Dar kartą apie tuberkuliozę
Kasmet beveik du milijonus gyvybių pasaulyje nusinešančios infekcijos ligi šiol suvaldyti nepavyko nė vienai valstybei. Ne išimtis – ir Lietuva. Lietuva, pagal tuberkuliozės paplitimą, yra tarp pirmaujančiųjų Europoje ir patenka į rizikingų šalių grupę.
Jonavos rajone 2014 m. užregistruota 31 naujas atviros tuberkuliozės atvejis, 1 ligonis mirė. Daugiausiai šis susirgimas nustatomas suaugusiems darbingo amžiaus žmonėms.
Kaip galima užsikrėsti šia liga
Tuberkuliozė (TB) –infekcinė liga kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija perduodama oro lašeliniu būdu. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.
Nuo seno manoma, kad tuberkuliozė, liaudyje geriau žinoma kaip džiova, tik benamių, alkoholikų ar narkomanų liga. Dalis tiesos tame yra – nemažai dažniausiai asocialių asmenų, nebaigę gydymo išeina į gatves, naudojasi tais pačiais liftais, autobusais ir troleibusais, taip platindami tuberkuliozės bakterijas. Tuberkulioze šiandien galima lengvai užsikrėsti bet kur. Tuberkuliozė pirmiausia nusitaiko į žmones, kurių nusilpęs imunitetas, todėl šia infekcija gali susirgti tiek jaunas, tiek senas.
Pagrindinis šios ligos šaltinis yra atvira plaučių TB sergantis žmogus. Jam kalbant, kosint, čiaudint mikrobai patenka į aplinkos orą, kur gyvybingi gali išlikti kelias valandas. Užsikrečiama įkvėpus TB sukėlėjais užkrėsto oro.Didžiausia rizika susirgti šia liga yra šeimos nariams, gyvenantiems viename kambaryje, arba daug laiko kartu su ligoniu praleidžiantiems žmonėms.
Užsikrėtimo požymiai (besimptomė forma)
Patys to nežinodami užsikrėtusieji serga besimptome lėtine tuberkuliozės forma. Užsikrėtęs, bet dar nesergantis tuberkulioze savo organizme jau turi TB mikrobą, kuris tam tikrą laiką nėra aktyvus. Žmogui nepasireiškia TB būdingi požymiai, jis neplatina ligos. Atliekant specifinius tyrimus sukėlėjui nustatyti, dažniausiai randamas teigiamas odos testas ir normalūs laboratoriniai tyrimai (krūtinės rentgeno nuotrauka ir skreplių tyrimas).
Kada liga gali progresuoti
Trečdalis visos pasaulio populiacijos yra užsikrėtę TB bakterija, iš jų 5-10 proc. susirgs tuberkulioze. Pablogėjus gyvenimo sąlygoms, piktnaudžiaujant psichoaktyviomis medžiagomis, valgant nepilnavertį maistą, nusilpus imunitetui, užsikrėtus ŽIV ir pan., TB sukėlėjai gali suaktyvėti. Infekcija dažniausiai pažeidžia plaučius, bet taip pat gali pažeisti ir kitus žmogaus organus ar audinius: smegenis, inkstus, kaulus ir stuburą. Apie 10 proc. visų užsikrėtusiųjų slaptąja tuberkulioze vis tiek ankščiau ar vėliau suserga aktyvia jos forma ir apie 50 proc. iš jų miršta.
Plaučių tuberkuliozės požymiai (aktyvi forma)
Asmenį, sergantį atvira plaučių tuberkuliozės forma, vargina sunkus, trunkantis 3 ir daugiau savaičių kosulys, skausmas krūtinėje, kraujo ar skreplių atkosėjimas, silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas. Toks asmuo jau gali užkrėsti TB kitus žmones, jam dažniausiai būna teigiamas tuberkulino (Mantu) testas, gali būti pakitimai krūtinės rentgeno nuotraukoje teigiamas skreplių tepinėlis ar pasėlis.
Lietuvoje vykdoma tuberkuliozės profilaktiką
- Darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojam srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant (LR Vyriausybės nustatyta tvarka);
- Tuberkulino testas atliekamas 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.). (Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka);
- BCG vakcina Lietuvoje 2-3 dieną skiepijami naujagimiai.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis skiepijimai BCG vakcina neturi esminės įtakos, perspėjant TB plitimą gyventojų tarpe, tai neapsaugo nuo susirgimų plaučių TB, tačiau skiepijant kūdikius kuo jaunesniame amžiuje, juos galima apsaugoti nuo susirgimų itin sunkiomis TB formomis. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo.
- Nustatyti, ar slaptoji tuberkuliozė išsivystys į aktyvią ligos formą padeda jau Lietuvos didžiuosiuose miestuose pradėtas atlikti „Quantiferon“ imunologinis kraujo tyrimas.
Patarimai
- Stiprinkite imunitetą ir stenkitės nepervargti;
- Venkite kosinčių ar čiaudinčių žmonių, o jei tokių atsiranda šalia, pasiūlykite jiems veidą prisidengti vienkartine servetėle;
- Jei pajutote silpnumą, pradėjote kosėti, prakaituoti, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją ir atlikite plaučių rentgenogramą bei skreplių tyrimą (šiuos tyrimus, net jei nėra jokių simptomų, kartokite kasmet);
- Iki diagnozės patikslinimo griežtai laikykitės gydytojo rekomendacijų.
- TB sukėlėjas itin jautrus saulės spindulių žudančiam poveikiui, todėl stenkimės, kad į gyvenamas patalpas patektų kuo daugiau saulės, ypač į vaikų ar silpnesnės sveikatos žmonių kambarius.
Parengė Rūta Pugačiauskienė,
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Naudoti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenys. Daugiau informacijos galite rasti adresu www.ulac.lt