistavusią sveikatai palankesnių maisto produktų nišą, atrasti naujus vartotojus bei atverti naujas eksporto galimybes, ypač į Skandinavijos šalis.
Kuo šio ženklo produktai naudingesni už kitus
Tyrimai rodo, kad daugumos Lietuvos gyventojų mityba nesubalansuota − suvartojama per daug gyvulinių riebalų, per daug cukraus ir druskos ir per mažai maistinių skaidulinių medžiagų. Dėl tokios mitybos daugiau sergama įvairiomis gyvybei pavojingomis ligomis − pirmiausia širdies infarktais, smegenų insultais, hipertenzija, nutukimu, vėžiu bei cukriniu diabetu. Pagal šių ligų paplitimą Lietuva yra tarp labiausiai atsiliekančių valstybių Europos Sąjungoje.
Šiuo simboliu pažymėtuose produktuose yra gerokai mažiau mūsų sveikatai nenaudingų sočiųjų riebalų, cukraus, druskos ir daugiau vertingų maistinių skaidulų ir jie yra skirti padėti žmonėms subalansuoti mitybą. (Pvz., suvalgęs vieną šiuo simboliu pažymėtą maisto produktą, žmogus gaus kelis kartus mažiau riebalų, druskos ar cukraus nei gautų iš kito panašaus produkto). Sveikatai tai bus neabejotinai naudinga. Javų produktai, pažymėti šiuo simboliu, turi tam tikrą kiekį viso grūdo grūdų (sveikų ar skaldytų), t. y. daugiau maistinių skaidulinių medžiagų ir vitaminų. (Pvz., duona, paženklinta šiuo simboliu, turi daugiau sveikų grūdų, maistinių skaidulinių medžiagų bei mažiau riebalų, druskos ir cukraus, nei kitos duonos rūšys).
Kodėl simbolio „Rakto skylutė“ reikalavimai taikomi tik riebalams, cukrui, druskai bei maistinėms skaidulinėms medžiagoms?
Simboliu „Rakto skylutė“ ženklinamiems maisto produktams keliami reikalavimai, susiję su medžiagomis, nuo kurių kiekio maiste priklauso didžiausias gyventojų sergamumas ir mirtingumas. Visos kitos medžiagos (pvz., maisto priedai, pesticidai, teršalai ir pan.) yra ribojamos Europos Sąjungos reglamentais, jų įtaka gyventojų sveikatai yra neišmatuojamai maža.
Kas gali vartoti maisto produktus, pažymėtus simboliu „Rakto skylutė“?
„Rakto skylutės“ simboliu pažymėtiproduktai tinka visiems sveikiems ir norintiems maitintis sveikiau asmenims − suaugusiesiems ir vaikams. Tai nėra „dietiniai“ maisto produktai, pažymėti simboliu „Rakto skylutė“, nėra „dietiniai“, jie skirti visiems,.
„Rakto skylutės“ simboliu nebus galima ženklinti šių produktų:
1. Maisto produktų, skirtų vaikams iki 36 mėn. amžiaus (nes ES teisės aktai atskirai reglamentuoja šios kategorijos maisto produktų sudėtį);
2. Riešutų, sėklų, kiaušinių, geriamojo ir mineralinio vandens (nes visi šių grupių produktai yra rekomenduotini vartoti, nesiekiant tarp jų išskirti atskirų produktų);
3. Padažų, salotų uždarų, tortų, desertinių pyragų, sūrio pyragų, saldžių sausainių, blynų, gaiviųjų ir alkoholinių gėrimų, sulčių, džemų, valgomųjų ledų, užkandžių, saldainių, šokolado, majonezo ir produktų, turinčių saldiklių (nes šių grupių produktai neatitinka simbolio „Rakto skylutė“
Įsakymas paskelbtas Teisės aktų registre (https://www.e-tar.lt/portal/) adresu:https://www.e-tar.lt/portal/forms/legalAct.html?documentId=42987ff084be11e3aba3d2563f167b94.
Daugiau informacijos apie tai galite rasti Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje: http://www.sam.lt/go.php/lit/IMG/1371
Parengė Rūta Pugačiauskiene
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė