Menu Close

LIETUVOJE KASMET GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO DIAGNOZĘ IŠGIRSTA…

APIE 500 MOTERŲ IR BEVEIK 200 MOTERŲ MIRŠTA

Gimdos kaklelio vėžys – viena labiausiai paplitusių moterų onkologinė liga, pažeidžianti gimdos kaklelį, kuris yra tarp makšties ir gimdos kūno. Lietuvoje ši onkologinė liga užima antrą vietą moterų onkologinių susirgimų tarpe (po krūties vėžio). Kartu su Rumunija mūsų šalis išsiskiria pačiais didžiausiais sergamumo ir mirtingumo nuo gimdos kaklelio vėžio rodikliais Europos Sąjungoje.

Gerb. 25 – 60 metų amžiaus moterys

Primename, kad Jūs nemokamai galite vieną kartą per trejus metus dalyvauti valstybės iš Privalomojo sveikatos draudimo lėšų finansuojamoje Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programoje (vykdomoje nuo 2004 metų), kurios tikslas yra – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais bei mirtingumą nuo jų.

Patikros metu Jums bus atliekamas PAP testas (paimamas tepinėlis nuo gimdos kaklelio paviršiaus ir iš kaklelio kanalo, kuris tiriamas mikroskopu). Tolimesni veiksmai priklauso nuo tyrimo rezultatų, apie kuriuos Jūs būsite informuota.

Dėl dalyvavimo programoje kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Apie skiepijimą nuo žmogaus papilomos viruso

Nuo 2016 m. Lietuva prisijungs prie pažangių Europos Sąjungos valstybių, kuriose skiepijimas nuo žmogaus papilomos viruso yra įtrauktas į nacionalinius mergaičių skiepų kalendorius. Yra įrodytas pakankamas imuninis atsakas į vakciną ir tarp 26-55 m. amžiaus moterų.

Europos onkoginekologų draugija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, Lietuvos akušerių ginekologų draugija ir kt. tarptautinės organizacijos rekomenduoja skiepyti 10-25 metų mergaites ir moteris.

 

APIE GIMDOS KAKLELIO VĖŽĮ

 

Simptomai

  • Dažniausias simptomas – kraujavimas iš makšties (deja, dažnai pasireiškiantis tik vėlesnėse ligos stadijose);
  • Sutrikęs mėnesinių ciklas;
  • Skausmas lytinių santykių metu;
  • Ligai progresuojant, atsiranda ir kitų išplitusiam vėžiui būdingų simptomų (pilvo apatinės dalies, juosmens skausmas, šlapinimosi sutrikimai, kraujavimas iš tiesiosios žarnos ir t.t.)

Ligos priežastys

  • Gimdos kaklelio vėžio kilmė infekcinė, nes 99,7 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų randamas Žmogaus papilomos virusas (ŽPV);
  • Kiti rizikos veiksniai, galintys įtakoti viruso plitimą: didelis lytinių partnerių skaičius (tiek pačios moters, tiek jos lytinio partnerio, turėjusio daug lytinių partnerių. Jis gali būti užsikrėtęs ir šį virusą perduoti jums. Prezervatyvai pilnai nuo infekcijos neapsaugo), rūkymas, ilgalaikis sudėtinių kontraceptikų vartojimas, genetinis polinkis, nėštumas jauname amžiuje, trys ar daugiau nėštumų, susilpnėjusi imuninė sistema, taip pat kitos lytiškai plintančios infekcijos).

Žmogaus papilomos virusas ŽPV

Šis virusas priklauso vienai labiausiai paplitusių virusų šeimų. Jis gyvena ir dauginasi žmogaus odoje ir gleivinėse. Tai karpas sukeliantis virusas, kurio yra apie 100 tipų: vieni iš jų sukelia karpas ant pėdų odos, kiti sukelia karpas ant veido ir rankų odos, kiti tipai tiesiogiai siejami su gimdos kaklelio ir kitų lokalizacijų vėžiu, lyties organų karpų atsiradimu.

ŽPV plitimo kelias

Šiuo virusu užsikrėsti gali bet kokio amžiaus moterys ( ir vyrai), didžiausiai rizikos grupei priklauso jaunos mergaitės ir moterys (15-45 m.). Dažniausiai užsikrečiama jauname amžiuje, na o serga 35-50 – erių metų amžiaus moterys ir susirgusiųjų amžius pastaruoju metu jaunėja.

Dažniausiai užsikrečia lytinių santykių metu, tačiau galima užsikrėsti ir bet kokio odos kontakto su kito žmogaus lyties organais metu. Šis virusas plinta ne tik mylintis, bet ir kontaktiniu būdu (per odą ir gleivinių mikrotraumas), gimdymo metu užsikrėtusi nėščioji gali perduoti virusą vaisiui.,

Lytinių santykių metu dažniausiai užsikrečiama papilomos virusais, kurie sukelia lytinių organų karpų (smailiagalių kondilomų) susidarymą. Tai yra įvairaus dydžio rožinės ar odos spalvos išaugos (karpos ant išorinių lytinių organų: moterims dažniausiai netoli liežuvėlio, įėjimo į makštį arba netoli išeinamosios angos, vyrams ant varpos ar kapšelio, taip pat apie išeinamąją angą). Karpų forma įvairi: gali būti tokios formos kaip ant delnų, kalafioro pavidalo gleivinės išvešėjimas, arba tiesiog plona stiebo pavidalo išaugėlė.

Būtent šio viruso kai kurie serotipai ir gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Šis virusas pavojingas ne tik moterims, bet ir vyrams, nes gali padidinti varpos vėžio susirgimo galimybę, mokslininkų pastaruoju metu atliekami tyrimai ir dėl galimos rizikos susirgti prostatos vėžiu.

Ligos vystymasis

Per gyvenimo laikotarpį šia infekcija užsikrečia apie 75 proc. lytiškai aktyvių moterų. Daugiau nei 80 proc. visų ŽPV infekcija jokių jaučiamų simptomų nesukelia ir pasveikstama savaime. Tačiau, jei organizmas viruso nesunaikina ir jis lieka gimdos kaklelyje, vystosi ikivėžiniai epitelio pokyčiai (gimdos kaklelio žaizda, arba erozija), o vėliau – vėžys. Esant ikivėžinėms gimdos kaklelio būklėms, moterys dažniausiai taip pat dažniausiai neturi jokių nusiskundimų (kartais gali būti kraujavimas po lytinių santykių ar pagausėjusios išskyros iš lytinių organų).

Ligos diagnostika ir gydymas

Gimdos kaklelio vėžys yra onkologinė liga, kuri šiuo metu pasaulyje yra antra pagal dažnumą bei trečia pagal mirštamumą. Šio susirgimo galima išvengti reguliariai lankantis pas gydytoją. Nuo užsikrėtimo iki gimdos kaklelio vėžio atsiradimo gali praeiti 10-12 metų. Šis vėžys ankstyvose stadijose nesukelia jokių jaučiamų neigiamų požymių, todėl gydymas bus efektyvus tik kuo anksčiau diagnozavus šį susirgimą. Tam svarbi profilaktinė ginekologinė apžiūra, kurios metu gydytojas, su specialiai pritaikytu instrumentu (kolposkopu), apžiūri gimdos kaklelį.Infekcija dažniausiai diagnozuojama pagal odos ar gleivinių pakitimus.

 

RŪPINKIMĖS SAVIMI.

 

 

Rūta Pugačiauskienė

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Parengta pagal šalies ir užsienio literatūrą

Skip to content