Menu Close

Kuprinių svėrimo akcija

 

Lietuvos Respublikos Seimui 2014 metus paskelbus Vaikų Sveikatos metais didesnis dėmesys skiriamas vaikų sveikatai, su sveikata susijusių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimui. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro iniciatyva visi Lietuvos visuomenės sveikatos biurai buvo kviečiami įsijungti į kuprinių svėrimo akciją mokyklose. Palaikydamas šią iniciatyvą Jonavos visuomenės sveikatos biuras jau ne pirmus metus organizuoja kuprinių svėrimo akciją miesto ir rajono ugdymo įstaigose. Įvertinus tai, kad 11 – 12 metų vaikams formuojasi kaulų ir raumenų sistemos,  buvo pasirinkta pasverti 5 – 6 klasių mokinių kuprines.

Kuprinių svėrimo akcija, vykusioje rugsėjo 22 – 26 dienomis, dalyvavo 12 miesto bei rajono ugdymo įstaigų. Viso akcijoje dalyvavo 783 mokiniai, iš jų 51 proc. (399) sudarė 5 klasių bei 49 proc. (384) – 6 klasių mokiniai.  Lyties atžvilgiu, akcijoje dalyvavusiųjų skaičius pasiskirstė tolygiai – 50 proc. mergaičių bei 50 proc. berniukų. Akcijos rezultatai parodė, kad  didžiosios daugumos – 65 proc. akcijoje dalyvavusiųjų mokinių kuprinės svėrė ne daugiau kaip 10 proc. jų kūno svorio. Maksimalus leidžiamas mokinio kūno svorio ir jo nešulio santykis turėtų būti ne daugiau kaip 15 proc. kūno svorio. Akcijos metu 10-15 proc. kūno svorio kuprines turėjo 33 proc. mokinių. Normą viršijo 2,7 proc.  Tokias kuprines turėjo 17 – penktų  klasių bei 4 – šeštų klasių mokiniai.

Akcijos metu buvo kreipiamas dėmesys ir į tai kuprinė su vienu ar dviem diržais, su rankena,  ar turi atšvaitą. Didžioji dauguma kuprinių buvo su dviem diržais: 5 klasių mokinių tokias kuprines turėjo  95 proc., 6 klasių – 92 proc.  Kuprines su vienu diržu nešiojo 3,2 proc. mokinių. Atšvaitus prisegtus prie kuprinių turėjo 45 proc. 5 klasių bei 33 proc. 6 klasių moksleivių.

Mokiniams ant kuprinių, kurių svoris neviršijo leistino rekomenduojamo svorio, buvo klijuojamas lipdukas „Mano kuprinė-mano draugas“, o kurių viršijo – „Mano kuprinė per sunki“.

Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) rekomenduoja, kad optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio  kūno svorio. Kasdienis sunkesnis kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali būti vertinamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio  nugaros skausmų ar kitų stuburo pažeidimų atsiradimui.

 

Irena Pratkelienė

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas (jaunimo sričiai)

 

Skip to content