Menu Close

Lapkričio 18 d. Europos supratimo apie antibiotikus diena

Kasmet lapkričio 18 d. minimos Europos supratimo apie antibiotikus dienos šūkis šiais metais – „Kiekvienas žmogus yra atsakingas už antibiotikų efektyvumo išsaugojimą“. Šios dienos tikslas – atkreipti dėmesį į teisingą antibiotikų vartojimą, įspėti, kad bakterijų atsparumas antibiotikams kelia globalią grėsmę visuomenės sveikatai.

Šių metų Europos supratimo apie antibiotikus dienos tema – savigyda antibiotikais. Savigyda antibiotikais – tai neatsakingas antibiotikų vartojimas (arba ketinimas vartoti juos) nepasitarus su gydytoju, kai vartojami po ankstesnio gydymo likę antibiotikai arba antibiotikų įsigyjama vaistinėje be recepto.

Antibiotikai – receptiniai vaistai ir gali būti vartojami tik paskyrus gydytojui. Nerekomenduojama nutraukti antibiotikų vartojimo kurso, net jeigu pasijutote geriau. Tik gydantis gydytojas gali parinkti tinkamą antimikrobinio vaisto dozę, vartojimo būdą ir gydymo trukmę.

Atėjus šaltajam metų laikui, būtina nepamiršti, kad antibiotikai nemalšina skausmo bei negali sumažinti karščiavimo. Antibiotikai veiksmingi kovoja tik su bakterinės kilmės infekcijomis ir negali padėti išgydyti infekcijų, kurias sukelia virusai, pvz., slogos ar gripo. Iki 80 % peršalimo ligų yra virusinės kilmės, taigi, vartodami antibiotikus, geriau nepasijusite, nes antibiotikai veiksmingi tik prieš infekcijas, kurias sukelia bakterijos.

Atsižvelgiant į naujų antibiotikų sukūrimo problemas, vis didesnį svorį antibiotikų veiksmingumo išsaugojimui turi kiti užkrečiamųjų ligų, sukeliamų bakterijų, atvejų skaičiaus mažinimo būdai. Vienas iš tokių svarbesnių būdų – sergamumo mažinimas (tuo pačiu ir antibiotikų vartojimo mažinimas) imunoprofilaktikos pagalba. Paskiepyti asmenys nesuserga ir neperneša ligų sukėlėjų kitiems imliems asmenims. Tuo pačiu mažėja ne tik sergamumas bakterijų sukeltomis ligomis, bet mažėja ir rizika vystytis ligų sukėlėjams, atspariems antibiotikams. Iš tokių ligų, kurias sukelia bakterijos ir kurių galima išvengti skiepų pagalba, reikėtų paminėti: pneumokokinę infekciją, meningokokinę infekciją, haemophilus influenzae B tipo infekciją, kokliušą, difteriją.

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis daugiau nei 90 proc. visų užkrečiamųjų ligų, registruotų Kauno apskrityje, kiekvienais metais sudaro peršalimas (ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija) ir gripas, kuriems gydymas antibiotikais nereikalingas, antibiotikai neveikia virusų sukeltų infekcijų.

Taigi daugiau ir išsamesnio supratimo apie antibiotikus norisi palinkėti tiek medikams, skiriantiems gydymą, tiek pacientams.

Patariama antibiotikais gydytis atsakingai:

  • Griežtai vartokite antibiotikus tik tada, kai juos paskyrė gydytojas.
  • Niekada nemėginkite įsigyti antibiotikų be recepto.
  • Niekada nekaupkite antibiotikų vėlesniam gydymui.
  • Niekada nevartokite po ankstesnio gydymo likusių antibiotikų.
  • Niekada nesidalykite antibiotikų likučiais su kitais šeimos nariais ar draugais.

Daugiau informacijos galima rasti Higienos instituto tinklalapyje, adresu: www.hi.lt/antibiotikai

Parengė:

Kristina Rudžinskaitė, Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja, tel. (8 37) 33 12 31.

2014-11-04

 

Skip to content