Menu Close

KAS YRA PASIUTLIGĖ?

         Pasiutligė – tai virusinis susirgimas, kuriuo užsikrečiama pasiutusiam gyvūnui įkandus arba apseilėjus sužalotą odą, rečiau – gleivinę. Laiku nesuteikus specifinės pagalbos, t. y. neskiepijant, ši liga  visuomet yra mirtina.

Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo, todėl, įkandus bet kokiam gyvūnui, žaizdą rekomenduojama gerai išplauti, esant galimybei – dezinfekuoti. Tačiau šios priemonės neapsaugo nuo galimo užsikrėtimo pasiutlige.

Vienintelis būdas išgelbėti gyvybę yra pasiutligės vakcinos įskiepijimas, todėl rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kur gydytojas, įvertinęs situaciją ir galimą riziką užsikrėsti pasiutlige, skirs profilaktinį vakcinacijos kursą. Pasiutligės profilaktikos kursui skiepijamos penkios vakcinos dozės: 0, 3, 7, 14, 28 dieną nuo įkandimo ar sužalojimo.

Kaip užsikrečiama pasiutlige?

Pasiutligę dažniausiai platina plėšrūs šuninių giminės žvėrys: šunys, vilkai, hienos, lapės, usūriniai šunys, taip pat šikšnosparniai ir kt.

Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir, su gyvūno seilėmis, pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Pavojingesni įkandimai į nuogą kūną, negu per rūbus. Labai pavojinga, kai pasiutę laukiniai gyvūnai giliai sukandžioja žmogui veidą – jam būdingas trumpesnis inkubacinis periodas ir didesnis pavojus susirgti pasiutlige. Rečiau žmogus užsikrečia pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, jungines ir gleivines.

Pasiutligės virusai labai neatsparūs išorinėje aplinkoje, todėl užsikrečiama tik tuomet, kai pasiutlige sergančio gyvūno seilės patenka į žaizdą per pažeistą odą arba gleivines.

Šis virusas labai jautrus išdžiūvimui, dezinfekcinėms medžiagoms, dėl šios priežasties viruso plitimas per išorinės aplinkos objektus beveik neįmanomas.

Kokie yra pasiutligės simptomai?

Inkubacinis (slaptasis periodas, kai jau esate užsikrėtęs, bet dar nejaučiate simptomų) pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Šio periodo  trukmė priklauso nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė), nuo į žaizdą patekusio užkrato kiekio, įkandimo vietos, apkandžiotojo imuninės sistemos.

Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę. Ligai progresuojant atsiranda ir kitų simptomų.

Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos:

  •          encefalitas su sujaudinimu yra klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais,
  •          paralyžinė pasiutligės forma pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu be galvos smegenų pažeidimo požymių. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę, paskui pereina į komą ir baigiasi mirtimi.

      Nepaisant bandomų įvairių gydymo būdų, pagydyti sergančiųjų pasiutlige klinikinių simptomų stadijoje nepavyksta.


Pasiutligės situacija Lietuvoje

Pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje medicinos pagalbos kreipėsi 2 775 asmenys, nukentėję nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų. Daugiausiai nukentėjusių nuo gyvūnų – Vilniaus ir Kauno apskrityse.

Lietuvoje dažniausiai žmonės nukenčia nuo šunų, kačių ir laukinių gyvūnų. Šių gyvūnų pasiutligės atvejai dažniausiai nustatomi pasienio su kaimynine Baltarusija rajonuose.

Pastaraisiais metais Lietuvoje pasiutligės tarp gyvūnų atvejų nustatoma vis mažiau – pernai nustatytas 1 pasiutlige sirgęs šuo, 2012 m. – 5, 2011 m. – 14. Tuo tarpu 2010 m. buvo nustatyti 33, 2009 m. – 63 pasiutlige sirgę gyvūnai. Šiemet šios ligos židinių neužfiksuota.

Pasiutligės situacija pasaulyje

Kiekvienais metais visame pasaulyje daugiau nei 15 milijonų žmonių, turėjusių kontaktą su galimai pasiutusiu gyvūnu, yra paskiepijami specialia pasiutligės vakcina. Skiepai kasmet padeda išsaugoti daugiau nei šimtą tūkstančių žmonių gyvybių visame pasaulyje.

Pagrindiniai faktai:

  • pasiutligės atvejai registruojami daugiau nei 150 šalių,
  • kasmet daugiau nei 55 000 žmonių miršta nuo pasiutligės, daugiausiai Azijoje ir Afrikoje,
  • 40 proc. žmonių, kuriems įkando pasiutę gyvūnai – vaikai iki 15 metų,
  • pasiutę šunys yra pagrindinė žmonių mirčių nuo pasiutligės priežastis.

           

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenis parengė visuomenė sveikatos stiprinimo specialistė Rūta Pugačiauskienė

 

 

Skip to content