„Per maža pasakyti, kad tu reikalingas gyvybei – tu pats esi gyvybė“
(Antoine‘as de Saint-Exupéry)
Vanduo yra pagrindinė žmogaus kūno sudedamoji dalis (apie 70 procentų). Visi organizmo medžiagų apykaitos procesai vyksta vandeninėje terpėje. Pagrindinės vandens funkcijos organizme yra susijusios su ląstelių gyvybingumu, medžiagų apykaita, maistinių medžiagų pernešimu, kūno temperatūros reguliavimu ir šalinimo funkcijomis. Be vandens išgyventume vos 3 ar 5 dienas.
Kokį vandenį geriame Jonavoje
Jonavoje viešai tiekiamas geriamasis vanduo daugeliu atveju yra puikios kokybės ir jį galima gerti tiesiai iš čiaupo be papildomo paruošimo. Tikslesnę informaciją apie viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybę galima sužinoti iš vandens tiekėjo(Uždaroji akcinė bendrovė „Jonavos vandenys“ www.jonavosvandenys.lt , tel.(8 349) 54806), savivaldybėje ar kreipiantis į valstybinę geriamojo vandens kontrolę atliekančią instituciją – Jūsų teritorijoje esančią Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT).
Apie šulinių vandenį
Dalis rajono gyventojų vartoja šulinių vandenį. Jiems primename, kad pasirūpintų savo šulinio vandens kokybe patys ir nerizikuotų gerdami vandenį neįsitikinę, kad jis nėra pavojingai užterštas nitratais ir ligas sukeliančiais mikroorganizmais.
Įvairių mokslinių tyrimų duomenimis, mūsų šalyje daugiau kaip 40 proc. tirtų šulinių užteršta chemiškai (nitratais, nitritais, amoniaku), apie 50 proc. nustatyta mikrobiologinė tarša (žarninėmis lazdelėmis, fekaliniais streptokokais koliforminėmis bakterijomis). Mikrobinė šulinių vandens tarša padidėja po pavasario polaidžių ar vasaros liūčių, kai nuplauti nešvarumai patenka į šulinių šachtas. Deja, daugelis teršalų nekeičia vandens skonio, kvapo ar spalvos, toks užterštas geriamasis vanduo yra labai pavojingas kūdikiams, asmenims, turintiems silpną imuninę sistemą. Kad užterštas vanduo nesutrikdytų sveikatos, rekomenduojama ištirti jį dėl cheminės ir biologinės taršos, vartoti tik virintą vandenį, o sulaukus nepalankių tyrimų rezultatų – išvalyti ir tinkamai paruošti šulinį naudojimui.
Nėščios moterys ar asmenys, auginantys kūdikį iki 6 mėn. amžiaus gali nemokamai išsitirti maistui naudojamo šachtinio vandens kokybę. Reikia tik kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti jį apie maisto gamybai naudojamą šachtinio šulinio vandenį.
Šachtinių šulinių vandens tyrimai atliekami Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Daugiau informacijos www.nvspl.lt bei telefonu (8 37) 331 699.
Kiek skysčių reikia suvartoti kasdien
Tinkamiausiu ir naudingiausiu organizmui laikomas negazuotas, tyras vanduo.Suvartojamo per dieną vandens poreikis priklauso nuo daugybės dalykų – medžiagų apykaitos, fizinio aktyvumo, oro temperatūros, amžiaus, lyties.
Kad nepasiklystumėte skaičiavimuose, rekomenduočiau apytikrį geriamo vandens poreikį per parą pasiskaičiuoti naudojantis paprastute formule: 1 kg svorio turėtų tekti apie 30-34 ml vandens.
Su Vandens diena! Pakelkime taurę tyro vandens ir branginkime turtą, kurio šiandien mes dar turime pakankamai.
Rūta Pugačiauskienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė