Menu Close

KELYJE ESAME ATSAKINGI NE TIK UŽ SAVO, BET IR KITŲ ŽMONIŲ SAUGUMĄ IR GYVYBES

Balandžio 6-ąją Lietuvoje minima Saugaus eismo diena. Tai diena, suteikianti galimybę dar kartą kiekvienam visuomenės nariui, eismo dalyviui, susimąstyti apie žmogiškąsias vertybes – gyvybę, sveikatą, atsakomybę už savo elgesį kelyje.  Saugaus eismo dienos pagrindinis tikslas – nė vieno nukentėjusio eismo dalyvio šalies keliuose. Saugokime ir rūpinkimės vieni kitais. Saugumą ir taiką keliuose galime sukurti tik bendromis pastangomis. Kelių eismo taisyklių laikymasis, tolerancija ir pagarba vienas kitam, dėmesingumas ir sąmoningumas turi lydėti kiekvieną, esantį kelyje.

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis 2016 metais šalies keliuose buvo užregistruoti 3280 eismo įvykiai, kuriuose buvo sužeisti 3875 ir  žuvo 188 eismo dalyviai, tai 22,3 proc. mažiau nei 2015 metais.

Tuo tarpu Jonavos r. savivaldybėje užregistruotų eismo įvykių buvo 43, kuriuose  buvo sužeisti 48 ir žuvo 3 eismo dalyviai.

Metai

Eismo įvykiai Sužeisti eismo dalyviai Žuvę eismo dalyviai
Lietuva Jonavos r. sav. Lietuva Jonavos r. sav. Lietuva Jonavos r. sav.
2015 m. 3033 64 3875 76 242 2
2016 m. 3280 43 3594 48 188 3

Kelių policijos tarnybos  duomenimis, vis dar dauguma pėsčiųjų, eidami keliu tamsiuoju paros metu (esant blogam matomumui, neapšviestuose keliuose) neturi prie drabužių prisisegę atšvaito, nesineša žibinto ar kito šviesą atspindinčio daikto, nevilki ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais.

       

   KAIP TAVE MATO KELYJE AUTOMOBILIO VAIRUOTOJAS?

         

PRISIMINKIME KAIP REIKIA SEGĖTI ATŠVAITUS

  • Atšvaitai turi būti teisingai naudojami. Juos reikia uždėti taip, kad automobilio šviesos galėtų juos apšviesti iš visų pusių.
  • Juostinis atšvaitas turi būti uždėtas ant rankos, dviratininkas atšvaitą turi uždėti ant kojos (ant blauzdos).
  • Pakabinamas atšvaitas turi būti prisegtas taip, kad laisvai kabėtų ir žmogus savo kūnu jo neužstotų.
  • Kadangi keliu reikia eiti kaire puse, atšvaitas turi būti uždėtas ant dešinės rankos arba pakabintas dešinėje pusėje.
  • Keliu dešine puse važiuojantis dviratininkas juostinį atšvaitą turėtų užsidėti ant kairės kojos (blauzdos), o jei turi antrą juostinį atšvaitą, jį gali užsidėti ant dešinės kojos (blauzdos).

PĖSČIŲJŲ PAREIGOS

  • Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten, kur jų nėra, – kelkraščiu. Jeigu šaligatvio, pėsčiųjų tako, kelkraščio nėra arba jais eiti negalima, leidžiama eiti viena eile važiuojamosios dalies pakraščiu.
  • Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji privalo judėti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį (turi eiti kaire kelio puse).
  • Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba turėti kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje prisegtą atšvaitą.
  • Per gatvę pėstieji privalo eiti tik pėsčiųjų perėjomis, o kur jų nėra – sankryžose pagal šaligatvių arba kelkraščių liniją. Kai matomumo zonoje perėjos arba sankryžos nėra, pėstieji turi eiti per kelią stačiu kampu į abi puses gerai apžvelgiamose vietose, tačiau tik įsitikinus, kad eiti saugu ir nebus trukdoma transporto priemonėms.
  • Važiuojamojoje dalyje pėstieji neturi delsti ar stoviniuoti. Nespėjusieji pereiti važiuojamosios dalias, pėstieji privalo stovėti saugumo salelėje arba ant paženklintos ar įsivaizduojamos linijos, skiriančios priešingų krypčių transporto srautus. Baigti eiti per kelią pėstieji turi tik įsitikinę, kad eiti saugu.

 

Livija GRINIOVA

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Skip to content