… „Šis dramblys į namus atsėlina paslapčia, iš pradžių jo niekas nepastebi. Tačiau su laiku jis auga, užima vis daugiau erdvės, reikalauja vis daugiau laiko. Galiausiai jo nematyti tampa nebeįmanoma. Pirmas jį pastebėti gali bet kas – žmona, vyras, vaikai. Galiausiai, kai visi šeimos nariai jau žino, kad su jais gyvena dramblys, tai pastebi ir pats „dramblys“ – alkoholikas, niekaip negalintis pripažinti, jog turi labia rimtą priklausomybę“….. (Jorgenas F. Nissenas „Nematomas dramblys”)
Ši liga į mūsų gyvenimą ateina nepastebimai. Smagus pasisėdėjimas su draugais ar giminaičiais, konfliktai šeimoje ir darbe, sunki diena ar darbo savaitė – tai tik kelios priežastys kuomet išgeriama. Nuotokių, gana retų išgėrimų, iki pastovaus alkoholio vartojimo tenka praeiti gana ilgą kelią. Nepastebimai gyvenimas keičiasi į blogąją pusę, kuomet jau nebeįmanoma išgyventi be kasdieninio išgėrimo ir tai tampa įprastu gyvenimo būdu.
Socialinių paslaugų centre rinkosi “Pozityvios tėvystės įgūdžių” grupės tėvai, kiti centro lankytojai į paskaitą – diskusiją apie alkoholizmą. Visuomenės sveikatos biuro specialistė pasakojo apie alkoholio vartojimo rizikas, alhoholio vartojimą įtakojančius socialinius, psichologinius, biologinius faktorius, poveikį sveikatai.
Ką aš, būdamas alkoholiku, galiu duoti savo vaikams, artimiesiems? Kokia ateitis laukia? Ar verta aukoti savo gyvenimą? Į šiuos ir panašius klausimus bandė atsakyti bei diskutavo susirinkusieji.
Irena Pratkelienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė (jaunimo sričiai)