Menu Close

Nepraraskite budrumo grybaudami. Erkės ypač aktyvios

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamentas informuoja, kad grybavimo sezono metu gyventojai išliktų budrūs ir atidūs dėl miške tykančio pavojaus – erkių. Per š. m. pirmąjį pusmetį Kauno apskrityje jau užregistruoti 155 susirgimai Laimo liga ir tai yra trečdaliu daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Taip pat registruota jau 16 ypač sunkios ligos – erkinio encefalito atvejų. Jei nuo šios ligos gyventojai gali apsisaugoti skiepų pagalba, tai Laimo ligos padės išvengti tik budrumas ir atidumas. Svarbu atkreipti gyventojų dėmesį, kad erkių gausa Kauno apskrities teritorijose, per pastaruosius penkiolika metų padidėjo nuo 4 iki 8 kartų, o erkių užkrėstumas Laimo ligos sukėlėjais kasmet svyruoja nuo 15 iki 30 proc.

Primename, kad žmogus erkių platinamomis ligomis (Laimo liga, erkiniu encefalitu, babezioze, erlichijoze ir kt.) dažniausiai užsikrečia įsisiurbus sukėlėjais infekuotai erkei. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą, erkinio encefalito virusu infekuotą ožkų ir karvių pieną bei jo produktus. Erkės paplitusios visame pasaulyje, mėgsta drėgmę ir prieblandą, todėl gausiausia jų yra lapuočių miškuose. Dažniausiai erkės gyvena tose teritorijose, kur daug laukinių gyvūnų – nuolatinių jų maitintojų. Jų galima sutikti miško takelių pakraščiuose, tankiuose brūzgynuose – avietynuose, alksnynuose, riešutynuose, miško jaunuolyne. Juose vešli žolė, daug perpuvusių augalų ir šakų.

Nemažai erkių galima aptikti ir miško kirtimuose, kur daug senų kelmų bei šakų. Erkių galima aptikti kolektyviniuose soduose, miesto parkuose, skveruose, stadionuose, kapinių teritorijoje, paplūdimių žaliojoje zonoje ir net tankiai apstatytuose daugiaaukščiais mikrorajonuose esančiuose neprižiūrėtuose žaliuosiuose plotuose. Pirmieji ligų požymiai nuo erkės įsisiurbimo gali pasireikšti praėjus 2-4 sav. Įsisiurbus erkei užkrėstai erkinio encefalito virusu – tai karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmas, nuovargis, bendras silpnumas. Įsisiurbus erkei infekuotai Laimo ligos sukėlėjais, pirmasis požymis signalizuojantis apie ligą – rausva, besiplečianti dėmė, retesniais atvejai karščiavimas, bendras organizmo silpnumas.

Kaip išvengti erkės įsisiurbimo?

● Norint išvengti erkių platinamų ligų, pirmiausia pasirūpinkite tinkama apranga: šviesūs rūbai – greičiau leis pastebėti ropojančią erkę, be to šviesūs atspalviai mažiau vilioja erkes; viršutinė aprangos dalis turėti būti ilgomis rankovėmis ir gerai prigludusi prie riešų; kelnių klešnių apačią reikėtų susikišti į kojines ar batus; nederėtų pamiršti ir galvos apdangalo – skarelės ar kepurės.
● Naudokite reguliariai repelentus, nes neretai jų poveikis būna trumpalaikis;
● Nepamirškite grįžus iš miško gerai apžiūrėti kūno, nusiprausti po dušu, o vilkėtus miške drabužius išskalbti arba palikti lauke, saulėtoje vietoje.
● Svarbu atsiminti, kad vienos iš erkių platinamų ligų – erkinio encefalito – galima išvengti pasiskiepijus. Nors skiepai nuo erkės įsisiurbimo neapsaugo, tačiau pasiskiepijus galėsite nesibaiminti minėtos ligos ir jos keliamų komplikacijų. Patikimiausią ir ilgiausią apsaugą garantuoja 3 skiepų dozės: apie 99 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkiniam encefalitui 3-5 metams. Dėl skiepijimosi schemos ir palaikomosios vakcinacijos rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Kaip tinkamai pašalinti įsisiurbusią erkę?
● Pastebėjus įsisiurbusią erkę, ją nedelsiant ištraukite, nes kuo ilgiau įsisiurbusi užsikrėtusi erkė, tuo didesnė tikimybė užkratą perduoti žmogui.
● Netepkite erkės jokiais tepalais ar aliejais, nes sudirgintas parazitas aktyviau išskiria seiles, kuriose gali būti sukėlėjų.
● Traukiant erkę, stenkitės jos nesuspausti, nes Laimo ligos sukėlėjas dažniausiai yra erkės virškinimo trakte.
● Erkę patogiausia suimti ir ištraukti pincetu. Derėtų pincetą priglausti kuo arčiau odos ir juo suimtą erkę staigius judesiu ištraukti, stengiantis jos nesukioti.
● Po erkės pašalinimo, įkandimo vietą rūpestingai dezinfekuokite – nuplaukite muilu, patepkite spiritiniu tirpalu.

Ištrauktos įsisiurbusios erkės laboratorinis ištyrimas nėra tikslingas, rekomenduojama stebėti sveikatos būklę ir sunerimti vertėtų:
● Jei po erkės įsisiurbimo 2-4 sav. laikotarpyje odoje atsiranda rausva, plintanti dėmė.
● Jei pradeda varginti galvos skausmai, pakilo temperatūra, atsirado bendras silpnumas.
Visais atvejais sunegalavus būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją ir paminėti buvusį erkės įsisiurbimą.

Nepamirškite apie žolėje tykančius pavojus ir keliaudami į kitas šalis – erkės paplitusios visame pasaulyje, taigi ligą galima parsivežti ir iš svetur.

Rima Gabrielaitė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė
Tel. (8 37) 33 16 77
El. paštas: rima.gabrielaite@nvsc.lt

Kristina Motiejūnaitė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė
Tel. 8 37 331692, mob. tel. +370 676 53401
El. paštas: kristina.motiejunaite@nvsc.lt

Skip to content