Ebola tai ūmi virusinė infekcija (dažniausia vadinama tiesiog Ebola), taip pat dar vadinama hemoragine karštine. Tai sunki, dažnai mirtina infekcinė liga, kuria serga žmonės ir kai kurie primatai.
Paplitusi Afrikos žemyne, perduodama per kūno skysčius ar tiesioginį kontaktą su mirusiais žmonėmis ar gyvūnais, platinančiais ligą. Nors spaudoje pasirodė pranešimų apie Ebolos viruso atvejus Europoje, tačiau jie kol kas nepasitvirtino.
Susirgimo simptomai
Inkubacinis periodas, kurio metu susirgimo simptomų dar nėra, gali trukti nuo 2 iki 21 dienos ir tuo metu aplinkiniams apsikrėtęs asmuo nėra pavojingas. Susirgimas staiga pasireiškia gripą primenančiais simptomais (pakilusi temperatūra, silpnumas, galvos skausmas, vėmimas). Po pirminių Ebola viruso požymių seka antras etapas, kuomet apsikrėtęs žmogus viduriuoja, vemia, sutrinka kepenų ir inkstų veikla, atsiranda bėrimai. Kiek rečiau pasitaiko vidinis ir išorinis kraujavimai.
Gydymas
Gydymo ir vakcinos prieš šį susirgimą kol kas nėra, todėl dažniausiai liga mirtina.
Ebolos epidemijos
Ligą sukelia Ebolos virusas, pavadintas pagal Ebolos upę Kongo Demokratinėje Respublikoje, šalia kurios 1976 m. užregistruotas pirmasis ligos protrūkis, antrasis – tais pačiais metais Sudane.
1990 m. užregistruotas trečiasis panašus virusas Restono mieste Virdžinijoje (JAV) tarp beždžionių, importuotų iš Filipinų. Šis viruso variantas plito oru, bet žmonių aukų nebuvo – nors keturi asmenys buvo nustatyti kaip nešiojantys virusą, tačiau nei vienas iš jų nesusirgo.
Vėliau Ebolos epidemijos kilo Zaire (1995 m. ir 2003 m.), Gabone (1994, 1995 ir 1996), Ugandoje (2000) ir dar kartą Sudane (2004). Naujas potipis identifikuotas pagal vieną atvejį Dramblio Kaulo Krante 1994 m., EBO-CI. 2003 m. 120 žmonių mirė Konge, kuriame vėliau kilo dar kelios epidemijos, iš kurių naujausia – 2005 m. gegužės mėn.
2014 m. protrūkis
Šiuo metu nustatytas Ebola viruso protrūkis Gvinėjoje, Liberijoje ir Sierra Leonėje.
Patarimai į Gvinėją, Liberiją ar Sierrą Leonę atvykstantiems keliautojams (pavojus, kad užsikrėsite Ebola virusu, itin mažas):
• venkite tiesioginio sąlyčio su ligonio ar mirusiojo krauju ar kūno skysčiais ir su objektais, kurie galėjo būti užkrėsti;
• venkite artimo kontakto su laukiniais gyvūnais ir nevalgykite laukinių gyvūnų mėsos;
• neturėkite nesaugių lytinių santykių.
Patarimai iš Gvinėjos, Liberijos ar Sierra Leonės išvykstantiems keliautojams (jei per artimiausias kelias savaites po išvykimo iš tropinės dalies imsite karščiuoti, jausite nepaaiškinamą nuovargį, viduriuosite ar pajusite kitų sunkių simptomų, turėtumėte):
• skubiai kreiptis į gydytoją ir nurodyti, kur buvote išvykęs, nes tai gali būti infekcijos, kaip pvz. maliarijos, simptomai, o ją reikia nedelsiant ištirti ir pradėti gydyti.
Jei turėjote tiesioginį sąlytį su bet kokiais mirusio ar gyvo užsikrėtusio asmens ar gyvūno kūno skysčiais, įskaitant nesaugius lytinius santykius su pasveikusiais ligoniais, turėtumėte:
• prieš atvykdamas telefonu susisiekti su medicinos įstaiga, kad personalas užtikrintų tinkamą apsaugą Jus priimdamas.
Daugiau rekomendacijų keliaujantys gali rasti PSO internetinėje svetainėje: http://who.int/ith/updates/20140421/en/.
Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro rekomendacijas parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Viktorija Gaižauskienė