Menu Close

Netinkamas gyventojų elgesys – dažna gyvūnų agresijos priežastis

KAUNO VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRAS

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI

2015-07-29

Kaunas

Netinkamas gyventojų elgesys – dažna gyvūnų agresijos priežastis

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis per š.m. pirmą pusmetį medicininės pagalbos dėl sąlyčio su įtariamai pasiutlige sergančiais gyvūnais jau kreipėsi 477 Kauno miesto ir rajono gyventojai. Daugiausia Kauno miesto ir rajono gyventojai nukentėjo nuo šunų (78 proc.), dar penktadalis – nuo kačių. Net pusė gyventojų buvo apkandžioti, apdraskyti ar kitaip sužaloti žinomų sveikų savo, draugų, kaimynų ar giminaičių augintinių, o jų stebėjimas perduotas veterinarijos specialistams. Iš 477 nukentėjusiųjų 233 atvejais apkandžiojusių gyvūnų savininkų nepavyko nustatyti ir visiems nukentėjusiesiems buvo skirtas profilaktinis (pokontaktinis) skiepijimas pasiutligės vakcina.

70 proc. gyventojų nukenčia nuo gyvūnų dėl netinkamo elgesio

Įvertinus besikreipusiųjų medicininės pagalbos asmenų nurodytas gyvūno apkandžiojimo aplinkybes, nustatyta, kad apie 70 proc. Kauno miesto ir rajono gyventojų nukenčia pažeidus gyvūnų laikymo taisyklės, netinkamai elgiantis su gyvūnais ar praradus atsargumo jausmą. 21 proc. (102 atv.) apkandžiojimų priežasčių struktūroje sudarė tie asmenys, kurie nukentėjo dėl netinkamo elgesio su gyvūnais, norint juos uždaryti, vežti, prausti, ar nepatogiai nešant, tempiant. Beveik penktadalis (78 atv.) asmenų nukentėjo nuo gyvūnų kuomet buvo užpulti buitinėmis aplinkybėmis, pvz.: atėjus į svečius, atidarius voljerą, duris ar išgąsdinus gyvūną ir panašiose situacijose. 10 proc. (49 atv.) buvo sužaloti norint paglostyti gyvūną. Po 5 proc. visų besikreipusiųjų nukentėjo buvo sužaloti gyvūnų juos šeriant ar gyvūnui ėdant ar žaidžiant su jais. Dar 7 proc. nukentėjusiųjų buvo apkandžioti savų ar svetimų gyvūnų ginant savo gyvūną ar skiriant susipjovusius gyvūnus. 22 (5 proc.) Kauno miesto ir rajono gyventojų buvo sužaloti gyvūnų einant, bėgant ar važiuojant dviračiu pro šalį. Tik šiek tiek daugiau nei penktadalis (22 proc.) nukentėjusiųjų gyventojų buvo užpulti be gyvūno agresiją paskatinančios priežasties, t.y. įtartinomis, neaiškiomis aplinkybėmis.

Pusė gyventojų nukenčia nuo bepriežiūrių gyvūnų dėl pačių kaltės

Pastebima, kad šeimininkus turintys gyvūnai daugiau gyventojus apkandžiojo buitinėmis sąlygomis užpuolus svečiuose ar namuose ir netinkamo elgesio (nešimas, vežimas ir t.t.) ar glostant, žaidžiant su jais metu (atitinkamai 28 proc., 28 proc. ir po 10 proc.), o daugelis (45 proc.) bepriežiūrių ar bešeimininkių gyvūnų apkandžiojimo atvejų įvyko įtartinomis, neišprovokuotomis aplinkybėmis. Taip pat dalis Kauno miesto ir rajono gyventojų nukentėjo nuo bepriežiūrių ar bešeimininkių gyvūnų ir dėl pačių gyventojų kaltės, norint vesti, nešti gyvūną, jį glostant ar šeriant (atitinkamai 14 proc., 11 proc., 3 proc.).

Už gyvūnų laikymo taisyklių pažeidimus gresia administracinė atsakomybė

Gyventojai, turintys augintinių, privalo garantuoti, kad gyvūno auginimas ir laikymas nekels grėsmės žmonių ramybei, sveikatai, gyvybei, nuosavybei, nepažeis kitų asmenų teisių ir interesų, kaip tą numato Kauno miesto ir Kauno rajono gyvūno laikymo taisyklės. Draudžiama padaryti įsigytą gyvūną bešeimininkiu, o kiekvienas augintinis, potencialus pasiutligės viruso platintojas, turi būti kasmet paskiepytas nuo šios ligos. Už gyvūnų laikymo taisyklių pažeidimus gresia administracinė atsakomybė.

Siekiant išvengti nemalonaus sąlyčio su gyvūnais gamtoje ir gyvenamojoje aplinkoje su jais reiktų elgtis atsakingai, neerzinti jų, ypač ėdančių, neiti artyn matant agresyvų gyvūną, nedaryti staigių judesių, nebėgti. Naminius gyvūnus reikia tinkamai prižiūrėti, nepalikti be priežiūros, nepamiršti kasmet paskiepyti nuo pasiutligės.

Rima Gabrielaitė, Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė, tel. (8 37) 331 677, el.p.: rima.gabrielaite@kaunovsc.sam.lt

Skip to content