Menu Close

Kraujo donorystės akcija 2016 m.

 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Kraujo centras, Jonavos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir Jonavos rajono socialinių paslaugų centras pakvietė rajono gyventojus šiandien dalyvauti kraujo donorystės akcijoje. Pagrindinis Kraujo centro uždavinys – tiekti kokybiškus kraujo komponentus Kauno klinikų pacientams. 

Žmogaus kraujas yra unikalus. Iki šiol pasaulyje jam nėra sukurta dirbtinio pakaitalo, kuris galėtų pakeisti donoro kraują. Būtent dėl šios priežasties yra labai svarbu, kad nuolat atsirastų žmonių, kurie padovanotų kraujo sužeistiesiems ir ligoniams. Gydymui naudojamas ne tik donorų kraujas, bet ir atskiros jo dalys (komponentai ir preparatai), todėl gydymo įstaigos turi turėti sukauptas kraujo ir jo komponentų.

Apklausų duomenys liudija, kad 75 proc. žmonių kraujo donorais tampa tuomet, kai nelaimė ištinka jų artimuosius – kai netikėtai tenka išgirsti, kad giminaitis pateko į kraupią avariją ar susirgo onkologine liga. Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams.

Vienintelis kraujo gavimo šaltinis – kiti žmonės, o perpylimui naudojamas kraujas turi būti saugus, dovanotas sveikų donorų. Kraujo davimas – taip ir puiki proga pačiam donorui profilaktiškai pasitikrinti sveikatą: ištiriama hemoglobino koncentracija kraujyje, taip pat atliekama patikra dėl krauju plintančių infekcijų (hepatitų B ir C, sifilio ir ŽIV).

Kraujo donorystė skatina ląstelių atsinaujinimą ir stiprina imuninę sistemą, aktyvūs donorai rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis.

Nuoširdžiai dėkojame visiems šioje akcijoje dalyvavusiems donorams, šiandien padovanojusiems ne vienam sergančiam žmogui viltį pasveikti!

{joomplucat:109 limit=5|columns=5}

Rūta Pugačiauskienė

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Skip to content