Lietuvoje šiemet jau užregistruoti penki įvežtinės
tropinės maliarijos atvejai
Keturi Lietuvos piliečiai šia liga užsikrėtė Afrikos šalyse (Malavi, Pusiaujo Gvinėjoje, Gvinėjoje) išvykę darbo tikslu ir vienas – keliaudamas po Madagaskarą. Nei vienas iš ligonių maliarijos profilaktikai vaistų nevartojo.
Maliarija yra gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia keturių rūšių pirmuonys (plazmodijai). Paprastai maliarijos sukėlėjas perneša uodai (Anohpeles genties). Susirgimas plačiai paplitęs tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija.
Kasmet pasaulyje užregistruojama 300 – 500 mln. klinikinių maliarijos atvejų. Kiekvienais metais ja suserga daugiau kaip 10 tūkst. turistų, iš kurių apie 1 proc. miršta. Lietuvoje taip pat kasmet registruojami keli įvežtiniai maliarijos atvejai.
Kaip užsikrečiama maliarija?
Paprastai maliarijos sukėlėją perneša maliarija užsikrėtę uodai (Anohpeles genties). Jie įkanda sveiką žmogų ir, kartu su savo seilėmis, įleidžia į kraują daugybę maliarijos sukėlėjų. Patys uodai užsikrečia įkandę sergantį maliarija žmogų ir, kartu su krauju, įsisiurbę maliarijos sukėlėjų. Užkratą gali perduoti ir pats ligonis būdamas donoru, arba per užkrėstus instrumentus. Pasitaiko ir įgimtos maliarijos atvejų, kai parazitai užkrečia vaisių per pažeistą placentą ar gimdymo metu.
Kuo pasireiškia susirgimas
Tam tikrą laiką (nuo vienos iki kelių savaičių, kartais daugiau kaip metus) žmogus jokių negalavimų nejaučia. Paprastai maliarija prasideda būdingu karščiavimo priepuoliu. Priepuoliai gali kilti maždaug kas 48–72 valandas (priklauso nuo sukėlėjo rūšies). Priepuolis prasideda šalčio krėtimu, ligonis negali sušilti net šiltai apsirengęs ar apsiklojęs antklode. Labai greitai po šalčio krėtimo pakyla temperatūra iki 40–41°C, atsiranda stiprūs galvos, raumenų skausmai, kartais pykinimas, vėmimas. Atsiradus labai aukštai temperatūrai, ligonį pradeda troškinti, oda pasidaro sausa ir karšta, veidas parausta, kartais atsiranda traukuliai, kliedesys, sąmonės pritemimas. Karščiavimas tęsiasi 3–4 valandas, po to temperatūra krinta, ligonis gausiai prakaituoja, jaučia silpnumą.
Maliarija susirgimo pradžioje gali būti panaši į gripą ir kitas peršalimo ligas su būdingu ryškiu prakaitavimu. Įtarus, kad galite būti užsikrėtęs maliarija ir sukarščiavus, būtina ne vėliau kaip per 24 val. kreiptis į gydytoją, kad būtų patikslinta ligos diagnozė.
Kaip apsisaugoti nuo maliarijos vykstant į svečias šalis?
Svarbiausia maliarijos profilaktikos priemonė yra:
- Reguliarus antimaliarinių vaistų vartojimas
Medikamentus gali paskirti tik asmens sveikatos priežiūros įstaigos specialistas, turintis keliautojų medicinos specializaciją, gydytojas infektologas. Juos reikėtų pradėti vartoti prieš mėnesį iki išvykimo (kad vaistų poveikį galima būtų patirti dar būnant namuose ir pasikonsultuoti su gydytoju). Ši antimaliarinė profilaktika negali užtikrinti absoliučios apsaugos (efektyvumas siekia 93–100 %), todėl, jei pakyla temperatūra sugrįžus ar būnant endeminėse vietovėse (po savaitės nuo galimo pirmo kontakto su maliarijos sukėlėjais iki mažiausiai 2 mėnesių po galimo paskutinio kontakto), būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją.
- Apsauga nuo uodų įkandimų.
Apsisaugojimui nuo uodų naudojamos uodus atbaidančios priemonės – repelentai, kurių sudėtyje yra dimetilftalato arba N,N–diethyl–m-toluamido. Repelentais išpurškiamas ar ištepamas veidas, drabužiais nepridengtos rankos, kojos (preparato etiketėje turi būti nurodytos rekomendacijos apie repelento panaudojimo dažnumą). Viršutinius drabužius, galvos gobtuvus, specialius apsiaustus, avalynę, pirštines, skareles galima impregnuoti repelentais. Impregnuojant drabužius reikia pamerkti 1–2 val. į dimetilftalato tirpalą ir išdžiovinti.
Galima apdoroti ir gyvenamąsias patalpas: susukta į tabletę, impregnuota pyretroidu virvutė deginama nakčiai miegamuosiuose. Būtina gerai išpurkšti insekticidais tamsius patalpų kampus, palovius, pastales, po kėdėmis, už užuolaidų ir visas tas vietas, kuriose gali būti uodų. Virš lovos pakabinamas impregnuotas permetrinu ar deltametrinu audeklas, atsigulus jo kraštai pakišami po čiužiniu. Būtina įsitikinti, ar tinklelyje nėra skylių.
Uodai labiausiai puola saulei leidžiantis ir tekant, todėl patalpų langai ir durys turi būti uždaromi prieš saulėlydį arba uždengiami tinkleliais. Negalima be apsaugos priemonių miegoti ant stogų, ant denių, po atviru dangumi. Vakarais vengti būti arti vandens telkinių ar baseinų.
Daugiau informacijos keliautojams galite rasti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) tinklapyje adresu: http://www.ulac.lt/keliautojams
Pasaulio žemėlapiuose maliarijos paplitimas pažymėtas raudona spalva.
Rūta Pugačiauskienė
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Parengta pagal Pasaulio Sveikatos Organizacijos ir Lietuvos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenis.